WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом - Реферат

Джерелознавство. Класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом - Реферат


Реферат на тему:
Джерелознавство. Класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом
При практичному користуванні мемуарною літературою дослідника найперше цікавлять твори, присвячені тому питанню, яке він вивчає. Тобто для дослідника менш важливо, що перед ним: щоденник, спогад чи автобіографія. Менше значення для нього має авторство мемуарів. Головне, щоб у мемуарах йшлося про досліджувану проблему. З цього приводу можна сказати, що класифікація мемуарів за тематико-хронологічним принципом має прикладне значення.
В Історії різних держав і народів тематико-хронологічні блоки мемуарної літератури склалися під впливом особливостей історичного процесу. В Німеччині, наприклад, дуже багата мемуаристика про Першу і Другу світові війни, радянський полон, німецьку розвідувальну службу, в Росії - про придворне життя, зокрема за Катерини II, відбуття покарань декабристами, Вітчизняну війну 1812р., Кримську війну, народницький і робітничий рух; тисячі спогадів, з яких багато дуже штучних, написаних про Леніна, жовтневу революцію, партизанський рух. У польській мемуаристиці дуже численними є твори про повстання під проводом Т.Костюка (1830-1831 pp., 1863р), Варшавське (1944 p.), участь поляків у Першій І Другій світових війнах. Дуже багато літератури про перебування поляків у російських тюрмах, сибірському засланні, підпільну і революційну діяльність.
Різноманітні тематико-хронологічні напрями виділяються і в українській мемуаристиці. В XIX ст. найбільшою була увага авторів мемуарних творів до української національної справи, участі в національно-визвольному русі, стану української суспільствознавчої науки. Ці питання пронизують епістолярну спадщину Я.Головацького, І.Срезневського, О.Бодянського, М.Драгоманова, П.Куліша, К.Устияновича, І.Франка, О.Огоновського, М.Павлика та багатьох Інших.
Можна виділити десятки тематико-хронологічних груп мемуарів XX ст. Назвемо найвагоміші з них. Мемуари про Першу і Другу світові війни, фронти, окопи, смерті тисяч жовнірів (і серед них - близьких мемуаристам людей), дезертирство. В цій групі особливо численні спогади с грільців легіону Українських Січових Стрільців, про формування легіону, його стосунки з австро-угорським армійським командуванням, бої в регіоні гір Маківка, Лисоня. похід влітку 1918р. степами Південної України, перехід у розпорядження ЗУНР І злиття з Галицькою Армією. Чимало спогадів стрільців опубліковано в часописах, що виходили у міжвоєнні роки "Український Скиталець" та "Червона Калина". Оригінальною мемуарною пам'яткою на фоні творів про Першу світову війну є "Автобіографія" Вільгельма Габсбурга (Василя Вишиваного), який на заключному етапі стрілецької епопеї був командиром легіону. "Автобіографію" підготував і видав 1996 р. А.Малик.
Багатою є мемуарна література про участь українців у Другій світовій війні, зокрема про діяльність ОУН-мсльникІвців ІОУН-СД (самостшни-ків-державників) бандерівців. Твори багатьох авторів, котрі писали про це, вже називалися раніше. Не втратили джерелознавчого значення спогади українських і російських генералів та партизанів з радянського боку, зокрема П.Всршигори ("Люди з чистою совістю" та "Рейд на Сян І Віс-лу"). С.Ковпака ("Від Путивля до Карпат" і "Похід у Карпати"), Д.Медведева ("Сильні духом"), М.Попудренка ("Щоденник"), С.Руднєва ("Щоденник"), Т.Строкача І О.Сабурова ("Відвойована весна"), М.Наумова ("Степовий рейд"), П.Воронька ("Партизанський генерал Руднєв"), а також Г.Жукова ("Воспоминания и размышления"), О.Василевського ("Дело всей жизни"), I.Конева ("Записки командующего фронтом в 1943-1944 гг."), К.Рокосовського ("Солдатский долг") та Інших радянських воєначальників, які писали про Україну років Другої світової війни.
Масові спогади про фронтові будні, участь у боях у вигнанні німців з України, про нижчих офіцерів та рядових бійців Червоної Армії. Багато спогадів пройняті бравадою, але є й такі, що правильно відображають події, Іноді навіть невиправдані жертви, що приносилися заради престижу командування частин і з'єднань. Чимало спогадів опубліковано у збірниках, присвячених участі областей у війні ("Львівщина у Великій Вітчизняній війні" (Львів, 1974), "Крым в период Великой Отечественной войны. 1941-1945" (Симферополь, 1973), та ін.
Мемуари про біженців періоду Першої світової війни, що розповідають про спонукальні причини вигнання мільйонів мешканців Холмщи-ни І Підляшшя, багатьох регіонів Царства Польського, Прибалтики, Галичини з рідних осель, їх рух на південь І схід України, Кубань, Волгу, в Сибір, Туркестан та Інші східні регіони. Біженців було близько 2,5 млн. Окремі спогади про цю драматичну епопею у свій час друкувала газета
"Діло", москвофільські західноукраїнські видання (автори В.Дудикевич, І.Сірко, О.Михайленко). У 1996 р. вийшла книга І.Салюка І М.Горного "Історична Холмщина в описах, дослідженнях І спогадах11, в якій є параграфи "Біженство" та "Український "вакуум" на Холмщині. В машинописному варіанті у родинному архіві В.Романюка у Львові зберігається том спогадів М.Романюка про митарства холмщаків в умовах царської, "временной" та більшовицької Росії. Близькими тематично до біженства періоду Першої світової війни є спогади українців, виселених 1944-1947 рр Із так званого 3акєрзенського краю на захід Польщі та до Радянського Союзу. Чимало їх публікувалося в українській пресі в Польщі - "Нашому Слові", "Лемківському Слові" та інших виданнях.
Часто мемуарний характер мають виступи учасників різних зборів І конференцій українців, виселених насильно з Польщі внаслідок "угоди" 9 вересня 1944 р. та акції "Вісла" 1947 р. ("Світовий конгрес українців Хол-мщини І Шдляшшя" (Львів, 1996), "Депортація українців з Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя (1944-1947 pp.)" (Львів, 1996).Багато спогадів, щоденників, листів відображають становище українських людей в концентраційних таборах Талєргоф років Першої світової війни,

 
 

Цікаве

Загрузка...