WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Службові листи. Порядок оформлення службових листів - Реферат

Службові листи. Порядок оформлення службових листів - Реферат

гарантії, зауваження, висновків тощо. Для активізації й сприйняття інформації рекомендується починати текст службового листа з основної частини, а докази та підстави викладати нижче. Службові листи з нескладних питань можуть містити тільки одну частину. Службові листи можна починати такими зверненнями: "Шановний Іване Васильовичу!", "Пане Гарат!", "Шановний пане Гуцуляк!", "Шановні панове!".
Продовжують більшість листів такими словами: "У зв'язку з...", "Відповідно до ...", "Як відомо...", "Прошу...".
Службовий лист оформляють на бланку для службового листа або на чистому аркуші паперу. Використовують аркуші формату А4 або А5.
Реквізити службового листа: дата (проставляють у день підписання); індекс (проставляють у день підписання); посилання на індекс і дату вхідного документа (у листах-відповідях); гриф обмеження доступу до документа (у разі потреби); адресат; резолюція; заголовок до тексту; позначка про контроль; текст;позначка про наявність додатка; підпис; гриф погодження; візи; відбиток печатки; прізвище виконавця та номер його телефону; позначка про виконання документа і направлення його до справи; позначка про перенесення даних на машинний носій; позначка про надходження (проставляє адресат у день надходження документа).
Працівники служби документування повинні намагатися скорочувати обсяг документообігу, тобто кількість документів, що надійшли до організації й створені нею за певний період, а отже, обгрунтовано братися за складання документів цієї групи. Службові листи рекомендується оформляти лише тоді, коли неможливо вирішити питання в усному спілкуванні - очно чи телефоном.
Виклад тексту службового листа має бути лаконічним, послідовним, переконливим і коректним. Факти й події слід висвітлювати об'єктивно, всі аспекти розглядуваного питання викладати зрозуміло, стисло, але достатньою мірою повно. В службових листах допускається також порушувати кілька питань. Проте слід ураховувати, що такі листи доводиться обробляти набагато довше. Тому все ж доцільніше оформити кілька листів. Декілька питань в одному листі можна порушувати тоді, коли вони взаємопов'язані.
Текст листа, як правило, складається з двох логічно пов'язаних частин: вступної та основної. У вступній частині зазначають факти, події, обставини, що спричинили написання листа, а також посилаються на факти, документи, дати нормативних чи інструктивних матеріалів. Наприклад:
В основній частині тексту листа викладають його головну мету у формі пропозиції, відмови, гарантії, зауваження, висновків тощо. Наприклад:
Залежно від призначення службового листа й від того, на чому -ОГО автор хоче сконцентрувати увагу адресата, порядок розташування логічних частин тексту може бути різним.
Якщо враховувати невпинне зростання потоку інформації, то для активізації її сприйняття рекомендується починати текст службового листа з основної частини, а докази й підстави викладати нижче.
Службові листи з нескладних питань, що були обговорені заздалегідь, можуть містити лише основну частину. Наприклад:
Службові листи надсилають, аби спонукати адресата до дії, роз'яснити йому щось, переконати його в чомусь. Це досягається завдяки чіткості викладання й змістовності тексту.
Для більшості службових листів характерна повторюваність одних і тих самих зворотів. Наприклад, починати службові листи можна такими зверненнями:
"Шановний Іване Васильовичу!"
"Пане Сметанін!" "Шановний пане Андрійчук!"
"Шановні панове!" (коли імена та прізвища адресатів невідомі або звертаються до колективу).
Продовжують більшість листів такими словами й словосполученнями: "У зв'язку з...", "Відповідно до...", "Як відомо, ...", "Ймовірно..", "Прошу..", "Просимо..." та ін.
Уживають також дієприслівникові звороти: "Враховуючи...", "Незважаючи на...", "Розглянувши зауваження...", "Розглянувши пропозиції...", "Керуючися Постановою Кабінету Міністрів України..." та ін.
Якщо лист-відповідь має реквізит 13 (посилання на індекс і дату вхідного документа), то в тексті документа його повторювати не слід.
Службовий лист оформляють на бланку для службового листа (перевагу віддають кутовому розташуванню основних реквізитів) або на чистому аркуші паперу (в такому разі залишають місце для відбитка кутового чи поздовжнього штампа адресанта). Залежно від обсягу тексту використовують бланки чи аркуші формату A4 або А5 (Див. дод. 13-19).
- РЕКВІЗИТИ СЛУЖБОВОГО ЛИСТА:
11 - дата (проставляють у день підписання документа);
12 - індекс (проставляють у день підписання документа);
13 - посилання на індекс і дату вхідного документа (роблять у листах-відповідях);
15 - гриф обмеження доступу до документа (проставляють у разі потреби);
16 - адресат;
18 - резолюція;
19 - заголовок до тексту (якщо обсяг тексту документа, виготовленого на аркуші формату A4, невеликий, то заголовка може не бути; на аркушах формату А5 заголовок до тексту не наводять);
20 - позначка про контроль;
21 - текст;
22 - позначка про наявність додатка (оформляють у разі потреби);
23 - підпис;
24 - гриф погодження;
25 - візи (оформляють у разі потреби на примірнику адресанта);
26 - відбиток печатки (проставляють у разі потреби);
28 - прізвище виконавця та номер його телефону (позначка про виконавця);
29 - позначка про виконання документа й направлення його до справи (оформляють від руки після виконання документа);
30 - позначка про перенесення даних на машинний носій;
31 - позначка про надходження (проставляє адресат у день надходження документа).
Якщо службовий лист надсилають за межі України (в країни колишнього СРСР), то доцільно підготувати його російською мовою. Бланк має бути двомовний, допускається російсько-український варіант.
Список використаної літератури
1. Коваль А. П. Ділове спілкування. - К.: Либідь, 2001.
2. Молдованов М. І., Сідорова Г. П. Сучасний діловий документ.- К., 2002
3. Палеха Ю. І. Документаційне забезпечення управління. - К.: МАУП, 2000.

 
 

Цікаве

Загрузка...