WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Система інформаційної підтримки бібліотекарів в електронному середовищі - Реферат

Система інформаційної підтримки бібліотекарів в електронному середовищі - Реферат


Реферат на тему:
Система інформаційної підтримки бібліотекарів в електронному середовищі
Постала гостра необхідність об'єднання існуючих форм професійної підготовки і підвищення кваліфікації бібліотечних працівників в єдину систему безперервної освіти. Безперервне навчання бібліотекарів можливе лише за умов ефективної сучасної системи інформаційного забезпечення, що поєднає традиційні та електронні форми надання професійно необхідної інформації.
Основними завданнями системи інформаційного забезпечення бібліотечних фахівців є інформаційна підтримка практичної бібліотечної діяльності, створення інформаційної бази для наукових досліджень в галузі і бібліотекознавства; підвищення професійного рівня бібліотечних працівників.
У відповідності з цими завданнями необхідно надати бібліотечним практикам та науковцям широкий спектр інформаційних продуктів та послуг, що реалізуються на основі сучасних інформаційних та телекомунікаційних технологій. Застосування технологій мережевої взаємодії бібліотек дозволить здійснити інтеграцію розрізнених інформаційних ресурсів та забезпечити швидкий доступ до них, заповнити лакуни, скоротити витрати з багаточисельного дублювання локальних баз даних, в тому числі баз даних з бібліотечної справи.
На сьогодні в Україні кожна велика бібліотека самотужки створює бібліографічну базу даних бібліотекознавчої літератури на базі власного бібліотечного фонду. Прикладами можуть слугувати БД з бібліотечної справи Національної парламентської бібліотеки України та Національної бібліотекою України ім. В.І.Вернадського. В Ресурсному центрі для бібліотекарів НПБ України ведеться електронний каталог нових надходжень; у відділі організації НДР створюються дві бази даних: одна присвячена історії бібліотечної справи в Україні, друга - науково-дослідній роботі з бібліотечної діяльності. Відділом наукової бібліографії НПБ України видається поточний бібліографічний покажчик "Бібліотекознавство та бібліографія України". В читальному залі бібліотекознавчої літератури НБУВ, крім електронного каталогу нових надходжень, ведуться бази даних: "Персоналії" (інформація про відомих бібліотекознавців, бібліографів, книгознавців); "Автореферати докторських та кандидатських дисертацій з питань бібліотечної справи, бібліографії, книгознавства" та інші.
Давно уже назріла необхідність об'єднання зусиль для створення єдиної бібліографічної бази даних бібліотекознавчої проблематики. Бібліографічні відомості майбутнього зведеного каталогу мають стати основою для створення вичерпної галузевої бази даних. Бази даних великих бібліотек, як правило, мають постатейний розпис періодичних видань та видань, що продовжуються.
Інтегрована бібліографічна база даних з бібліотечної галузі має доповнюватись не лише аналітичними розписами статей, а й анотаціями та рефератами. З цією метою можна використати вже існуючі бібліографічні друковані видання, - такі, як поточний бібліографічний покажчик "Бібліотекознавство та бібліографія України" НПБ України, а також розділи "Бібліотечна справа. Бібліотекознавство" та "Бібліографія. Бібліографознавство" Українського реферативного журналу "Джерело. Серія 3 - Соціальні та гуманітарні науки. М истецтво" (і його електронної версії "Національний банк рефератів"). Інтегрована розподілена бібліотекознавча база даних надасть можливість об'єднати українські галузеві інформаційні ресурси в єдину систему.
Враховуючи майбутнє об'єднання локальних мереж в єдину інформаційно-бібліотечну мережу, регіональні бібліотеки мають приділяти увагу кооперації ресурсів та наданню доступу до інформації, а не спробам повного комплектування.
Ефективне функціонування регіональної бібліотечної системи неможливе без координації. В разі необхідності обласна бібліотека має взяти на себе функції, які не забезпечені системою в цілому. Наприклад, останнім часом деякі обласні бібліотеки видають малотиражні видання, створюють власні електронні ресурси, організують корпоративні зведені каталоги регіону. Регіональні бібліотеки можуть розширити спектр інформаційних послуг також шляхом використання готових баз даних та каналів електронної пошти. Для інформаційного обслуговування працівників бібліотек регіону без жорсткої прив'язки до існуючого бібліотечного фонду необхідним є розв'язання проблеми забезпечення доступу регіональних бібліотек до баз даних великих бібліотек за допомогою сучасних телекомунікаційних засобів.
На основі сформованої інтегрованої бібліографічної бази даних з бібліотечної справи можна здійснювати пошук необхідної інформації; інформувати в режимі ВРІ; готувати різноманітні тематичні довідки; створювати бібліографічні посібники тощо.
Перенесення інтегрованої бібліографічної бази даних на компактні оптичні диски надасть можливість інформаційного обміну з невеликими бібліотеками, що не мають доступу до онлайнової версії цієї БД для наступного замовлення повного тексту документу за допомогою електронної пошти або факсу.
Зараз підрозділи спеціалізованої літератури з бібліотечної галузі починають комплектуватись оптичними дисками. Диски з зарубіжними бібліографічними базами даних бібліотекознавчої літератури та диски з повнотекстовою інформацією, наприклад, річні комплекти журналів з бібліотекознавства, як вітчизняні так і зарубіжні, мають зберігатись не у відділах довідково-бібліографічного обслуговування, періодики, іноземної літератури тощо, а відповідно у відділах літератури з бібліотечної галузі. Тобто при організації фонду оптичних носіїв інформації бібліотекознавчої проблематики має враховуватись негативний досвід використання традиційних джерел інформації.
Наприклад, коли цінні друковані зарубіжні журнали з бібліотечної справи зберігаються не у відповідних підрозділах бібліотекознавчої літератури, а у відділах іноземної літератури, що ускладнює їх ефективне

 
 

Цікаве

Загрузка...