WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Російські органи державного управління - Реферат

Джерелознавство. Російські органи державного управління - Реферат


Реферат на тему:
Джерелознавство. Російські органи державного управління
Після приєднання України до Росії 1654 р. російські органи державного управління почали поступово поширювати свою владу, закони і розпорядження, контрольні функції й на Україну. Цей процес набув незворотного і всеохоплюючого характеру після російської перемоги під Полтавою 1709 p., коли Петро І та його наступники взяли курс на ліквідацію української державної автономії, уніфікацію становища українських земель з іншими регіонами унітарної імперії.
Вже за Петра І в системі центральних органів управління відбулися радикальні зміни, спрямовані на підвищення ролі самодержця І державного центру в регулюванні всіх сфер суспільного життя, всіх близьких і найвіддаленіших регіонів імперії. Указом царя 1711р. був утворений Сенат на чолі з генерал-прокурором. Створювався також Кабінет його величності. У 1720 р. для управління окремими великими сферами державного І суспільного життя були сформовані колегії, серед них - іноземна, військова, адміралтейська, юстиц-колегія, вотчинна, камер-колегія, статс-колегія, ревізшн-комерц-, берг-, мануфактур-колегії, Синод, а також колегії, що відали певними територіями: камчатська експедиція, колегії у справах Ліфляндії, Естландії, Виборга. Створювався Головний магістрат для управління справами міст. У 1722 р. для управління і нагляду за Україною створювалась Малоросійська колегія.
У 1742 р. колегії були поділені на три експедиції" обер-секретарську, що об'єднувала перші п'ять колегій, та на другу І третю експедиції. Друга мала спрямовувати діяльність господарське-фінансових колегій, третя - синоду та колегій для управління територіями.
В 1764 р. пройшла ще одна реорганізація колегій, коли їх розділили між чотирма департаментами в Петербурзі та двома у Москві.
Колегії як центральні управлінські органи окремими секторами державного життя проіснували до 1802 р. Тоді вони були замінені міністерствами на чолі з міністрами. Робота міністерств спрямовувалась Комітетом Міністрів. Спочатку працювали такі міністерства: внутрішніх справ, юстиції, фінансів, комерції, народної освіти, військово-сухопутних сил, військово-морських сил та іноземних справ. Міністри користувалися правом особистої доповіді цареві. Коли 1810р. була створена Державна Рада (Гос. Совет), міністри ставали її членами. Головою Державної Ради був цар. У 1861 р. органом, спрямовуючим роботу міністерств, стала Рада Міністрів (Совет Министров) на чолі з царем. Рада Міністрів була ширшим, ніж Комітет Міністрів, органом. З її утворенням Комітет Міністрів не ліквідовувався, а існував аж до квітня 1906 p., коли його функції взяла на себе Рада Міністрів. Наскільки Рада Міністрів спочатку була формальним органом (просто радою), засвідчує факт, що з 1882 р. аж до січня 1905 р. вона не збиралася. Міністерства як центральні органи управління проіснували до кінця І9І7р. їх замінили більшовицькими Народними Комісаріатами.
Одночасно з утворенням міністерств 1802 р. видозмінювалась функція Сенату. Справи управління виконавськими державними структурами взяв на себе Комітет Міністрів і міністерства, а Сенат перетворився у вищу судове-апеляційну установу. З 1810р. відповідно до плану державних реформ, що їх запропонував М.Сперанський, дорадчі функції Сенату взяла на себе Державна Рада (Гос. Совет). Головував у Державній Раді голова Комітету Міністрів. Але коли на засіданні був цар, то він і головував. Державна Рада становила єдиний дорадчий орган при цареві, хоч цар своєю волею міг дозволити Раді дискутувати ті чи інші питання, а міг при їх розв'язанні не ставити Державну Раду навіть до відома.
У квітні 1906 р. під впливом революції в Росії створювалась виборна державна установа парламентського типу - Державна Дума (Государственная Дума).
У жовтні 1905 р. Перша Дума, так звана Булигінська, що і формально мала лише дорадчий характер, перестала існувати. Маніфестом 17 жовтня цар ішов на деяку демократизацію виборного положення, хоч курії залишалися. Вибрана на основі нового положення Друга Державна Дума проіснувала від лютого до червня 1907 р. Для царя вона виявилась надто лівою Соціал-демократичні депутати її були заарештовані. Дума практично припинила роботу, а 3 червня 1907 р. був опублікований новий виборчий закон. На основі закону 3 червня 1907 р. вибрано третю (проіснувала з листопада 1907 до червня 1912 р.) Думу та четверту Державну Думу (протрималась до Другої російської революції).
Система державного управління Україною визначалась також різними указами і законами російських царів про адміністративно-територіальні зміни.
Дещо повторюючись, скажемо, що вперше губерніальний поділ Росії впроваджувався 1708 р. Тоді вона поділилась на вісім територіальне велетенських губерній. Незважаючи на існування полкового устрою, Україна підпала під губерніальний поділ. Частина її території відносилась до Київської губернії, частина (Слобідська Україна) - до Азовської.
Оскільки великими губерніями управляти було важко, почалися деякі їх реорганізації. У 1710р. губернії поділено на долі; 1719р. - на провінції. За Катерини її було прийнято "Установление о губерниях", що ліквідовувало провінції, але збільшувало кількість губерній до 41.
Повністю російську систему територіального адміністративного управління Україною впроваджено після ліквідації гетьманату, Запорізької Січі та полкового устрою в останні десятиріччя XVIII ст.
У 1764 р. на правобережному Запоріжжі, що перебувало під міжнародно-правовою юрисдикцією Росії., створювалась Новоросійська губернія. Як така вона Існувала до 1783 p., коли була реорганізована в Катеринославське намісництво з центром у Катеринославі. До намісництва належали нові землі в Північному Причорномор'ї, що відійшли до Росії за результатами Першої і Другої російсько-турецької воєн. У 1796 р. Катеринославське намісництво знову реформоване в Новоросійську губернію. Запорізьке Лівобережжя в тому ж 1764 р. було віднесене до Азовської губернії.
Київська губернія 1781 р. реорганізована у Київське намісництво (Київ, Переяславський, Лубенський, Миргородський та інші полки). Намісництво розділялося на повіти (уезды): Київський, Остерський, Козелецький, Переяславський, Пирятинський, Лубенський, Миргородський, Хорольський, Голтвянський, Городиський, Золотоношський.
У тому ж 1781р. з північно-східної території України створилося Чернігівське намісництво. До нього входило 7 сотень Київського, 12 - Ніжинського, 12 - Лубенського, 16 сотень Галицького, 11 сотень Чернігівського, сотня Стар одубсь кого полків. Створювалися повіти: Березнянський, Борзнянський, Гадяцький, Глинський, Городнянський,
ЗшькшськиЙ, Лохвицькии, Ніжинський, Прилуцький Роменськии, Чернігівський
Тоді ж 1781 - 1782 рр утворено Новгород-СІверське намісництво на місці колишнього Стародубського полку та

 
 

Цікаве

Загрузка...