WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Комуністичні ідеї: історична практика їх втілення - Реферат

Комуністичні ідеї: історична практика їх втілення - Реферат

форму економічного суверенітету і, що переростали в гасла державної незалежності.
Багатовікова спільність більшості територій колишньої Російської імперії, закріплена могутніми інтеграційними процесами в радянський час, у конкретній суспільно-політичній і економічній ситуації рубежу 80-90-х років виявилася вкрай ослабленою. Розпад в умовах кризи економічних зв'язків, катастрофа владних структур, єдиної державної ідеології, утрата загальнодержавних цінностей, утрата суспільною свідомістю чітких орієнтирів, розгубленість широких шарів населення в критичній ситуації - усе це стало благодатним ґрунтом для дій політичних сил, зацікавлених у катастрофі СРСР як єдиної держави. У суспільстві не виявилося впливових сил, здатних зберегти СРСР.
Таким чином, стає очевидним , що до розпаду Радянський Союз привели визначені економічні, політичні і соціальні причини, джерело яких - у кризі комуністичної ідеології. Криза ж полягала у відсутності гнучкості ідеологів радянського часу, у нездатності обновити ідеологію в зв'язку з новими реаліями.
ПРОРОКУВАННЯ КРАХУ: ПОГЛЯД МУДРЕЦЯ
На жаль, мені не вдалося знайти в літературі підтвердження моєї думки про те, що криза полягала також і в нездатності більшості людей працювати без видимого матеріального заохочення. Тобто, людина , що має виняткові здібності, не скористається ними заради інтересів суспільства , якщо в нього не буде достатнього для цього заохочення - грішми , почестями, славою. Хоча в наш час розвитку ринкових відносин питання про винагороду представляється мені закономірним .
Відповідь на неї я знайшла в несподіваному для себе місці .
Якщо "...уся робота з віддачі іншому відбувається лише ім'ям суспільства , то це неміцна основа. Тому, що і хто поставить за обов'язок особистості турбуватися і трудитися в ім'я суспільства ? Адже ніколи не можна сподіватися, що один сухий, безжиттєвий принцип буде давати рушійну силу - навіть розвиненим людям, не говорячи вже про нерозвинених.
Таким чином, виникає питання: звідки візьме робітник або селянин мотивацію, рушійну силу, достатню, щоб підштовхнути його до роботи (мотивація - цілеспрямована сила, що впливає і рухає всяке тіло, відмірюючи йому силу для роботи, подібно паливу в машині)? Адже розмір насущного хліба не змінить розподіл сил, а ніякої мети і нагороди перед ним не коштує . Ученим відомо, що ні найменшого руху людина не зробить без рушійної сили, тобто не поліпшивши що-небудь для самого себе. Наприклад, якщо людина перекладає руку зі стільця на стіл, те це тому, що йому здається, начебто, поклавши руку на стіл, він одержить більше задоволення. А якби йому так не здавалося, те залишив би руку на стільці на все життя, не зрушивши неї з місця. Що вже говорити про великі турботи!
Якщо ж ви скажете, що можна поставити над ними доглядачів, щоб карали кожного що лінується і відбирали в нього за це хліб насущний, на це я запитаю: скажіть, а самі доглядачі відкіля візьмуть мотивацію для своєї роботи? Адже перебування в спеціальному місці і спостереження за людьми, для того, щоб змушувати їх рухатися і трудитися, - це теж великі турботи, бути може, ще більші, ніж сама робота! Отже, це подібно бажанню завести машину, не заправивши її паливом.
Тому встановлення їх приречені на зникнення самою природою, тому що закон природи покарає їх , оскільки не пристосовують себе до виконання її веління: здійсненню дії віддачі ближньому як роботи на Творця".
Це слова Ієгуди Ашлагу - ученого, що присвятив життя вивченню науки каббала (івр. "одержання"). Варто відразу сказати про відмінність релігійного розуміння Бога від поняття "Творець", тлумаченого каббалістами як "єдиний закон світобудови", що, на мій погляд, багато в чому перегукується із сучасними природно-науковими теоріями (ВІД, квантова космологія).
Вплив цього закону на людину як на вищу ступінь утвору - основний об'єкт вивчення в каббалі. Абсолютне розуміння цього впливу і є, згідно каббали, ціль утвору . Я не буду зупинятися докладно на принципах вивчення цього закону, оскільки це відверне нас від теми. Скажу лише, що основні положення каббали наближають втілення ідеї про створення інтегральної науки, якого домагаються багато вчених. Тобто , науки, здатної обновити всі наукові знання, об'єднавши їхніми загальними законами, що знаходять застосування в багатьох областях .
Ашлаг описує два типи суспільних дій людини : "одержання" і "віддачу", що відповідає поняттям "егоїзм" і "альтруїзм". Теоретики комунізму писали, що праця людини повинна бути спрямована на максимальну вигоду суспільства . Тільки в такому виді він принесе загальне процвітання і благополуччя. Це ж доводять і біологи, затверджуючи , що природа живе за законом "абсолютної віддачі", де кожен організм бере від природи лише необхідне для продовження існування виду . Але тварини, вища ступінь світу природи, не мають наміру .
Намір - запланована дія. Каббалісти виводять два принципи наміру: дія заради себе і дія заради вищої мети , який є абсолютне розуміння виняткове позитивного впливу Творця. Поясню: робота на підприємстві може виробляється з трьох спонукань: а) одержати гроші ("одержання заради себе"); б) поліпшити стан суспільства ; в) через роботу на віддачу ближньому досягти мети утвору.
Проблема полягає в тім , що поліпшення стану суспільства може бути гарною мотивацією лише в роки військових нещасть, коли від самовідданості й особистого подвигу кожної людини залежить виживання нації, що довела нам ситуація в СРСР у роки Другої світової війни. Але як людина може захотіти наблизитися до Творця, адже він відчуває його вплив лише непрямо?
Згідно каббали, це можливо лише в результаті росту егоїзму кожної особистості окремо (що ми спостерігаємо в ході історії). Егоїзм, тобто бажання одержувати тільки заради себе, поступово виростаючи, досягає таких дивовижних розмірів, що його шкода стає очевидний кожному. У результаті чого людина починає пошук іншої форми існування, тобто абсолютної віддачі, що і є суттю основного закону світобудови. Ця суть формулюється в одному з основних положень каббали: "Добрий і роблячий добро поганим і гарним". Тобто , робота на віддачу для людини стає можливої лише тоді, коли він починає прагнути до рятування від своєї егоїстичної природи заради Творця.
Уся наука каббала не заслуговувала би уваги , якби не знаходила такого жахаючого підтвердження в житті нашого суспільства : ріст бажання одержувати , захоплювати, збагачуватися привів до необоротних змін в екології Землі, увесь світ коштує награні знищення тільки тому, що людство не може зупинити це поглинання природи. Поняття "дружба" підмінюється партнерством з метою задоволення особистих потреб. Інститут родини , осередку суспільства , руйнується, молоді люди воліють не укладати шлюбного союзу і не заводити дітей. А ті , хто усе-таки вирішуються на створення родини , усі частіше не живуть один з одним, а "вживаються". Більш того, групи фанатиків опановують смертоносною зброєю, використовуючи його для твердження своїх інтересів, залякування суспільства .
Отже, з вищесказаного стає ясно, що ідеології комунізму в Радянському Союзі, згідно Ашлагу, не вистачило

 
 

Цікаве

Загрузка...