WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Визвольна війна середини XVII ст. та Україна часу козацької державності в оцінці іноземців - Реферат

Джерелознавство. Визвольна війна середини XVII ст. та Україна часу козацької державності в оцінці іноземців - Реферат

прегарних чудових заїжджих дворів, шість пічних лазень. У благотворному кліматі тутешніх місць дівчата настільки гарні, що, побачивши їх, одягнених у шовковий різнобарвний одяг, сонцеликих, з очима лані, газелі, сарни, чоловік втрачає голову..."
Реальніший опис Кам'янець-Подільського замку: "Це надійна й могутня фортеця зі стінами, висіченими у скелі, що стоять над крутим схилом, І подібної їй немає не тільки в польських володіннях, а й у Чеській І у Шведській стороні".
У Челебі дуже багато цікавих, але водночас суперечливих описів запорізьких козаків. ТІ, які вступали в союз з татарами, - це карфаш-козаки (брати-козаки), а ті, які боролися проти турків І татар - "бритоголовий народ", гідний "геєни вогненної". Про український народ І його мову Челебі відгукувався так; "вони стародавній народ, а мова їхня ще більше всеохоплююча і багата, ніж фарсі, китайська, монгольська і різні Інші". Зрозуміло, що твір Евлії Челсбі вартий уваги як оригінальне джерело, яке відображає різноманітні грані українського життя 50-60-х років XVII ст. Від другої половини XVII ст., а особливо з XVIII ст., твори Іноземців, котрі писали про Україну, достатньо численні. Назвемо "Щоденник" шведського генерала Гордона, що в 60-70-х роках XVII ст. перебував на російській службі й, зокрема, 1673 р. командував Чигиринською фортецею. В 1829 р. російською мовою "Дневник" був опублікований в Москві. Становище України за часів І.Мазепи описував датський посол Юст Юль. Він залишив враження про зруйнований Батурин, міста Глухів, Кролевець, Борзну, Ніжин, Київ, Нові Млини та ін. Так само він писав про напади татар, культуру І побут козаків. Його "Записки" були видані російською мовою у Москві 1899 р.
Добу Мазепи описували також агент французького уряду в Москві Деляневіль ("Записки про Московію"), французький дипломат Жан Блюз, який був у Батуриш 1704 р.
Загальновідома книга Вольтера "Історія Карла XII", що вийшла 1731 р. у Руані. До 1900 р. вона перевидавалась близько 100 разів. У ній дві сторінки присвячувались характеристиці та діяльності Івана Мазепи. Завдяки Вольтеру Ім'я Мазепи стало відоме у всьому світі.
Є фрагменти про Україну в книзі Корба "Щоденник, складений в Московії", що вийшла друком у Відні 1700р. У Штутгарті 1730р. було видано "Реляції" принца Вюртемберзького Максиміліана Еммануїла, учасника походу Карла XIIІ свідка битви під Полтавою.
Український Історик в діаспорі Олекса Вінтоняк захистив дисертацію та видав книгу під заголовком "Україна в описах західноєвропейських подорожників другої половини XVIII ст." У 1995 р. книга була перевидана у Львові-Мюнхені, В розділі "Біо-бібліографічні відомості про подорожників" Олекса Вінтоняк подає відомості про 14 авторів творів про Україну Балтазара Ганета, К.Ф.Е.Гаммарда, Йоганна Готфріда, Самуеля Готліба Гмеліна, Йоганна Антона Гюльденштедта, Ернеста Вільгельма Дрімнєльмана, Балтазара фон Кампенгаузена, Едвардо Да-ніеля Клерка, Вільгельма Кокса, Джозефа Маршалла, Йогана Вільгель-ма Меллера, М.Мессельєра, Петера Стона Палласа, Франца барона де Тотта, називає відомості про дві праці невідомих авторів.
У виданні вміщена вступна стаття професора Ярослава Дашкевича, де він, окрім джерелознавчого аналізу пращ О.Вштоняка та оцінки значення праць Іноземців як джерел до Історії України, доповнює ряд Вінтоняка такими Іменами, як Иоганн Гайнріх Мюнц (Жан Анрі), Карл Бормей Феєрабенд, Адам Нарушевич. Зрозуміло, в нашій лекції нема змоги навіть реферативне зупинитися на згаданих працях. Тому рекомендуємо працю О.Вінтоняка для самостійного опрацювання. Зазначимо тільки, що головними темами творів іноземців про Україну XVIII ст. є політика російського царизму щодо України, колонізація Півдня України іноземними колоністами - сербами, німцями, болгарами, греками, поляками та іншими, перенесення в Україну російських кріпосницьких порядків, обмеження і скасування української автономії, Особливо багаті матеріали про побут, спосіб виробництва, культуру, мораль українського населення. Іноземці Із захопленням розповідають про спосіб життя українських селян, українську етнографію, самобутні ознаки культури українців - чи не у всьому відмінні від аналогічних ознак сусідніх народів.
Проте хоч XVIII ст. України відносно дуже повно відображене в працях іноземців, з того ж століття збереглося у багатократ більше джерел різних видів вітчизняного походження. Тому відносна вага джерел про Україну XVIII ст. іноземного походження у всьому корпусі історичних джерел, напевне, вже не така й велика, як джерел іноземного походження з XV-XVII ст., які дійсно є унікальними.
Використані джерела і праці
1. Барбаро и Контарини о России Л., 1973.
2. Боплан Гійом Левассер де Опис України, кількох провінцій Королівства Польського. К ,1990
3. Історія Львова в документах І матеріалах. К., 1986. С. 87-88 (Док. № 69).
4. Історія України в документах І матеріалах. Визвольна боротьба українського народу проти гніту шляхетської Польщі І приєднання України до Росії (1569-1654). К., 1941. С. 12-13.
5. Литвин М О нравах татар, литовцев и москвитян. М , 1994
6. Мемуары, относящиеся к истории Южной Руси. К., 1896 Вип. 2.
7. Мюллер Иоган Йоахім Історична дисертація про козаків /Коментар Ю.Мицика і Миколи Кулінського//Всесвіт 1988 №6 С. 131-137.
8. Січинський Володимир Чужинці про Україну. Вибір з описів подорожей по Україні та Інших писань чужинців про Україну за десять століть. К , 1993 С. 36-255
9. Шевальє П 'єр Історія війни козаків проти Польщі з розвідкою про їхнє походження, країну, звичаї, спосіб правління та релігію і другою розвідкою про перекопських татар. К , 1993.
10. Четеби Этих Книга путешествия (Извлечения из сочинении турецкого путешественника XVII в ) М , 1961 Вып 1 Земли Молдавии и Украины М , 1961
11. Хрестоматія з Історії Української РСР з найдавніших часів до кінця 50-х рр XIX ст Посібн для вчителів К, 1959 С 94-95, 115, 146-147, 155 157
12. Антонович В Б Курс лекцій з джерелознавства 1880-1881 /Л сторін України в університетських лекціях К,І995 Вин 1
13. Аіпатов М.А. Русская историческая мысль и Западная Европа XII XVII в М:, 1973
14. ВІнтоняк Олекса Україна в описах західноєвропейських подорожників другої половини XVIII ст Львів, Мюнхен, 1995
15. Дашкевич ЯР Українська бопланіана //Гійом Левассер де Боплан Опис України, кількох провінцій Королівства Польського К, 1990 С 209-232
16. Заруба В М Студії з. Історії України К , 1995 С 48-57
17. Кордт В Чужоземні подорожі по Східній Європі до 1700 р К , 1926
18. Мыцык Ю А Записки иностранцев как источник по истории Украины (вторая половина XVI середина XVII в ) Днепропетровск, 1981
19. Мыцык Ю АЗаписки иностранцев как источник по истории Освободительной войны украинского народа 1648-1654 гг Днепропетровск, 1985 Ч 1
20. Остапчук Віктор Гаченко Оіександр Козацькі чорноморські походи у морській Історії Кятіба Челеб "Дар великих чужів у воюванні морів" //Mappamundi 36 наук праць на пошану Ярослава Дашкевича Львів, Київ, Нью-Йорк, 1996 С 341-426
21. Яворницъкии ДІ Історія запорізьких козаків Львів, 1990 Т 1 С 67-70

 
 

Цікаве

Загрузка...