WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Матеріали з джерел іноземного походження про Україну XV-XVIII ст. - Реферат

Джерелознавство. Матеріали з джерел іноземного походження про Україну XV-XVIII ст. - Реферат

залицяються до парубків", "Як селянин може одружитися з панночкою", "Як відбувається весілля", "Козацька медицина", "Про фауну України", "Про клімат України", "Про Польщу (як обирають короля)", "Про шляхетські вольності", "Звичаї польської шляхти".
Боплан дав дуже цікаві відомості про Хортицю, що використовувалися чи не всіма істориками Запорізької Січі: острів "оперезаний урвищами, а відповідно, малодоступний. Має два добрих льє (льє дорівнює 4444 метри. - С.М) в довжину І півльє в ширину, переважно у своїй верхній частині, оскільки на захід звужується і понижується; повені його не затоплюють. На ньому росте багато дубів.. "
Подав Боплан і спосіб виготовлення козаками човнів для морських походів. Вони мали довжину 60, ширину 10-12, глибину - 8 стіп з двома стернами.
Мабуть, саме у Боплана найдетальшше описано техніку ординських нападів. За його даними, орда налічувала близько 80 тис. нападників, коли її веде хан, або ж 40-50 тис., коли мурза. На своєму шляху ординці все спалюють, нищать, а потім виводять з собою до 50 І навіть 60 inc. руських (Roux) невільників, продаючи їх для служби на галерах. "Цей бо народ живе тільки з грабунку".
Описані також татарські міста Гезлеве, Топе-Таркан (Херсонес), Альма, Балаклава, Кафа (Феодосія) - столичне місто Криму. Великий інтерес становлять відомості про національний склад населення Кафи: "Татар у цьому місті живе мало, у ньому переважають християни. Вони послуговуються купленими у татар невільниками, яких ті захопили у Польщі та Московії. У цьому місті є 12 грецьких церков, 32 вірменські і один костьол святого Петра. Тут може бути 5-6 тисяч вогнищ, але понад ЗО тисяч невільників".
Зображені страждання людей, які опиняються в татарському полоні. Набіги татарів "відбуваються, звичайно, на початку січня, о зимовій порі, щоб уникнути перешкод на шляху. НІ болота, ні ріки тоді не можуть перешкодити їх просуванню в будь-якому з тих напрямків, куди ведуть їхні шляхи..." Най впливовіші та найзавбачливіші підковують своїх коней підковами з волового рогу.
"Татари переміщаються по 100 коней у ряді, фактично по 300, оскільки кожний татарин... веде за вуздечку ще двох коней, що служать для запасу, їхній передній ряд може займати вшир від 800 до 1000 кроків, а вглиб вони мають десь від 800 до 1000 коней, І займають понад 3, навіть 4 великих льє... розтягуються на Юльє. ...Дивне видовище, оскільки 80 тисяч татар ведуть понад 200 тис. коней: не так густо дерев у лісі, як їхніх коней тоді у степу".
Така орда, зазначає автор, розподіляється на загони, "заглиблюється в край", швидко грабує оселі та бере в полон людей і так само швидко відступає, щоб уникнути військової погоні. Зображено розподіл здобичі татарами: "Ця картина може зворушити найбільш нелюдські серця, коли розлучається чоловік з жінкою, матір з дочкою без жодної надії ще колись побачитися, бо йдуть у жалюгідне рабство до безбожників-магометан, де зазнають безмежної наруги, їхня брутальність підштовхує їх до мерзенних вчинків, як, наприклад: знеславлення дівчат, ґвалтування жінок на очах їхніх батьків І чоловіків, навіть обрізання дітей перед батьками, аби навернути їх до Магомета.
Словом, найбільш тверді серця здригнулися б, чуючи крики І співи, плач І стогони цих нещасних русинів, бо цей народ І співає, і голосить, плачучи'1.
Є розповідь про наступ татарів у літній час.
Багато матеріалу вміщено про життя, звичаї та боротьбу козаків. "Ось як вони вибирають свого старшого... Якщо обраний козак приймає на себе обов'язки старшого, то дякує зібранню за виявлену честь, хоча (додає, що) недостойний і до такої посади нездатний, далі ж, однак, урочисто запевняє, що докладе зусиль і старання, аби гідно послужити... що завжди готовий покласти своє життя за своїх братів (так вони називають між собою один одного). На ці його слова кожен плеще в долоні), вигукують "Слава! Слава!" (в оригіналі Vivat, Vivat. - CM.), Потім всі один за одним відповідно до свого рангу йдуть вклонитися йому, а старший подає їм руку, що у них служить за форму вітання... Ось так вони вибирають свого старшого (General. -- С.М.), що часто відбувається серед Дикого поля. Влада гетьмана наближена аж до права стинати голови і садити на палю тих, хто провинився".
Цікаві спостереження Боплана про звичаї українців, їх етноніми ("русини або козаки"), назву берегів Дніпра; руський берег, московський берег.
Без перебільшення скажемо, що "Опис України..." Гійома Левассера де Боплана є історичним джерелом з історії України непересічного значення. І як досі, так і в наступні часи всі історики, вивчаючи XVII ст., неодмінно будуть до нього звертатися.
Використані джерела і праці
1. Барбаро и Контарини о России Л., 1973.
2. Боплан Гійом Левассер де Опис України, кількох провінцій Королівства Польського. К ,1990
3. Історія Львова в документах І матеріалах. К., 1986. С. 87-88 (Док. № 69).
4. Історія України в документах І матеріалах. Визвольна боротьба українського народу проти гніту шляхетської Польщі І приєднання України до Росії (1569-1654). К., 1941. С. 12-13.
5. Литвин М О нравах татар, литовцев и москвитян. М , 1994
6. Мемуары, относящиеся к истории Южной Руси. К., 1896 Вип. 2.
7. Мюллер Иоган Йоахім Історична дисертація про козаків /Коментар Ю.Мицика і Миколи Кулінського//Всесвіт 1988 №6 С. 131-137.
8. Січинський Володимир Чужинці про Україну. Вибір з описів подорожей по Україні та Інших писань чужинців про Україну за десять століть. К , 1993 С. 36-255
9. Шевальє П 'єр Історія війни козаків проти Польщі з розвідкою про їхнє походження, країну, звичаї, спосіб правління та релігію і другою розвідкою про перекопських татар. К , 1993.
10. Четеби Этих Книга путешествия (Извлечения из сочинении турецкого путешественника XVII в ) М , 1961 Вып 1 Земли Молдавии и Украины М , 1961
11. Хрестоматія з Історії Української РСР з найдавніших часів до кінця 50-х рр XIX ст Посібн для вчителів К, 1959 С 94-95, 115, 146-147, 155 157
12. Антонович В Б Курс лекцій з джерелознавства 1880-1881 /Л сторін України в університетських лекціях К,І995 Вин 1
13. Аіпатов М.А. Русская историческая мысль и Западная Европа XII XVII в М:, 1973
14. ВІнтоняк Олекса Україна в описах західноєвропейських подорожників другої половини XVIII ст Львів, Мюнхен, 1995
15. Дашкевич ЯР Українська бопланіана //Гійом Левассер де Боплан Опис України, кількох провінцій Королівства Польського К, 1990 С 209-232
16. Заруба В М Студії з. Історії України К , 1995 С 48-57
17. Кордт В Чужоземні подорожі по Східній Європі до 1700 р К , 1926
18. Мыцык Ю А Записки иностранцев как источник по истории Украины(вторая половина XVI середина XVII в ) Днепропетровск, 1981
19. Мыцык Ю А Записки иностранцев как источник по истории Освободительной войны украинского народа 1648-1654 гг Днепропетровск, 1985 Ч 1
20. Остапчук Віктор Гаченко Оіександр Козацькі чорноморські походи у морській Історії Кятіба Челеб "Дар великих чужів у воюванні морів" //Mappamundi 36 наук праць на пошану Ярослава Дашкевича Львів, Київ, Нью-Йорк, 1996 С 341-426
21. Яворницъкии ДІ Історія запорізьких козаків Львів, 1990 Т 1 С 67-70

 
 

Цікаве

Загрузка...