WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психолого-педагогічне дослідження страхів у дітей молодшого шкільного віку - Реферат

Психолого-педагогічне дослідження страхів у дітей молодшого шкільного віку - Реферат

собі має велике значення для її психічного розвитку. Практично позитивний ефект від малювання можна спостерігати у віковому інтервалі від 3 до 15 років і старше, але найчастіше позитивні результати одержуємо в 4 - 12 років. Малювання страхів дає ефект майже однаковий і для хлопчиків, і для дівчаток. Приблизно в половині випадків страхи усуваються за допомогою певним чином спрямованого малювання. Здебільш це стосується страхів, викликаних уявою (наприклад, страху захворіти, зазнати нападу, потрапити в транспортну пригоду тощо). При страхах абстрактного характеру результати гірші. Особливо при страху втратити батьків і страхів, що виникають у дівчаток при засипанні. Ефект зменшується при наявності істеричних рис характеру, оскільки діти мимоволі чи прямо експлуатують страхи на догоду своїм бажанням [2].
Дітям можна запропонувати малювання олівцями, фломастерами чи фарбами. Давати завдання слід доброзичливо, коли дитина не втомлена та в доброму гуморі. Психологічний зміст цієї методики пов'язаний з тим, що в процесі малювання об'єкт страху все менш і менш стає застиглим психічним утворенням. Він свідомо піддається маніпуляції і творчо перетворюється. Інтерес, що виявляється при малюванні, поступово гасить емоцію страху, заміняючи її зосередженням і творчим задоволенням від виконаного завдання. Незриму підтримку дає присутність психолога, якому можна довірити свої страхи. Після малювання й уточнення окремих страхів можна перейти до бесіди, мета якої - виявити страхи. Час бесіди - 30 - 40 хвилин, бесіда має відбуватися у спокійній обстановці [2].
За допомогою розробленого діагностичного комплексу було обстежено 50 дітей у віці від 7 до 9 років. Тест діагностики шкільної тривожності показав результати, відображені на діаграмі 1.
Діаграма 1
Результати проективного тесту діагностики шкільної тривожності
На основі аналізу одержані результати подаємо об'єднаними у три групи:
1 група - низький рівень тривожності мають 52 %, або 26 осіб;
2 група - середній рівень тривожності мають 26 %, або 13 осіб;
3 група - високий рівень тривожності мають 22 %, або 11 осіб.
Наступна діагностика проводилася з урахуванням цих груп. Для тесту САТ було обрано 5 картинок:
А2: один ведмідь тягне канат в один бік, а інший ведмідь з ведмежам - у протилежний бік;
А3: лев з люлькою і ціпком сидить у кріслі, а в нижньому правому куті малюнка маленька миша визирає з нори;
А7: тигр з вишкіреними іклами і випущеними пазурами нападає на мавпу, а вона підстрибує вгору;
А9: темна кімната проглядається з освітленої кімнати через відчинені двері, в темряві кролик сидить біля дитячого ліжка і дивиться у двері;
А10: цуценя лежить на лапах дорослої собаки, обидві фігури з мінімумом виразних рис; фігури розташовані на передньому плані ванної кімнаті.
Результати тесту подано в таблиці.
Отже, незважаючи на низький рівень шкільної тривожності, багато дітей першої групи відчувають страх. Середній рівень тривожності теж не позбавляє дитину страхів і, звичайно, високий рівень тривожності сприяє їх появі. На загал найбільш тривожними виявились картини А7 і А9. На підставі цього можна припустити, що у більшості дітей страх пов'язаний з темрявою, привидами, жахами та злими тваринами. Ці страхи, на нашу думку, відбивають зміст страху смерті, але поки ще не усвідомленого. Проаналізувати та диференціювати дитячі страхи можна за допомогою їх малювання.
Таблиця
Результати тесту САТ
Виявлено тривогу Виявлено страх Виявлено агресію

картини А2 А3 А7 А9 А10 А2 А3 А7 А9 А10 А2 А3 А7 А9 А10
1 група (кількість осіб) 2 4 3 10 1 0 2 8 13 1 1 2 4 0 1
2група
(кількість осіб) 0 4 1 8 0 0 3 7 5 2 1 1 3 0 3
3 група
(кількість осіб) 2 1 1 3 1 0 4 8 6 7 0 3 3 1 0
Результати у процентному відношенні:
1 група: тривогу виявлено у 50 %, страхи - у 69 %, агресію - у 15 %;
2 група: тривога - у 62 %, страхи - у 100 %, агресія - у 46 %;
3 група: тривога - у 46 %, страхи 91 %, агресія - у 46 %.
Малювання було останнім етапом експериментально-психологічного дослідження страхів у дітей молодшого шкільного віку. Процес зображення страхів допомагав дитині познайомитися зі своїм страхом, зрозуміти його. Після того, як малювання закінчувалось, з дітьми проводилася бесіда, в ході якої ми намагалися з'ясувати, що або хто намальований? Як воно лякає дитину? Що є найстрашнішим, а що навпаки? Чому саме це лякає дитину?
Наступним етапом у малюванні страхів було вигадування разом з дитиною засобів позбавлення від цього страху (подружитися з ним, розповісти про нього щось смішне тощо). Результати подано на діаграмі 2.
Отже, бачимо, що найбільш поширені страхи стосовно тварин і комах, на другому місці - жахи, привиди, вампіри тощо. 11 осіб усвідомлюють страх смерті (своєї і своїх близьких), на четвертому місці - шкільні страхи.
Відтак, можемо зробити висновок, що розроблений комплекс діагностичних методів дозволив успішно впоратися з поставленою метою: особливості страхів у дітей молодшого шкільного віку виявлено та проаналізовано.
Результати дослідження дали змогу дійти наступних висновків.
Проблема психолого-педагогічного дослідження дитячих страхів має непокоїти батьків. Діти, позбавлені їхньої уваги, лишаються сам на сам зі своїми тривогами й страхами. Не маючи змоги позбавитися їх або якось зменшити свою тривожність, дитина живе,переносячи й у кризовий підлітковий період багато проблем та внутрішньоособистісних конфліктів.
Страх - це емоція, що може виникати на будь-якому віковому етапі.
Діаграма 2
Аналіз дитячих страхів
Велика кількість страхів молодших школярів притаманна й сфері навчальної діяльності та соціальних контактів. Особливість страхів дітей молодшого шкільного віку, на нашу думку, полягає в тому, що на одному рівні існують вигадані страхи (вампіри, темрява, привиди, жахи), тимчасові (тварини, комахи, змії) та невигадані, серйозні (страх невідповідності, самотності, знехтування, відповідальності тощо).
Діти піддаються страхові частіше, ніж гадають дорослі. На кожен факт незамаскованого вияву страху зустрічається чимало випадків страху прихованого. У нашому суспільстві острах чогось вважається проявом малодушності. Батьки витрачають немало зусиль, роз'яснюючи дітям, як позбавитися страху, але не завжди розуміють страхи, що відчуваються дітьми. Діти ж вчаться приховувати свої страхи аби догодити батькам, не лякати їх.
Теоретико-методологічний та психолого-педагогічний аналіз проблеми страхів у молодшому шкільному віці відкриває багато особливостей поведінки дітей у цей період. Страхи на цьому етапі багатьма вченими, у випадку нормального розвитку дитини, вважаються важливою ланкою регуляції поведінки в цілому і мають позитивний адаптаційний зміст. Дитина має природні механізми їх подолання, тому робота зі страхами повинна ґрунтуватися, перш за все, на використанні цих механізмів, аналізі джерел виникнення страхів та усвідомлення, з яким саме страхом належить боротися, а з яким ні. Для цього необхідно використовувати спеціально підібраний комплекс психодіагностичних методик для дослідження страхів у дітей.
Література:
1. Астапов В. М. Тревожность у детей. 2-е издание. - СПб.: Питер, 2004. - 224 с.
2. Захаров А. И. Как помочь нашим детям избавиться от страха. - СПб.: "Гиппократ", 1995. - 104 с.
3. Кузьмина М. Детский невроз страха // Школьный психолог. - 2000. №25. С. 8 - 10.
4. Кулагина И. Ю., Колюцкий В. Н. Возрастная психология: Полный жизненный цикл развития человека. Учебное пособие для студентов высших учебных заведений. - М.: ТЦ Сфера, при участии "Юрайт", 2002. - 464 с.
5. Лебедева Л. Страх - дело серьезное // Школьный психолог. - 2000. №21. С. 12 - 13.
6. Лебедева Л. Велики ли глаза у страха? // Школьный психолог. - 2000. №19. С. 8 - 17.
7. Литвак М. Если хочешь быть счастливым. Ростов-на-Дону: Феникс, 1995.
8. Тесты детской апперцепции (САТ, САТ-Н, САТ'S). Справочное руководство / Под ред. Галанова А. С. - Ярославль: Центр психологической коррекции и развития "Юнона", 1999. - 39 с.
9. Тиллих П. Теория культуры. Пер. с англ. - М., 1995.
10. Фрейд А. Теория и практика детского психоанализа. - М., 1999. - Т. 1.
11. Хухлаева О. В. Коррекция нарушений психологического здоровья дошкольников и младших школьников: Учебное пособие. - М.: Издательский центр "Академия", 2003. - 176 с.
12. Щербатых Ю. Психология страха: популярная энциклопедия. М.: Изд-во Эксмо, 2004. - 512 с.
13. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...