WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Державна етнополітика та формування громадянського суспільства - Реферат

Державна етнополітика та формування громадянського суспільства - Реферат

забезпечити норми пропорційного представництва національних меншин в органах влади. Цією ж постановою урядові було доручено "з метою консолідації громадянського суспільства… розробити і подати парламентові на затвердження Концепцію державної політики в галузі міжетнічних відносин" [11].
Ця постанова дала потужний імпульс подальшій розробці Концепції, ідею якої висунули представники різних верств суспільства та різних національностей ще 1996 року. Цю ідею підтримав Департамент національних відносин і функціонування мов, а також тодішнє керівництво держави. Розробку проекту Концепції державної політики Республіки Молдова в галузі міжнаціональних відносин було включено до Програми діяльності уряду на 1997 рік.
Незважаючи на те, що в другій половині того ж року проект був підготовлений і представлений в уряді, обговорення і прийняття його відклали у зв'язку з парламентськими виборами 1998 року. Однак політичні сили, що прийшли до влади, продовжити роботу над проектом не вважали за доцільне. Завершила цю роботу тільки нинішня влада.
З огляду на політичне значення проекту Концепції, у його доопрацюванні брали участь депутати парламенту, науковці, керівники етнокультурних організацій, інші фахівці. Документ одержав остаточну назву - Концепція державної національної політики Республіки Молдова. 2003 року проект пройшов експертизу в Раді Європи, одержав позитивну оцінку експертів Венеціанської комісії та був внесений на розгляд парламенту. Його було опубліковано в пресі для широкого обговорення. Згідно з чинним регламентом, законопроект був усебічно розглянутий і підтриманий на засіданні уряду та в парламентських комісіях. Документ розглядався також спеціальною комісією парламенту і одержав схвалення. І лише після цього його було обговорено на пленарному засіданні та прийнято в цілому. Це сталося наприкінці 2003 року.
Базуючись на нормах Конституції країни, на багатовікових традиціях і досвіді молдовського народу, ключове положення Концепції визначає, що "Республіка Молдова єполітико-правовим продовженням багатовікового процесу безперервної державності молдовського народу… Молдовани - державоутворююча нація - разом з представниками інших етносів: українцями, росіянами, гагаузами, болгарами, євреями, румунами, білорусами, циганами (ромами), поляками та іншими - складають народ Молдови, для якого Республіка Молдова є спільною Батьківщиною" [12].
Будучи, безумовно, документом надзвичайної політичної ваги, Концепція являє собою "сукупність принципів, пріоритетних цілей і завдань з інтеграції та консолідації єдиного полікультурного і багатомовного народу Республіки Молдова шляхом приведення загальнонаціональних інтересів у відповідність з інтересами всіх етнічних і мовних спільнот країни" [13]. Важливо підкреслити, що в преамбулі закону декларується, що "Концепція є базовим документом для органів публічної влади при проведенні соціально-економічної і культурної політики в галузі розвитку і зміцнення незалежності й суверенітету країни, консолідації багатоетнічного народу Республіки Молдова. Цими ж принципами повинні керуватися державні органи країни, підтримуючи зусилля з побудови громадянського суспільства" (підкресл. авт. - В. А.) [14].
Різко негативно оцінили Концепцію представники політичних партій і громадських організацій уніоністського спрямування. Об'єднавшись у виборчий блок "Мoldova democraticа", вони мають намір усіляко перешкоджати реалізації її положень.
Наскільки ще живучі ксенофобські настрої, свідчать опубліковані статті в тижневику Спілки письменників "Literatura si arta", написані переважно його головним редактором Н. Дабижою. Ці публікації викликали неоднозначну реакцію не тільки в засобах масової інформації, але навіть і серед політичних однодумців Н. Дабижі. Характерно, що висунута автором ідея "етнічної чистоти" зустріла різку відсіч у Раді Європи і Комітеті міністрів, у виступі недавнього Генерального секретаря Ради Європи В. Швіммера. Вони рішуче засудили ксенофобські пасажі Н. Дабижі [15].
Поглиблення позитивних змін у міжетнічних відносинах багато в чому залежить від конкретної програми заходів для реалізації положень Концепції, над якою працює уряд. З огляду на вже виявлену активність неурядових організацій, окремих громадян в обговоренні, доповненні та внесенні змін до проекту Концепції, хочеться зміцнитися в думці, що новонароджуване громадянське суспільство усвідомлює всю важливість зміцнення міжнаціональної злагоди й територіальної інтеграції країни. Гідний вклад у цю справу може зробити й Україна як одна з країн-гарантів придністровського врегулювання.
Література:
1. Monitorul oficial al Republicii Moldova, N 107, 4 сентября 2001, С. 17 - 19.
2. Докладніше див.: Национальные отношения в Республике Молдова на современном этапе и пути их оптимизации. - Кишинев, 1999. С. 32.
3. Див.: Кононенко Г. М. О некоторых причинах возникновения вооруженного конфликта между Кишиневом и Тирасполем и раскола в молдавском обществе // Национальные образы мира: единство - разнообразие - справедливость: материалы международной научно-практической конференции 22 - 23 октября 2003 г., Кишинев. - Кишинев, 2003.
4. Закон Молдавской Советской Социалистической Республики "О функционировании языков на территории Молдавской ССР" (1989) // Регулирование использования языков в полиэтническом обществе. Кишинев, 1996, С. 148 и др.
5. Див.: Проект "Барометр общественного мнения" // "Независимая Молдова", 18 апреля 2002 года.
6. Век нетерпимости: рассекреченные архивные документы. - Кишинев, 2003, С.4.
7. Там само.
8. Monitorul oficial…, № 115 - 116, 8 августа 2002 г., С. 11.
9. Там само.
10. Monitorul oficial…, № 107, 4 сентября 2001 г., С. 17 - 19.
11. Monitorul oficial…, № 117 - 119, 15 августа 2002 г., С. 31.
12. Там само. № 1 - 5 от 01.01.04.
13. Там само.
14. Там само.
15 Независимая Молдова, 28 апреля 2004 года.
www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...