WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаДіловодство, Архівознавство → Джерелознавство. Агіографічна література - Реферат

Джерелознавство. Агіографічна література - Реферат

Станіслав Оріхівський-Роксолан.
Цікавою під кожним оглядом є спадщина Василя Загоровського, зокрема його "Духовне завіщання", написане 1577 р. в ординській неволі.
Подібно до того як Оріхівський хоче бачити у своїх творах ідеального короля, так Василь Загоровський у тестаменті, адресованому дружині й дітям, виступає Ідеальним шляхтичем і батьком. Він дає настанови щодо виховання синів, повчає їх, щоб росли справедливими, не гнобили одновірців, успадковували добрі звичаї. "Духовним завіщанням" частину добра призначає на церкву, шпиталь і школу, на утримання дяка, який мав би вчити дітей прихожан добре читати і співати, переписувати церковні книги.
Багату полемічну літературу викликала до життя Берестейська церковна унія 1596 р. Нема сумніву, що за зовнішньою релігійною оболонкою велась гостра Ідейна боротьба навколо питань соціального і національного життя українського народу, його дальшого політичного шляху розвитку, орієнтації на західні чи національні традиційні цінності.
Серед прихильників унії виявилися церковні діячі Іпатій Потій, єпископ Брестський і Володимирський, Михайло Рогоза, єпископ Київський, Кирило Терлецький, єпископ Луцький І Острозький, Григорій Загоровсь-кий, єпископ Полоцький, Діонісій Збируйський, єпископ Холмський, Леон Пелчицький, єпископ Пінський І Туровський та ш.
Заплавним твором, щозапочаткував полеміку з римського боку, став твір представника папського престолу, Краківського єпископа Петра Скарги "Synod Brzeski ijego obrona", опублікований того ж 1596 p. Наступного року твір, перекладений Іпатієм Потшєм українською мовою, був опублікований у Вільні під заголовком "Описанье І оборона собору руского берестейского".
Основні аргументи прихильників унії зводились до того, що папський престол незалежний від світських володарів і через це він здатний краще турбуватися про справи віри Христової, ніж залежний від турецького султана константинопольський патріарх; що догмати католицької віри про сходження Духа святого від Бога Отця І Бога Сина, про непорочне зачаття Діви Марії, чистилище, непорочність Папи у справах церковних випливають зі Святого Писання як Ветхого, так І Нового завіту; що унія - це угодно Богові, бо вона ж веде до єднання церкви Христової. Не цуралися прихильники унії різноманітних звинувачень на адресу владик православ'я, нарешті виправдувалися тим, що прийняття унії не торкається православного обряду.
Противники унії були, мабуть, чисельнішими. їх представляли такі Імена, як князь Костянтин Острозький, єпископи Христофор Філалет, чернець Іоан Вишенський, письменник і педагог ( перший ректор Острозької академії) Герасим Смотрицький, церковні діячі Клірик Острозький, Василь Суразький, Захарія Копи стен ський, Михайло Андрелло та ін.
Захисники православ'я як головні висували такі доводи, що вони захищають батьківську віру, віру свого народу, а догмати католицизму про сходження Святого Духа від Бога Отця І від Бога Сина, непорочне зачаття Діви Марії, чистилище просто висміювали, зрозуміло, голослівно. Але особливо нападкам з православного боку піддавався догмат про непогрішність папи. Часто передавалася легенда про римського палу-блудника Петра Гугнивою, про папу-Дєвщу на Ім'я Стефана-архідиякона (чи Іоана VIII), папство змальовувалося як земне передпекло. У творі
"Ключ царства небесного" Герасим Смотрицький критикував папу Формоза, за якого "стался костел римский, як лице без носа". Осуджувався новий Григоріанський календар.
Значний резонанс мали антикатолицькі твори Василя Суразького "О єдиній Істинній православній вірі" (Острог, І $88), Стефана Зизанія "Казаніє св. Кирила - патріарха Ієрусалимського о антихристе і знаках его", Христофора Філалета "Апокрисіс", "Книжка Іоанна мниха Вишенського..." тощо.
Як відомо, проблема Берестейської унії й сьогодні залишається вразливою темою православно-католицької полеміки. Тому навряд чи доцільно вдаватися до цитування творів 400-рІчної давності.
Полемічну літературу кінця XVI-початку XVII ст. слід вивчати у комплексі, нерозривному зв'язку зі всебічним вивченням епохи, об'єктивно. Тут потрібні глибокі наукові монографії та статті, а не багатослівні конференції й конгреси.
Підсумовуючи огляд літературних пам'яток України до початку XVII ст., зазначимо, що вони є головними джерелами до вивчення історії культури, громадсько-політичної думки, історії церкви, самого літературного процесу. Тому, безперечно, автори праць з історії України повинні уважно ставитись до відкритої та прихованої інформації літературних пам'яток.
Використані джерела і праці
1. Золоте Слово, Вибір з історичних джерел/Упорядкував Д Кардаш. Прага, 1941. 25 с.
2. Избранные жития русских святых X-XV вв. М., 1992
3. Історія України в документах І матеріалах. Київська Русь І феодальні князівства XII-XIII ст. К , 1939. С.П4-М6, 203-214; 223-225,
4. Історія України в документах І матеріалах. Визвольна боротьба українського народу проти гніту шляхетської Польщі І приєднання України до Росії (1569-1654). К., 1941. Т. 3. С.41-42.
5. Києво-Печерський Патерик. К , 1991.
6. Мономах Володимир. Твори //Літопис Руський за Іпатським списком переклав Леонід Махновець. К., 1989. С.453-464.
7. Сказание о Мамаевом побоище. Книги: "Текст в современной транскрипции и переводе на русский язык" и "Факсимиле рукописи". М., 1980.
8. Слово про Ігорів похід /Вступ, переклад, пояснення Петра Олександра Коструби. Львів, 1928.
9. Українська література XIV-XVI ст. К., 1988
10. Українська література XII ст. К., 1988.
11. Абрамович Дмитро Вступ /Києво-Печерський Патерик. К , J991 С. ІХ-ХШ.
12. Єпископ Ігор (Ісіченко). Берестейська унія І українська література XVII століття // Берестейська унія І українська культура XVII століття Матеріали Третіх "Берестейських читань'1 20 23 червня 1995 р. Львів, 1996 С 35-62
13. Садовнік Т Є. "Тестамент" Василя Загоровського -- програмний документ домашньої освіти Волині XVI ст. //Шоста всеукраїнська наукова конференція s Історичного краєзнавства Луцьк, 1993. С.399-500
14. Сулєйманов Олжас Аз и Я Книга благонамеренного читателя, Алма-Ата, 1975.
15. Федака С Д Відкриття та пер що публіка ці я "Слова о полку Ігоревим" Історико-культурні аспекти: Автореф. дис. канд. іст. наук. Ужгород, 1992.

 
 

Цікаве

Загрузка...