WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психосоціальний невроз “пуер етернус” - Реферат

Психосоціальний невроз “пуер етернус” - Реферат

психічних можливостей, ким вона може стати в плані особистісної ідентичності і що саме вона повинна взяти відповідальність за своє життя, бути ковалем свого щастя. К. Юнг взагалі вважав, що саме з індивіда, а не з держави чи іншої структури, починаються ті чи інші соціальні зміни. Індивіда, який повинен дивитися, передусім, у себе з метою самопізнання і свободи для опору негативному впливу певних архетипів.
Багато психоаналітиків вважають, щоархетипи взагалі - це те, чого людина повинна позбуватися і боятися. Впевнена, що це однобічне уявлення про архетип. І, в першу чергу, тому, що з архетипів складається не тільки Душа людини, але й Душа спільноти. Адже екстраверсія, інтуїція, раціональність, чутливість, емоційність і багато інших психічних складових - це найзагальніші архетипи психіки людства. Архетипів не треба боятися, з ними слід рахуватись, поважаючи природу Людини, що має своїм джерелом і умовою життя вічний час і безмежний простір. На архетипах побудовані суспільства, архетипова складова міститься в соціальних нормах, культурі, інституційній структурі суспільства, системі відносин тощо. Тобто, різні ментальності базуються на тих чи інших архетипах, і так само різні індивіди мають своїм психічним джерелом ті чи інші архетипові варіації (психофрактал, індивідуальну частку психічного).
Архетипи - це спільне, вічне, само по собі нетворче. Творчою повинна бути психічна структура, на якій вибудовується індивідуальна динаміка. Для психологічно дорослої і зрілої людини нормальним є сприйняття архетипової складової всього соціального життя як фону. Проте ненормальною є ситуація, коли людина потрапляє в архетипову форму і не усвідомлює цього. Коли замість власного життя людина живе життям архетипу: оцінює себе, інших, ситуацію не з власних позицій, а з позицій загальних готових психоформ. Показником психологічної зрілості, дорослості людини є превалювання творчо-самостійного рівня діяльності, поведінки і осмислення життєвих ситуацій. Переважання архетипової складової в поведінці людини призводить до появи психічних розладів, зокрема - неврозів.
У нерозвиненому суспільстві ці розлади часто навіть не диференціюються, бо люди живуть у просторі традиційності і незмінних архетипових шаблонів. В такому суспільстві, як правило, перемагає авторитарна влада і тоталітарно-організаційне життєвлаштування. Колективне несвідоме тут панує над психікою більшості, яку дуже просто будь-який лідер з маніпулятивною метою може втягнути в міфологічний стан довіри і надії. К. Юнг вважає, що небагато "сучасних" (за К. Юнгом) людей має свідомість, яка відтворює життя людства і власного суспільства протягом кількох століть і яка може протистояти владі несвідомого. Проте "чим нижчий рівень свідомості, тим сильнішим і безпосереднішим буде вплив епохи на підсвідоме" (5, с. 126). Мабуть, саме тому люди з низьким рівнем свідомості відтворюють реальну дійсність найточніше. Вони нічого не знають про причини своїх реакцій. Тільки "сучасна", "позаісторична" (в сенсі постмодерністської "свободи" від настанов вічного минулого) людина здатна за своїм бажанням так чи інакше проінтерпретувати будь-яку ситуацію. Навіть міфологічну за природою. Прикладом може бути "помаранчева революція", яка відбувалася за точним сценарієм міфу, а інтерпретувалася як результат потужного лідерства.
Нарешті ми підійшли, власне, до теми, а саме - до аналізу соціального неврозу "пуер етернус", який має тенденцію фракталізуватись (ділитися, мов клітина) від психосоціальної матриці системної ситуації до великих груп і окремих індивідів. Цю проблему необхідно усвідомити не стільки на науковому рівні, скільки на практичному. Оскільки ні індивіди, ні політичні чи владні структури, які перебувають зараз під владою цього неврозу, не відчувають загрози його наслідків. В подальшому людину або іншого (наприклад, колективного) носія з неврозом "пуер етернус" будемо для лаконічності називати "пуер", а саму хворобу - "ПЕ".
Отже, соціальний невроз "ПЕ" своїм джерелом має саме соціальне самопочуття. Сутність його: від поганого соціального самопочуття "пуер" (не має значення, скільки йому років - 7, 15, 30, 50 чи 70) психологічно "провалюється", повертається назад, до родинних цінностей, до материнської матриці стосунків і світосприйняття, тобто до архетипу "Велика матір". Родинні або кланові цінності, материнський гештальт лона в певних обставинах кличуть людину до себе. Не здолавши перепони всіляких труднощів, така людина тікає від реального життя і реальної відповідальності за себе та інших. Коротко можна сказати й так: сутність "ПЕ" - це погане самопочуття через актуалізацію материнського комплексу. Він актуалізується в умовах зростання психосоціальних і психоенергетичних вимог середовища до людини, на які вона не здатна відповідати належним чином, почувається все гірше, і зрештою її психіка, з метою самозахисту, провалюється в безпечне "лоно". Як бачимо, основною проблемою такої людини є нерозвинуті Душа, Дух і Самість. Таку людину не підтримує Дух, а нерозвинені Душа і Самість не забезпечують її необхідною психічною енергією для нормальної дорослої реакції на ті чи ті обставини.
В цьому аспекті необхідно зрозуміти, що будь-який архетип за умови зчеплення його енергії з психікою людини забезпечуватиме її необхідною силою - силою віків. Проте вселюдські, спільні для всіх архетипи та індивідуальний архетип (психофрактал) Душі мають різний тип обмеження і різне морально-психологічне значення. Енергія дії на основі розвиненої Самості і енергія дії на основі вселюдського архетипу (Героя, наприклад) - різні за своєю суттю енергії. Перша енергія - це відповідальність реальної людини за свої реальні ідеї, вчинки і справи. Друга енергія - це дуже сильна фанатична енергія без обмежень, яка діє за сюжетом есхатологічного міфу: герой-спаситель, вороги нації, народ-вболівальник і він же - помічник спасителя. Цей сюжет є основою релігійного екстазу несвідомого. Він же лежить в основі одержимості "героя", який через механізм соціально-психологічного зараження втягує в стан одержимості великі групи людей і навіть цілі нації. Секрет А. Гітлера в тому, що його несвідоме, до якого він по-містичному уважно прислухався, увібрало в себе значно більше архетипових змістів, аніж чиєсь. К. Юнг говорив, що це несвідоме - 78 мільйонів німців.
На жаль, невроз "ПЕ" в сьогоденній Україні працює на всіх рівнях - соціуму, влади, соціальних структур і, нарешті, людини. Справа в тому, що все у світі має фрактальну природу: психіка (з однієї універсальної матриці - мільярди різних,

 
 

Цікаве

Загрузка...