WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Проблеми україно-російських відносин на сучасному етапі (науковий реферат) - Реферат

Проблеми україно-російських відносин на сучасному етапі (науковий реферат) - Реферат

газ, призначений для 19 європейських країн, тоді як несанкціоновані відбори газу припинено.
То навіщо ж Росіїзнадобилося дискредитувати ГТС України? Для того, аби переконати західних інвесторів вкладати кошти в будівництво газопроводів в обхід України.
Як уже зазначалося вище, доведення стану української ГТС до світових стандартів потребує максимум $1 млрд. А будівництво двох газопроводів "Ямал-Свропа", які пролягають через Білорусію і Польщу в обхід України, а також "Ямал-Скандинавія-Західна Європа" через Фінляндію та Швецію до ФРН, згідно проекту "тягнуть" на $40 млрд. Ще $3 млрд. коштує газопровід "Блакитний потік", яким газ постачатиметься до Туреччини через Чорне море, а не українською територією, як зараз.
Навіть побіжного погляду достатньо, щоб виникли істотні сумніви в економічній доцільності будівництва обхідних газопроводів. Звичайно, ніхто нікому не може заборонити закопувати гроші в землю. Але навіщо будувати, наприклад, "Блакитний потік" за $3 млрд. для подачі 16 млрд. кубометрів газу, коли є варіант подачі цієї самої кількості газу через діючу систему газопроводів України? Варто вкласти лише $0,7 млрд. на її розширення, а поки що Україна робить це самотужки. До того ж з листопаду 1997 р. діє спільне україно-російсько-турецьке підприємство - закрите акціонерне товариство "Газтранзит". Головною метою його створення є реалізація програми з фінансування, будівництва та експлуатації нових газотранспортних систем, які збільшать транзитні можливості України в напрямку Туреччини та країн Ватіканського регіону. Цей проект не потребує великих капіталовкладень і цілком реальний, тоді як "Блакитний потік" в обхід України через Чорне море пов'язаний з великим ризиком і вимагає значних матеріальних витрат.
Може скластися враження, що РАТ "Газпром" просто немає куди витрачати кошти, окрім як вкладати їх у такі надмірно вартісні проекти альтернативних газопроводів. Але насправді все навпаки. Як відомо, видобуток газу в Росії за останні роки зменшився більш як на 50 млрд. кубометрів. Зокрема, у 1999 р. видобуток "Газпрому" становив 545,5 млрд. кубометрів газу порівняно з 553,7 млрд. у 1998-му. Минулого року очікувалося падіння видобутку на 20-27 млрд., а в 2001-2002 рр., за неофіційними оцінками, він може скоротитися ще на 45-50 млрд. кубометрів. Немає жодних підстав вважати, що Росія збільшить найближчим часом видобуток власного газу.38
Поки що РАТ "Газпром" живе за рахунок інвестицій, зроблених у 1980-х рр., тобто ще радянських інвестицій. Минулого року 85% усього російського газу було видобуто на великих родовищах Західного Сибіру, освоєних в останні два десятиріччя існування СРСР. Але, згідно заяви заступника міністра енергетики Росії А.Яновського, тепер вони виснажені на 50%-60%. Зокрема, добре відоме Уренгойське родовище виснажене на 67%, Медвеже - навіть на 75%, Ямбург - на 46%. Нові розвідані запаси газу протягом п'яти останніх років скоротилися на 2 трлн. кубометрів. Деякі фахівці, і серед них колишній міністр енергетики РФ Віктор Калюжний, прогнозують, що через 5 років Росія сама може відчувати дефіцит у 50-80 млрд. кубометрів газу на рік. А з урахуванням темпів економічного зростання в цій країні 5-6% на рік, ця проблема може ще більше загостритись, оскільки внутрішнє споживання газу сягає близько 370 млрд. кубометрів на рік.
Тим часом об'єми експортних поставок газу до європейських країн зростають. Уже сьогодні Росія задовольняє їх тільки за рахунок зменшення споживання газу у себе вдома та на 43 млрд. кубів в Україні. Також Росія дозволила транзит туркменського газу до України через свою територію в обмін на газ. В умовах відсутності коштів на розробку нових родовищ, важко переоцінити будь-які додаткові джерела надходження "блакитного палива".
Крім того, "Газпром" повинен повернути іноземним позичальникам $12 млрд. У 1990-х рр. компанія отримала великі позики, які, не маючи міцної ресурсної бази, витратила на експортні проекти. Тепер "Газпром" змушений поступово піднімати ціну за газ на внутрішньому ринку до світового рівня. Це ставить російську промисловість у скрутне становище, адже вона не менш енергозатратна, ніж українська.
То навіщо ж вкладати кошти в амбітні проекти газопроводів в обхід України, коли і без того коштів обмаль? Фінансувати розвиток видобутку газу на нових родовищах Ямальського півостріва та будівництво газопроводу від них до діючої ГТС України були б логічними і з економічної точки зору зрозумілими. Не треба бути великим спеціалістом, щоб зрозуміти: в питанні будівництва обхідних газопроводів йдеться не про економіку, а про політику. Саме тому РАТ "Газпром" знадобилося дискредитувати ГТС України, щоб у європейських споживачів газу не залишилося альтернативи російським обхідним проектам.
* * *
Політика наскрізь пронизує відносини РАТ "Газпром" з Україною. "Блакитна мрія" РАТ "Газпром" полягає в тому, аби будь-що обійти Україну й усунути її від транзиту російського газу до Західної Європи і Туреччини. 14 квітня 2000 р. Р.Вяхірев перед поїздкою в Україну заявив, що газової труби через українську територію більше не буде. Досить поглянути на карту, щоб це зрозуміти (дивися карту №4).
Так, у даний час "Газпром" проробляє проект з польською та словацькою сторонами щодо будівництва міжсистемного газопроводу - перемички за маршрутом Кобрин (Білорусія) - Страдех - Люблин - Жешув (Польща) - Великі Капушани (Словаччина). Цей проект цілком дублює існуючу українську систему газопроводів Іванцевичі - Долина і Торжок - Долина. Між іншим, остання вже зараз здатна забезпечити транзитні поставки російського газу з території Білорусі до західного кордону України і далі через Словаччину до Західної Європи 60 млрд. куб. м., що забезпечує потреби в транзиті газу в цьому напрямку, по крайній мірі, до 2015 року. Але Росія не хоче використовувати наявну ГТС України. Сьогодні зупинено газопровід Торжок - Долина. Торік по ньому подавалося лише 1,176 млрд. кубометрів газу (менше 3% від можливого). А система газопроводів Івацевичі - Долина у 2000 р. була завантажена тільки на 6%. Будівництво російського обхідного газопроводу зменшить також транзит газу газопроводами Долина - Ужгород, "Союз", "Прогрес" і Уренгой - Помари - Ужгород. За неофіційними даними, у 2001 р. очікується зниження транзиту газу через Ужгород на 10%.
Слід зазначити, що реалізація російських програм будівництва обхідних трубопроводів уже до середини десятиліття може призвести до зменшення транзиту газу через Україну до 60-70 млрд. кубометрів на рік, тобто практично вдвічі. Це величезні економічні втрати для України - майже 15 млрд. кубометрів газу, або $1,2 млрд. Це порушує "Угоду між урядом України та урядом Російської Федерації щодо експорту російського природного газу в Україну і його транзиту через територію України в європейські країни", підписану в 1994 році. В угоді вказано обсяги транспортування газу на 2000 р. - 139,4 і на 2005-й - 143,8 млрд. кубометрів. На цю програму Україною було витрачено значні

 
 

Цікаве

Загрузка...