WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Давні польські хроністи, які писали про Україну XII-XVI ст. - Реферат

Джерелознавство. Давні польські хроністи, які писали про Україну XII-XVI ст. - Реферат

розташованої біля гір, які називаються Бескидами, Народ у Русі - "слов'янський руський, грецький І вірменський". Описані міста України, найповніше Київ, Львів, Кам'янець. Київ характеризується як "найстаріше І просторе місто..., що колись було столицею всієї руської землі". В гіперболічних фарбах змальовано родючість Подільської землі. "Ця країна... так плодородна І багата, що орач, кинувши в землю які-небудь зерна,одержує стократний прибуток. А поля і луки на диво настільки врожайні, що ледь видно з трави роги волів. ." Описані вулики І мед у лісах, птиці, звірі. "Раніше ту землю населяли алани, готи, гети, кімани, половці, роксола-ни, церкасани (черкаські козаки - ?), що там і зараз над Дністром мають свою провінцію". М. Ковальський вважає, що цей опис не оригінальний, а текстуально близький до опису М. Мєховського.
Згадано про вигідне природно-географічне положення Кам'янця для оборони проти татар.
Дуже детально описано Львів, хоч, на нашу думку, опис теж не оригінальний. "Славне місто Львів" - це "руське місто..., засноване і назване за Іменем руського князя Льва". Місто "оточене двійними стінами І могутніми башнями, до того ж валом і глибоким ровом. В ньому є два замки, один в місті, а другий, прекрасно укріплений, розташований над містом, на дуже високій горі, його видно за 10 миль. В цьому місті є архієпископська столиця, там проживає І руський митрополит, в ньому немало церков римської І грецької релігії. Мають свою церкву і вірмени..."
В третій книзі є розділ "Опис половців, ятвягін і запорозьких козаків". Але найбільше відомостей про козаків подано у частинітретій третьої книги, що має назву "Про козаків низових, яких звичайно називають запорозькими". Тут описано місця проживання козаків, топографія Запорізької Січі, дніпровські пороги й острови. Виділено Томаківку, де жила більшість низових козаків. Розповідається про походи на турків І татар, в результаті яких козаки "немалу шкоду наносять туркам І татарам, вже не раз руйнували Очаків, Техінію, Білгород і Інші землі..." "Добре, що вони існують, - зазначав Гваньїні, - І живуть постійно на Дніпрі і островах". У старі часи козаки "ходили в перекопські степи ради добування звіра", "робили напади на татар, не дивлячись на їх чисельну перевагу". Взимку козаки "розходились в найближчі міста як Київ, Черкаси, Брацлав, Білу Церкву І ін., заховавши свої човни в безпечному місці біля Дніпра на острові і залишивши декілька сот людей в курені..."
Хоча вже незабаром після появи праці Гваньїні його почали звинувачувати в плагіаті (М.Стрийковський, котрий служив під командою Гваньїні у Вітебському гарнізоні, зробив це першим, заявивши, що Гваньїні списав текст з Його рукопису). Без сумніву, Гваньїні дійсно використав фактологічні матеріали з хронік Бєльських, Кромера, Стрийковського та Інших попередників, але багато явищ узагальнив по-своєму. Стосовно українських козаків він давав дуже позитивні оцінки. Це останнє послужило тому, що його хроніку широко використовували українські автори XVI-XVIII ст., починаючи від автора Густинського літопису і закінчуючи авторами козацьких літописів.
Отже, повідомлення І висновки польських хроністів XII-XVI ст. не завжди точні, часто повторюються в різних авторів. І все-таки саме в них неодноразово знаходимо унікальні та достовірні свідчення з історії України, які не збереглися в інших джерелах.
Використані джерела і праці
1. "Великая хроника" о Польше, Руси и их соседях. ХІ-ХІІІ вв. М., 1987 Законодательные акты Великого княжества Литовского XV-XVII ст. Л., 1936. Хроника Галла Анонима //Щавелева Н И Польские латиноязычные средневековые источники. Тексты, перевод, комментарий. М., 1990 С 40-75. Хроника магистра Винценти Кадлубека //Там само. С 76- ! 40.
2. Akta grodskie І ziemskie z cx.asow Rzeczpospolitej Polskiej Lwow, 1868-1939. T. 1-24
3. Ziemie Ruskie. Ukrama (Kijow-Braclaw//Zrodla dziejowe Warszawa, 1894 Т 21 Volumma Legut. Warszawa , 1732-1782. T. 1-8, 1888. T. 9., 1952 Т 10.
4. Довгопої В М, Литєшіепко М А . Лях РД Джерелознавство Історії Української РСР К, 1986 С 4СМ8
5. Ковальский Н П Известия по истории и географии Украины XVI в в "Хронике Сарматии Европейской Александра Гваньини" //Некоторые проблемы отечественной историографии и источниковедения Днепропетровск, 1972. С 107-128.
6. Ковальский Н.П Источники по истории Украины XVI-первой половины XVII в. в Литовской метрике и фондах Приказов ЦГАДА. Днепропетровск. 1979.
7. Ковальский Н.П. Источники по истории Украины XVl-первой половины XVII в во львовских археографических изданиях XIX -начала XX в. //Анализ публикаций источников по отечественной истории Днепропетровск, 1 978 С 20-30.
8. Ковальский Н П. Мыцык Ю А Анализ архивных источников по истории Украины XVI XVII нв Днепропетровск, 1984
9. Мициь Ю Я Джерела до вивчення Історії антифеодальної та визвольної боротьби українського народу наприкінці XVI-y першій половині XVII ст. у фондах архівів ПНР //Арх. Украши. 1986. № 5. С. 55-61.
10. Мицик Ю.А. Джерела з польських архівосховищ до Історії України другої половини XVII ст. //Укр. археограф, щорічник. 1992 Вип. 1. Т 4 С. 72-93.
11. Щавеячва Н Н Польские латиноязычные средневековые источники. Тексты, перевод, комментарий М , 1990
12. Мишко. Перший Литовський статут І його Історичне значення // Іст джерела та їх використання 1969 Вип 4 С 14-24.

 
 

Цікаве

Загрузка...