WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Статистико-топографічні, військово-топографічні та інші описові твори про Україну ХІХ - початку XX ст. - Реферат

Джерелознавство. Статистико-топографічні, військово-топографічні та інші описові твори про Україну ХІХ - початку XX ст. - Реферат

вапна, сукна, полотна, шкіри, винокурних продуктів і пива, сала, смоли, дьогтю, показані напрями внутрішньої та зовнішньої торгівлі, характеризуються ліси з породами дерев і грибів, родючість південної частини; а на заході, "хоч Грунти лісисті і кам'янисті", "жнива в достатку нагороджує працю землероба". Називаються ріки губернії, з яких чотири судноплавні. Це Буг та ще три судноплавні ріки у весняний час для сплаву лісу - Стир, Горинь і Случ. Від продажу лісу поміщики мають найбільший дохід, але продають також велику кількість зерна, яке щорічно відправляють Бугом до Гданська, пшениці 500 000 "четвертей на російську міру" та половину того жита На місці в період урожаю четверть пшениці коштує від "6 до 9 рублів", а в Ґданську - вдвічі більше або ще й дорожче. Жито вдвічі дешевше. Крім зерна до Гданська вивозили продукти лісу: смолу, дьоготь, поташ, клепки та Ін. Для цієї торгівлі над Бугом побудовані пристані в поселеннях Кладнів,Бендюг, Опалин, Рожеямпіль, Коритниця І Берізці. У містечках Олександрія, Деражня і Степань Рівненського повіту, в Бережнищ, Дубровиці та Висоцьку Луцького повіту є пристані на р. Горинь. У с.Тригубщ графа Ворцеля будуються судна для перевезення зерна річкою Горинь І Прип'ять до Пінська, а звідти - до Риги. Розповсюджена внутрішня селянська торгівля зерном на місцевих торгах І ярмарках. Як золоте джерело для поміщиків охарактеризоване винокуріння губернії. На 2664 винокурних заводах виробляється "чрезвычайное множество" вина. Тільки євреї продають мільйони відер, а за право продавати вино у містах, містечках і поселеннях платять "знатную сумму денег" поміщикам. Велика кількість вина йде на продаж і в австрійські та прусські володіння. Значні доходи поміщики одержують від продажу поташу. Бджільництво, хоч і в дуже доброму стані, дає продукцію головно на внутрішній ринок.
Зроблена оцінка поміщицького тваринництва, зокрема спеціальних кінних заводів англійської породи, розведення голландської рогатої худоби, англійських та іспанських овець, стану поміщицьких садів і оранжерей.
Зазначено, що із гір біля Крем'янця добувається камінь "для різних фігур", млинів та у великих кількостях для будівництва. У с.СапанІв працює спеціальний завод виробів з каменю І кременю, а у містечку Ямпіль - для виробництва вапна.
Із захопленням описані поліські озера і найбільше з них - Свитязьке, що має "окружность" понад ЗО верст. Названі види риб у тих озерах, а також ріках губернії: щука, лин, окунь, сом, лящ, марена, Йорші, плотва. У штучних поміщицьких ставах розводять коропів і сазанів на продаж, і це теж дає дохід поміщикам. Названі фарфорові та фаянсові фабрики у м. Корець, на яких виробляється чимало всілякого посуду І продається "за весьма умеренную цену".
Подані відомості про поміщицькі залізоробні фабрики, яких у губернії 168.
Дуже детально описано бердичівські ярмарки. Вони проводилися 4 рази на рік. Сюди з'їжджаються надзвичайно багато купців "різних націй і з різними іноземними товарами". Найголовнішим є Онуфрйвський ярмарок, що триває впродовж чотирьох тижнів. Тільки коней, наприклад, приганяють на ці ярмарки від 20 до 30 тис. "Містечко Бердичів вважається найпершим комерційним містом у всьому приєднаному від Польщі до Російської Імперії краю1', - зазначено в описі. Швейцарські, німецькі та інші купці мають у Бердичеві власні будинки і склади.
Описано роботу митниць в Радивилові, Дубному, митних застав у Волочиську, Устилугу, Котербургу, Торчині, Несухоїжах.
Ще раз перечислен! представники волинської дикої фауни: вовки, зайці, лисиці, борсуки, куниці, дикі кози, кабани, лосі, рідко ведмеді, з птиць дрофи, журавлі, гуси, качки, голуби, тетереви, різних підвидів куропатки, рябчики.
Закінчується текстова частина описом герба Волинської губернії чотириконечного червоного хреста на золотому полі, "який був вживаний ще в древності у часи володарювання великих "російських" князів, а для означення приєднання цього краю до Російської Імперії вживається державний герб, на грудях якого прикріплено зображений у щиті хрест".
Починаючи з 30-х років XIX ст., Генеральний штаб російської армії кожні три роки робив своєрідні військово-статистичні огляди губерній, окремі з яких вміщалися у періодичному виданні "Материалы для географии и статистики России, собранные офицерами Генерального штаба".
В середині і в другій половині XIX ст. описова література про губернії та край набула переважно характеру зведених статистичних матеріалів, що відповідно коментувалися. Твори цього жанру найчастіше писали окремі автори.
Деякі з них були опубліковані, наприклад, 1862 р. статистичні матеріали з відповідним коментуванням з Катеринославської губернії, опрацьовані В.Павловичем; 1863 р. - з Херсонської губернії, опрацьовані А.Шмідтом; в тому ж році - з Чернігівської губернії, зібрані М.Домонтовичем, та ін. Зазначалося, однак, що опубліковані у виданні статистичні матеріали не завжди точні.
У 40-50-х роках XIX ст. мало серійний характер видання "Военно-статистическое обозрение РосийскоЙ империи", в якому "обозрения" окремих губерній друкувалися певним випуском. Так, Київській губернії присвячувався т.Ю, ч.І (СПб, 1848); Подільській - том 10, ч,2 (СПб., 1849); Волинській - том 10, ч.3 (СПб., 1850); Херсонській - том 11, ч.І (СПб., 1849); Катеринославській - том 11, ч.4 (СПб., 1850); Харківській-том 12,ч.1 (СПб., 1850); Чернігівській -том 12,ч.2(СПб., 1851).
Згаданий вже Центральний статистичний комітет організував написання і сприяв виданню різних статистичних збірників і матеріалів як по окремих губерніях, так І по Імперії загалом. Були надруковані такі збірники, як "Материалы для статистики Российской империи" (СПб., 1839), ''Сборник статистических сведений о России", "Статистические таблицы Российской империи". Серед статистико-описових праць про українські губернії виділимо працю А Скальковського "Опыт статистического описания Новороссийского края11, ч. 1-2 (СПб., 1850); працю М Аранда-ренка "Записки о Полтавской губернии" ч.1-3 (Полтава, 1848-1852); С.Кованка "Статистическое описание

 
 

Цікаве

Загрузка...