WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Описи і описові матеріали західноукраїнських земель. - Реферат

Джерелознавство. Описи і описові матеріали західноукраїнських земель. - Реферат

відомості, що відображають стан міста на період написання Словника. І коли у 60-х, а потім у 70-х роках XX ст. в Україні готувалось серійне видання "Історії міст і сіл Української РСР", практично всі автори зверталися до згаданого "Slownika geograficznego..."
Наприкінці ХІХ-початку XX ст. були видані твори словникового жанру німецькою мовою, в яких відображена значна соціально-економічна та культурно-гуманітарна інформація про місцевості Галичини, Буковини й українського Закарпаття. Це "Die osterreichische Monarchic in Wort und Bild Band 14. Gahzien (Wien, 1898); "Gememde iexikon von Galizien" (Wien, 1907); "Gemeindelexikon von Bukowina. Czernowitz (Wien, 1907); "Handbuch des Lemberger Statthal terei Gebietes in Galizien fur das Jahre 1860"(Lemberg, 1860).
При вивченні етносоціального розвитку західноукраїнських земель дослідники також звертаються до довідкових церковних єпархіальних видань, які мали назву шематизмів. У них перечислилися всі парафії, і кожного разу по кожній парафії подавалися не тільки кількість належних до греко-католицької релігії, а й до всіх Інших конфесій, найперше до римо-католиків та ізраелітів. ЦІ серійні видання (видавалися через 5-15 років) мали назви на зразок: "Шематизмъ всего клира греко-католицкого митрополицкой архиепархии Львовской на рокъ 1903" (Львов, 1908). У Галичині, крім львівської єпархії, були ще Станіславськз та Перемишльська, які так само видавали шематизми. Додамо, що єпархії видавали шематизми також про освітню статистику, наприклад, "Шематизм народних школ и учителей в архиепархии Львовской... на рокъ 1866" (Львов, 1866). Часто в "Шематизмах" подавалися відомості про монастирі, культові споруди та інші краєзнавчіматеріали.
Зрештою, скажемо про Йосифінську та Францисканську метрики як надзвичайно об'ємні документи описового характеру поселень і господарств Галичини. Йосифшська метрика створена 1786-1787 pp. на виконання патенту австрійського Імператора Иосифа II від 12 квітня 1785 р. Згідно з патентом висувалось завдання обміру й опису земельних володінь І господарств поміщиків і селян, маєтностей сільських громад. Описи стверджували систему земельних відносин і стали підставою для визначення величин оподаткування. В ході опису були виготовлені тисячі великих гросбухів - по одному-кілька на кожне поселення.
Францисканська метрика складалась 1819-1820 pp. на виконання патенту Імператора Франца І. Порівняно з Йосифшською метрикою Францисканська додатково мала на меті кадастрову оцінку земельних володінь. У ній описані також ремісничо-промислові виробництва в маєтностях і громадах. Тепер усі книги Йосифінської та Францисканської метрик з поселень
Галичини зберігаються у Центральному державному Історичному архіві України у Львові. За словами директора архіву професора О.Мацкжа, для того щоб людина змогла лише перегорнути матеріали обох метрик, затрачуючи на ознайомлення зі сторінкою не більше 20 секунд, їй треба було б 100 років. Навіть через це дослідники звертаються до книг Метрик найчастіше тоді, коли досліджують Історію якогось села, міста чи містечка, як це, наприклад, було при написанні нарисів і довідок у період підготовки вже згаданої "Історії міст і сіл Української РСР". На допомогу дослідникові з метою полегшення пошуку матеріалів про те чи інше поселення 1965 р. було видане спеціальне довідкове видання. (Див. список л-ри).
Ми зупинились лише на окремих описових творах, створених про українські адміністративні утворення, міста і села наприкінці XVIII - на початку XX ст. Нашим завданням було показати джерелознавче значення описових творів насамперед з методичного погляду. Дати ж системний науковий аналіз цього історичного жанру - це завдання спеціальних монографічних досліджень, а не однієї лекції.
Використані джерела і праці
1. Йосифшська (1785-1788) І Францисканська (! 819-1820) метрики. Перші поземельні кадастри Галичини. Покажчик населених пунктів. К., 1965.
2. ЖуравськийДП. Статистическое описание Киевской губернии СПб., 1852. Ч.1-3.
3. Кудравцов Василий. Краткое описание Волынской губернии Сочинение 1810 гада. (Мікроплівка опису зберігається в Науковій бібліотеці Львівського університету)
4. Описи Київського намісництва 70-80-х років XVIII ст. К , 1989.
5. Описи Харківського намісництва. К., 1994.
6. Памятная книжка Волынской губернии на 1906 год Житомир, 1905.
7. Антонович В Б. Курс лекцій з джерелознавства. 1880-1881. К., 1995. Вип.І.
8. Антонович О.М Значення праці О А. Шзфонського "Черниговского наместничества топографическое описание" для вивчення Історії Лівобережної України другої половини XVIII ст. //Укр Іст. журн. 1960. №5. С.126-132
9. Горіенко В Ф Нариси з Історії української етнографії. К , 1964. С.100-128.
10. Горяенко В. Ф Становление украинской этнографии конца XVIII - первой половины XIX ст К., 1988.
11. Дашкевич Ярослав Східна Галичина в Історико-географічних словниках кінця XVIII -70-х pp. XIX ст. //Інформ. бюл. Арх управління УРСР 1963 № 2.
12. Довгопол В М, Литвиненко М А , Лях Р.Д Джерелознавство історії Української РСР. К., 1986 С.81-93
13. Литвиненко М А. Джерела Історії України XVIII ст. X , І 970. С 115-142.
14. Птуха М В , Журавский Д П Жизнь, труды, статистическая деятельность. М., 1951

 
 

Цікаве

Загрузка...