WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПсихологія → Психологічний портрет злочинця - Реферат

Психологічний портрет злочинця - Реферат

моральною поведінкою.
2. "Ситуаційний" - злочин вчинюється під впливом несприятливої для злочинця зовнішньої ситуації при загальній соціально-позитивній спрямованості.
3. "Нестійкий" - злочин вчинюється вперше, але злочинець допускав і раніше різні правопорушення та аморальні прояви.
4. "Злісний" - неодноразово вчиняв небезпечні злочини, у тому числі був раніше засуджений.
5. "Особливо небезпечний" - неодноразово вчиняв особливо небезпечні злочини.
Типологія, що дозволяє класифікувати серійних убивць не за характеристикою місця події, а за мотивацією (автор - Р. Холмс, провідний спеціаліст зі складання психологічного профілю в США). Згідно з таким підходом, серійних убивць поділяють на шизофреноподібних, місіонерських, гедоністських та контролюючих.
Шизофреноподібний тип (Visionary Motive Type) визнається несамовитим через тяжкі форми психічних захворювань. Іноді може іменуватися "психотичним". Взагалі цій категорії злочинців притаманні психічні зриви або тимчасова втрата почуття реальності. Зовні вони можуть не проявляти жодних розладів, однак у певний момент "щось" змушує їх вчиняти вбивства часто незнайомих людей. Жертва обирається, в основному, за покликом "внутрішнього голосу". Ці "голоси" можуть супроводжуватися галюцинаціями. Стосовно цього типу виникають дискусії щодо того, що психотичні вбивці не можуть бути співвіднесені з теорією керівної ролі фантазії, однак це не так. Хоча контролю за своїми діями не відбувається, але свідомість прагне захистити фантазії, що в даному випадку є психічною делюзією.
Головною особливістю злочинців місіонерського типу (Mission-Oriented Type) є не наявність психопатичного симптомокомплексу, а їх внутрішній світ націлений на виконання "особливої місії", покликаної звільнити світ від будь-якої аморальності чи несправедливості. Як правило, це особи, які мають на свідомому рівні сильне бажання знищити певну групу людей. Вони усвідомлюють здійснення протизаконних дій та цілком орієнтуються в просторі. Убивці цього типу обирають жертву з певної асоціальної групи (повії, наркомани тощо).
Злочинці, що належать до садистського (гедонітського) типу (Thrill-Oriented Type) здійснюють злочин задля емоційного, сексуального задоволення від акту насильства. Ключовим для них є саме діяння, від якого отримується задоволення, котре супроводжується емоційним збудженням. Злочини часто супроводжуються витонченим садизмом.
Похітливий (контролюючий) убивця (Lust/control-oriented Killer) здійснює злочини на сексуальному ґрунті з метою збудження та відчуття абсолютної влади над жертвою. Одержання задоволення залежить від того, як він мучить жертву. Цей тип цілком орієнтується у просторі і зберігає зв'язок з реальністю.
Типологія процес-орієнтованих (process-focused) і дія-орієнтованих (act-focused) убивць передбачає аналіз злочинів, пов'язаних з насильством, які часто супроводжуються нанесенням післясмертних ран, некрофілією та розчленуванням жертви. Вони вчиняють убивство заради самого процесу, а не заради смерті жертви. Дія-орієнтовані убивці, навпаки, убивають швидко, без проявів садизму.
Згідно з цією типологією, дезорганізованими вважаються злочинці, у поведінці яких не проглядається координованості, плановості (вибір будь-якого предмета на місці вчинення злочину, зброї, випадковий вибір жертви). При огляді місця події, де було вчинено злочин дезорганізованим убивцею, можна виявити сліди відбитків пальців, крові тощо. Дезорганізованим убивцям властива жорстока поведінка, а їхні дії спрямовані на одержання задоволення від самого убивства, а не від його результату.
Дезорганізований злочинець діє за "збігом обставин", сприятливих, як йому здається, котрі, як правило, закінчуються непередбаченим убивством. Тобто, злочин відбувається спонтанно, без попереднього планування. Як правило, злочинець має невисокий рівень інтелекту, може виконувати некваліфіковану роботу. Соціальна неповноцінність схиляє злочинця обирати жертву, яка йому відома. Злочин здійснюється "на власній території". Як знаряддя злочину використовуються предмети, що є на місці злочину. Спосіб убивства - спонтанний. Наносить ушкодження здебільш після смерті жертви. Труп у більшості випадків залишає на місці злочину або там, де його можуть швидше знайти.
Коли йдеться про організоване вбивство, мається на увазі насамперед навмисне убивство. Суб'єкт заздалегідь спланував злочин, звівши ризик до мінімуму. Організовані убивці ретельно обирають жертву і використовують принесену з собою зброю. Для них також характерна розробка механізму звільнення від трупу жертви. Організований злочинець, як правило, розумний (IQ - вищий за середній), нерідко має вищу освіту, висококваліфіковану роботу, родину, соціально адаптований, мобільний (має можливість і здатність легко переїжджати з місця на місце). Убивства здійснює методично, сплановано. Організований злочинець проявляє велику агресивність у сексуальних діях стосовно жертви, перш ніж убити її. Може приготувати спеціально обладнане приміщення і знаряддя убивства й катувань. Стежить за публікаціями про свої злочини, цікавиться ходом розслідування і може запропонувати допомогу слідчим органам.
Типологія, розроблена В. Голубєвим, А. Шамісовим і Ю. Кудяковим відображає провідну психологічну властивість кожного з наведених типів.
Типологія, розроблена В. Голубєвим, А. Шамісовим і Ю. Кудяковим відображає провідну психологічну властивість кожного з наведенихтипів.
Тип Властивість
Збуджений Яскраво виражена соціальна активність, прагнення до лідерства. Однак не властива чітко вироблена життєва позиція. Запальний, злопам'ятний, агресивний. Убивства відзначаються особливою жорстокістю. Агресія афективна, супроводжується звуженням свідомості і різким руховим збудженням.
Некерований Виражене прагнення до домінування. Провідна властивість особистості - імпульсивність.
Упертий Характеризується підвищеною стійкістю афективно забарвлених переживань. Цілеспрямований, злопам'ятний, має стійку життєву позицію. Схильний до прямолінійності, рішучості у вчинках.
Активний Відзначається підвищеною активністю, оптимізмом, підвищеним фоном настрою, розмаїттям інтересів, постійним прагненням до зміни діяльності. Низький самоконтроль. Товариський, не вразливий, часто переоцінює власну особу.
Безвільний Бракує вольових якостей. Покірливий. Здійснює вбивства під тиском групи. Боязкість і недостатня ініціативність не дозволяють добитися авторитету. В кримінальному середовищі використовується для дрібних доручень чи гомосексуальних зв'язків.
На основі класифікації злочинів, згідно з кримінальним законодавством України, психологічні портрети можуть складатися з урахуванням такої типології: корисливий тип - злочини проти особистості, вчинені з метою власного збагачення; насильницький тип - вбивства, тілесні ушкодження з хуліганських спонукань, з мотивів ревнощів та помсти; корисливо-насильницький тип - злочини проти особистості, які поєднують мотиви корисливого та насильницького типів; випадкові злочини - результат неадекватної реакції особи на випадкову конфліктну ситуацію.
Отже, виходячи з типології злочинів, класифікація диференціюється таким чином: злочинці випадкові, епізодичні; злочинці, які проявляють серйозну нестійкість у поведінці або ті, які вчинили злочин кілька разів; професійні злочинці.
До кваліфікації злочинців, які

 
 

Цікаве

Загрузка...