WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Принципи роботи з історичними джерелами - Реферат

Джерелознавство. Принципи роботи з історичними джерелами - Реферат

вважалося вигнання з громади.
Жорстокішими були покарання за магдебурзьким правом, яке знало навіть різні форми страт, кара "на горло" (відрубання голови), "кара смертю між небом і землею" (повішання), страта через колесування, спалення.
Поширеним було домагання доказів під тортурами (Інквізицією), під присягою. Дотримуючись принципу Історизму, дослідник, перш ніж давати характеристику документові, повинен зіставити його з духом І змістом досліджуваної доби в широкому розумінні слова
Важливе значення мають прийоми встановлення достовірності джерела Це стосується насамперед масових джерел з XIV-XVIII ст.: всіляких грамот: ділових (про поділ майна, землі, угідь), духовних заповітів (про спадщину), купчих грамот та Інших, які найчастіше зберігаються в архівних блоках судових документів.
Для встановлення достовірності сумнівних джерел (чи вони не є підробленими) використовують дані хронології, метрології, мови, стилю, Історичної географії, генеалогії, згадки про персоналії, організації й установи. Велике значення надається палеографи, дипломатиці, водяним знакам - філігранології.
Так, папір на Русі з'явився в XIV ст. Документи почали писатися так званою гражданкою лише з початку XVIII ст. 1 якби хтось натрапив на документи, писані "гражданкою" у XVII ст., їх потрібно було б звірити під багатьма оглядами.
Дуже важливо встановити час виникнення джерела. Чимало недатованих листів у архівах зберігаються вже з XIX І XX ст., ще більше недатованих фотодокументів. Тут використовують різноманітні прийоми: для давніших джерел - дані метрології, філігранології, змісту документа та ін. Для визначення місця створення джерела використовують дані топоніміки, пдроніміки тощо. У згаданого вже Й.Лозинського в одній весільній пісні є рядки:
Поїхали на ню ловці Панове гусаковці.
І ще:
Через село Радохоньское ідуть купці чужоземці.
Є в Мостиському районі с.Радохонське, а Гусаків - недалеко від нього. Отже, весілля записувалось у Мостиському повіті. При встановленні хронології документа звертають увагу на те, яким пером він писався - металевим чи гусячим, яким чорнилом.
Багато клопотів дослідникам завдають псевдоніми. Для їх розшифрування аналізують лексику, стиль документа, деякі уподобання чи походження можливих авторів (статей, листів, заяв тощо). До речі, й досі нема беззастережного встановлення авторства "Повісті минулих літ" (Нестор чи Сильвестер?), "Літопису Самовидця" (очевидно, Роман Ракушка-Романовський), Густинського літопису (можливо, 3. Копистенсь-кий), "Історії Русів" (ймовірно, Григорій Полетика), "Синопсиса" (можливо, Інокентій Гізель).
Кожен дослідник повинен добре засвоїти методику підготовчої роботи при дослідженні джерел. Вона полягає в тому, що перш ніж розпочати працю над першоджерелами, потрібно засвоїти історіографію проблеми. Послідовності слід дотримуватися І при вивченні видів джерел: починати з опублікованих мемуарів, потім досліджувати періодику й опубліковані документи, аж тоді - архівні фонди.
Основні сховища історичних джерел
Місцем зберігання рукописних джерел є архіви та рукописні фонди наукових бібліотек. Систему архівів України становлять центральні державні архіви областей.
У М.Києві та Інших містах є такі центральні архіви України:
Центральний державний архів вищих органів влади й управління України. В ньому зберігаються документи, що відкладалися за радянського часу І в роки незалежності України. Порад з матеріалами, які висвітлюють діяльність центральних органів влади, знаходяться багато документів з різних місць - звіти, Інформації, листи, скарги, пропозиції, матеріали комісій та ін. Адреса архіву Київ 110, вул. Солом'янська, 24.
Центральний державний архів громадських об'єднань України сформований головно на основі джерел, що за радянського часу відкладалися в Партійному архіві при ЦК Компартії України. В наш час до архіву надходять документи від політичних партій І громадських організацій. Адреса архіву: Київ-11, вул. Кутузова, 8.
Центральний державний історичний архів України, м Київ. Це фондосховище історичних джерел, які формувалися з найдавніших часів до XXст. Зберігаються документи від литовського часу, з доби Козацької держави, з наступних періодів аж до 1917 р. Адреса архіву: Київ-110, вул. Солом'янська, 24.
Центральний державний Історичний архів України, м.Львів. Найдавніші оригінальні пам'ятки з ХНІ ст. Документи з усіх регіонів України, але найбільше - з Галичини, Поділля, Волині. Адреса архіву: Львів-8, пл. Соборна, 3а.
Є також спеціалізовані центральні архіви:
Центральний державний кінофотоархів за адресою: Київ-ПО, вул. Солом'янська, 24, корпус 2.
Центральний державний науково-технічний архів України, що знаходиться в Харкові за адресою" м Харків-3, вул. Університетська, 4.
Центральний державний архів-музей літератури і мистецтва України за адресою: м.Київ-25, вул. Володимирська, 22а. Він має філіал у с.Плюти Обухівського району Київської області.
У Києві діє Центральна лабораторія мікрофотокопіювання І реставрації документів центральних державних архівів України (вул.Солом'янська, 24).
Державні архіви в областях мають назви. Державний архів Львівської області, Державний архів Волинської області, Державний архів Черкаської області та ш. В Криму - Державний архів автономної республіки Крим. У Києві - Державний архів м.Києва, в Севастополі - Державний архів М.Севастополя.
В деяких областях поряд з державними архівами, що знаходяться в обласних центрах, е ще філіали в певних містах, зокрема, філіали держархіву Житомирської області в Бердичеві; держархіву Закарпатської області в Береговому і Мукачевому; держархіву Одеської області в Ізмаїлі, держархіву Хмельницької області в Кам'янці-Подільському; держархіву Чернігівської області у Ніжині та Прилуках.
Після проголошення незалежності України у підпорядкування державних архівів області передані колишні партійні архіви при обкомах партії. Адреса Державного архіву Львівської області;Львів-6, вул. Підвальна, 13. Філіал, що утворився на основі колишнього партійного архіву Львівської області, знаходиться по вул. професора Буйка, бічній вул. Панаса Мирного.
Великі блоки джерел з Історії України містяться в архівах Росії та Польщі, а також інших країнах.
Література
1. Бондаренко Г. Вступ // Спеціальні (допоміжні) Історичні дисципліни. Луцьк, 1977. С 4-8.
2. Галенко О І Документальні публікації з Історії Української РСР: Теорія та джерелознавчий аналіз К, 1991,
3. Гарнай ІА , Єсенков Ф П, Фояаній ГП Деякі питання комплектування архівів документальними матеріалами //Історичні джерела та їх використання. К., 1964. С 21-36
4. Джерелознавство Історії України. Довідник, К., [998.
5. Довгопол В М. Литвиненко М.А., Лях Р.Д Джерелознавство Історії Української РСР. К., 1986 С 3-9
6. Ефременков Н В Современный этап исторической науки и источниковедческая культура студента //Источниковедческая культура студента. Сб. научи -метод, тр Тверь, 1990 С 7-17
7. Источниковедение истории СССР М , 1981 С 4-23
8. Источниковедение историческое //Специальные исторические дисциплины К 1992 С 134-141
9. Катакура Ярослав Джерелознавство в дослідницькій діяльності Українського Історичного товариства //Укр Історик (Нью-Йорк, Торонто, Київ, Львів, Мюнхен) 1995 № 1-4 С 53-56
10. Ковальський МП Актуальні проблеми джерелознавства Історії України XVI-XVII ст //Укр археограф щорічник Нова серія 1992 Вил 1 Т 4 С 261-273
11. Мацюк О Я Роль філігранологи у встановленні часу написання недатованих документів/Лстор джерела та їх використання 1966 Вип 2 С 256-268
12. Пільмвич СД Головні етапи розвитку архівної справи на Україні //Істор джерела та їх використання 1968 Вип 3 С 5-30
13. Пронштєйн А П Даніпевский И Н Вопросы теории и методики исторического исследования М, 1986 С 24 51
14. Сащевич А В Источниковедение в кругу исторических дисциплин //Источниковедческая культура студента С 7-17

 
 

Цікаве

Загрузка...