WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Комуністичні ідеї: історична практика їх втілення - Реферат

Комуністичні ідеї: історична практика їх втілення - Реферат

захопила розуми комуністів у Росії початку XX століття . І вже після революції і громадянської війни правляча верхівка Радянського Союзу продовжувала стару політику війни і терору, укупі з гаслом "Від кожного по здатності ...", що замінила ідею рівності і братерства всіх людей.
Тепер вже очевидно, що між словом і справою в Комуністичній партії СРСР була величезна прірва. Очевидно, сама влада не вірила в можливість встановлення альтруїстичних відносин у суспільстві . Усі, хто мислив іншими категоріями, пручаючись політику терору, були знищені в 1930-і роки. Ті , хто залишилися , декларуючи de uro звільнення людини від економічного нестатку, de facto привели Радянський Союз до найглибшої економічної кризи, перебороти яку вийшло, лише пройшовши через десятиліття реформ, "повернувши" до капіталістичного ладу і ринкової економіки. Ті ж процеси, тобто перехід до ринку, ми спостерігаємо й у Китаєві , що формально дотримує ідей комунізму.
Тим часом, за роки існування СРСР на Заході з'явилася безліч ідеологій, суспільств і плинів , в основі яких лежать комуністичні принципи. Згадаємо хоча б рух хіпі 1960-х років, що називало своїми ідеалами загальну любов, волю від строгих суспільних правил, відсутність прихильності до матеріальних цінностей. Прагнення людей до звільнення від тягаря економічних труднощів і, як наслідок, до звільнення від невпорядкованості в нашому суспільстві приводить багатьох до різних східно-азіатських віровчень, що проповідують зменшення потреб, відмова від корисливих інтересів, звертання до загальнолюдських цінностей, таким , як любов, братерство, милосердя, взаємодопомога й інша.
Уже після розвалу СРСР виникло чимало альтернативних комуністичних суспільств . Найчастіше вони старанно відмежовуються від радянських комуністів. Так виникло, приміром , рух троцькістів, популярне серед молоді як у Росії, так і на Заході .
Комунізм як зараз, так і сторіччя назад з'явився вираженням прагнення людей звільнитися від влади грошей, прилучитися до вищих духовних цінностей. З найдавніших часів, коли ідеї альтруїзму одержали поширення через усі світові релігії, і до наших днів, коли на зміну поколінню, розчарованому в будівництві комунізму, приходить молодь, незадоволена умовами життя капіталістичного суспільства . Звичайно, капіталістичний лад виробив механізми захисту від економічних криз, але безмежна влада грошей не може задовольнити всі зростаючий інтерес до цінностей іншого, духовного плану.
ПРИЧИНИ КРАХУ КОМУНІСТИЧНОЇ ІДЕОЛОГІЇ
(традиційне обґрунтування)
Комуністична теорія як наука про прогрес в ім'я людини, починаючи з 1956 року (розвінчання культу особистості Сталіна), не знайшла ні однієї нової ідеї про подальший розвиток суспільства , крім досить розмитого визначення "побудова розвинутого соціалізму". Це, на мій погляд, зв'язане з тим, що після одноособового керування країною Сталіним "боротьба з культом особистості " привела до винятково колективної творчості. А знеособлений колектив не може створити нічого принципово нового , оскільки розумовий процес сугубо індивідуальний, а автор будь-якої нової ідеї буде в колективі оголошений вискочкою.
У продовження цієї думки приведу пояснення з підручника економіки: " третя науково-технічна революція, що почалася, наполегливо вимагала наукового осмислення багаторічного досвіду соціалістичного будівництва: пора революційних потрясінь, пора "великих стрибків" минала, почалася епоха безперервного, еволюційного розвитку, і комуністична ідеологія, що як панувала в суспільстві , зобов'язана була дати систему нового знання про перехід від старого до нового у всіх сферах громадського життя. Що таке старе і нове? Як вони співвідносяться між собою? Який економічний механізм заміни старого новим , збереження старого в новому ? Що таке оптимум відновлення, і які його критерії? Чи можна (і якщо можна, то як?) кількісно і якісно оцінювати результати змін у кожній сфері громадського життя? Дивно, але факт: науковий комунізм, незважаючи на те, що його основоположники багаторазово розглядали питання заміни старого новим , так і не дав визначень старого і нового. Більш того , "не помітив" народження інновації - теорії відновлення матеріального виробництва , що є , відповідно до марксистсько-ленінської теорії, базисом будь-якого суспільства ".
Ці справедливі питання пояснюють відсталість радянської системи керування виробництвом . По суті, виробництво було організовано по принципах, викладеним ще в XІ - початку XX століття . Звичайно ж, прогрес науки вимагав істотного відновлення і теорії наукового комунізму. А оскільки будь-який економічний спад або підйом у першу чергу відбивають на населенні, саме економіка і стала індикатором вірності обраного шляху в 1985 році, коли стала очевидна необхідність перебудови всієї економічної системи. Хоча ми бачимо, що економічна криза стала наслідком відсталості ідеології, не здатної ні створити, ні прийняти новаторські ідеї.
Є і визначені політичні причини руйнування ідеалів комунізму. Приведення суспільства до благополуччя шляхом політичного насильства фактично говорить про те, що лідер або група лідерів будуть дотримувати принципу: "Хто не з нами, той проти нас" і жорстко придушувати всякі спроби "відокремитися". Ми знаємо, що в СРСР подібне придушення вироблялося за допомогою підпорядкування свідомості і психіки суспільства , стрижкою його під одну гребінку, щоб вести це монолітне суспільство до великої "світлої мети " найбільш легким шляхом. Читаючи програму Комуністичної партії Радянського Союзу, у розділі "Задачі партії в області ідеології, виховання, утворення , науки і культури" знаходимо офіційне тому підтвердження: "У боротьбі з пережитками минулого, із проявами індивідуалізму...".
Чудово з цього приводу пише французький письменник Андре Жид: "У СРСР вирішене один раз і назавжди, що по будь-якому питанню повинне бути тільки одну думку. Щоранку "Правда" їм повідомляє, що випливає їм знати, про що думати і чому вірити. Виходить , що, коли ти говориш з яким-небудь росіянином , ти говориш, немов із усіма відразу. Не те, щоб він буквально додержувався кожної вказівки, але, у силу обставин, відрізнятися від інших він просто не може".
Загальна зрівнялівка також не сприяла висуванню на політичну арену лідерів, здатних обновити ідеологію. Політичне насильство поширювалося і на цілі народи. Цей процес знеособлювання нації випробував на собі і Казахстан, вийшовши з радянської епопеї з покрученою мовою , знівеченою культурою, заживо похованими багатовіковими традиціями кочівників. Усе це привело до культурної кризи, падінню вдач у середовищі сучасної молоді, підміні традиційних високих ідеалів абсолютноюідеологічною анархією й іншими безрадісними наслідками.
Безроздільна влада "пролетарського", "радянського інтернаціоналізму" - несуща конструкція ідеології радянського комунізму - нівелювала не тільки людини як особистість , але і націю в цілому, фактично позбавляючи людини права на національну гордість. Вакуум, що утворився з ослабленням впливу комуністичних ідей в останні роки перебудови, був досить швидко заповнений націоналістичними ідеями, що наділялися спочатку у

 
 

Цікаве

Загрузка...