WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Цензурна політика тоталітарної держави та ідеологічний монізм - Реферат

Цензурна політика тоталітарної держави та ідеологічний монізм - Реферат

зв'язок з ЦК РКП(б) здійснювався через Відділ преси. Згідно з проектом постанови ЦК ВКП(б) про роботу Головліту (1936 р.), планувалося вивести Головліт з системи Наркомосу та створити Головне управління у справах цензури при РНК СРСР. Але 1937 року цензуру "офіційно" було переведено під партійне керівництво [8]. Цензорів центральних видань затверджував ЦК за поданням Відділу преси, а інших цензорів - Відділ преси та видавництв ЦК.
Щодо реалізації так званого принципу партійності, то слід згадати закриту постанову ЦК КПРС (1969 р.) "Про підвищення відповідальності керівників органів преси, радіо, телебачення, кінематографії, закладів культури і мистецтва за ідейно-політичний рівень публікованих матеріалів та репертуару", що свідчить про збереження цензури під час так званого "комуністичного авторитаризму" 5.
Складання цензурними органами щомісячних довідок для партії мало подвійну мету: партія одержувала необхідну їй інформацію, а звітування цензурних органів про свою пильність та ефективність виправдовувало саме їх існування і необхідність постійного їх розширення.
Особливістю цензурної політики тоталітаризму є застосування силових методів до об'єктів цензури. Висновки цензурних органів часто ставали підставою для репресивних дій. В СРСР каральний характер цензури найповніше проявився в роки сталінського правління. Тоді, наприклад, було навіть створено Революційний трибунал преси при Революційному трибуналі, постанови якого виконував Комісаріат у справах преси при Раді робітничих, селянських та солдатських депутатів. Мірою покарання, було, зокрема, "вислання зі столиці, окремих місцевостей або меж Російської Республіки", а також позбавлення політичнихправ 6.
Репресивні заходи застосовувались і до працівників цензурних відомств. Так, у ході чисток 1937 - 1938 років у проекті постанови ЦК ВКП(б) про політичне становище в Головліті ставилась вимога "зобов'язати Відділ преси очистити апарат Головліту від політично сумнівних людей" [2, с. 72]. У той період склад цензорів майже повністю було змінено. Це призвело до "активізації" роботи цензорів: кількість вилучених видань невпинно зростала. Так, 1938 року "політично шкідливими" було визнано 10.375.706 книг [9].
Репресивна діяльність, пов'язана зі здійсненням цензурної політики в тоталітарній державі, спрямовувалась не лише на так зване коригування інформації, але й на досягнення інших цілей режиму. Насамперед її можна розглядати в контексті дослідження масового терору як засобу управління суспільством. Дійти такого висновку дозволяє вивчення питання репресій стосовно суб'єктів цензури. Також можна стверджувати про ширший контекст цілей, якими керується режим при визначенні "недозволеного" і "дозволеного" змісту, враховуючи прагнення влади посилити ступінь так званої самоцензури, коли індивід, що засвоїв принципи тоталітарного світогляду, діє відповідно до настанов ідеології не під впливом примусових обмежень, а згідно з власними переконаннями. Такої мети режимові вдається досягати саме шляхом впровадження цензури у сфері пропаганди, індоктринації, політичної соціалізації особистості.
Що стосується індоктринації як методу впровадження "істин" тоталітаризму в свідомість, то її ефективність прямо залежить від жорсткості цензурної політики, її здатності сприяти вилученню даних, які суперечать ідеологічним настановам, та розстановці відповідних акцентів.
Цензурна політика при тоталітарних режимах здійснює значний вплив на процес соціалізації. Тут варто говорити про процес соціалізації в цілому, а не лише по політичну соціалізацію, оскільки цензурні метод широко застосовуються в процесі виховання і навчання. Отже, зважаючи на політизацію всіх суспільних сфер, процес соціалізації в тоталітарній державі можна вважати водночас процесом політичної соціалізації. І тому політична цензура як тоталітарне обмеження відіграє у ньому суттєву роль.
Важливим для розуміння сутності тоталітаризму є наявність цензури у сфері приватного спілкування. Оскільки влада намагається контролювати всі сфери суспільної взаємодії, то вона не може обмежитися цензурою лише поширюваної інформації. Втручання у міжособові стосунки дозволяє впливати на сприйняття індивідами нав'язуваної інформації та свідчить про прагнення унеможливити появу навіть потенційної опозиційності.
Отже, в контексті дослідження тоталітарних методів управління суспільством необхідним є розгляд цензурної політики, зокрема її зв'язку із заходами, спрямованими на збереження ідеологічного монізму, з пропагандистською діяльністю, з тоталітарним терором (коли застосовуються репресивні заходи як до авторів об'єктів цензури, так і до працівників цензурних органів). Комплексний підхід до вивчення місця політичної цензури у системі механізмів здійснення тоталітарного правління дозволяє краще зрозуміти її сутність та роль у формуванні необхідної режимові політичної свідомості.
Література:
1. Валіцький А. Марксизм і стрибок у царство свободи: історія комуністичної утопії. - К.: Всесвіт. 1999.
2. История советской политической цензуры. Документы и комментарии. - М.: РОССПЭН. - 1997.
3. Блюм А. Советская цензура эпохи большого террора. По материалам секретных бюллетеней Главлита СССР // http://www.internews.ru/smi/index/d297ablu.html
4. Изобразительное искусство в Третьем Рейхе / Энциклопедия Третьего Рейха // http://www.symmetry.ru/mif/reich/00072.htm#434
5. Имперская палата кинематографии / Энциклопедия Третьего Рейха // http://www.symmetry.ru/mif/reich/00073.htm#437
6. Имперская палата культуры / Энциклопедия Третьего Рейха // http://www.symmetry.ru/mif/reich/00073.htm#438
7. Пресса в Третьем Рейхе / Энциклопедия Третьего Рейха // http://www.symmetry.ru/mif/reich/00125.htm#721
8. Суров А. Краткий обзор цензурной политики советского государства // http://www.bulletin.memo.ru/b20/19.htm
9. Юбилей цензуры // http://www.deutschewelle.de/russian/0%2C3367%2C4457_A_568928%2C00.html
10. Censorship under fascist regimes / From Wikipedia, the free encyclopedia.//http://en.wikipedia.org/wiki/censorship_under_fascist_regimes
11. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...