WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Феномен Майдану і традиція ненасильства - Реферат

Феномен Майдану і традиція ненасильства - Реферат

в столиці в них брали участь кілька сотень тисяч людей, тодішній прем'єр відкрив засідання Кабміну словами: "...в Україні не відбувається нічого надзвичайного" [16], а ввечері того ж дня було здійснено спробу через рішення ЦВК надати наявним результатам виборів значення офіційних і початипідготовку інавгурації. "Політичний режим... не залишив їм вибору - або померти на колінах перед входом до будь-якої районної державної (податкової, пожежної абощо) адміністрації, або жити стоячи, нехай на морозі, нехай на Майдані, нехай 18 днів і 18 ночей. Погодьтеся - це не трагічна ціна за право почуватися гідною людиною - нехай навіть і у власних очах" [17]. Зрештою, саме переведення ситуації у переговорне русло стало результатом акції протесту; а розв'язання конфлікту на засіданнях Верховного Суду, за якими стежила країна, засвідчило повагу учасників ненасильницької кампанії до права.
Так само численними є свідчення в ЗМІ про зникнення серед протестантів страху. Ми обмежимося лише одним з найхарактерніших, що трапився нам: "Я прийшов у першу ніч, після того, як оголосили результати, о п'ятнадцятій на першу. Метро вже закрилося, більша частина народу роз'їхалася. Виходжу на Хрещатик, а тут - всього чоловік двісті з одного боку і чоловік тридцять з іншого. Перегородили вулицю - поставили якісь палички і між ними помаранчеву стрічку натягнули. І йде чутка, що зараз будуть розганяти. Що робити? Не знаю, думаю, але щось робити буду, не піду. Я дивлюсь у вічі інших людей. І розумію, що з цією людиною мені загалом нема про що розмовляти, вона зовсім інша. Але вона прийшла сюди тому ж, і не йде тому ж, що і я. Не хоче їм коритися. І якась іскорка проскакує, ми один одному посміхаємося... Там у перші дні була якась дивовижна енергетика... Люди весь час одне одному посміхалися. Тому що кожен відчув себе вільним - і невідомо, що буде" [18].
Нарешті, ми спостерігали і широке застосування тактики ненасильницьких прямих дій, причому у простих формах, доступних кожному: почепити помаранчеву стрічку, гудіти клаксонами біля ЦВК, блокувати приміщення, прийти до приміщення виборчої дільниці, чергувати протягом підрахунку голосів і вимагати видачі протоколу - елементарно прості дії, до яких надзвичайно легко приєднатися. Хоча слід відзначити, що в деяких місцях це вимагало не лише подолання лінощів і байдужості, а й готовності до ризику.
Останнє, про що слід сказати - свідомість вибору саме ненасильницького шляху, де виявилася роль лідерів руху. У великому інтерв'ю "польові командири" Майдану Т. Стецьків і Ю. Луценко так оповідають про це: "Т. С.: ...мені кореспондент "Рейтера" сказав: "Я був у Белграді. Ви зараз вивели на вулицю значно більше людей, аніж було там. Чому ви не берете владу?"
А тому що лідер, за яким піднявся народ, - проповідник. І те, що Ющенко щодня проповідував народу миролюбство, елегантність, ненасильництво, виховало людей. Він вбив і собі, і людям у голови думку про неприпустимість пролиття навіть краплі крові. І він налаштував людей на дисципліну і порядок, на світ, навіяв при цьому, що перемога неминуча. Ну як після цього від людей можна очікувати, що вони підуть на штурм?..
Ю. Л. - Та будь-хто, хто закликав би людей йти на штурм, був би з ходу затаврований ними як провокатор!
Т. С. - Тобто Ющенко зробив усе, щоб не пролилося жодної краплі крові" [19].
Висновки
В цьому дослідженні нами було здійснено спробу розширити контекст, в якому обговорюється явище "помаранчевої революції". Розглянувши класичну традицію ненасильства у політиці, як вона подана в дискурсі лідерів ненасильницького руху М. Ганді і М.-Л.Кінга, ми виокремили як ключові для неї принципи покладення в основу політики феномена людської гідності, прийняття відповідальності, поваги до права і використання тактики прямих дій для переведення в переговорний режим ситуації, коли одна з сторін (як правило, та, що перебуває при владі) не визнає іншу як таку, що рівна їй за своєю гідністю. Особливою рисою є також те, що учасники ненасильницьких акцій протесту позбавляються страху перед загрозою насильства. Аналіз феномена Майдану показав наявність у його проявах всіх цих принципових елементів, що є переконливим свідченням на користь належності його до великої традиції руху ненасильста. Оскільки як одне з ключових в обговоренні дискутується питання, чи був він органічним рухом суспільства, чи результатом застосування технологій маніпуляції, а в основі феномена ненасильства лежить людська гідність, яка визнається і в собі, і в опоненті, і принципово відмовляється від манупіляцій - наш аналіз дає вагомий аргумент на користь першої позиції.
Література:
1. Кульчицький С. Помаранчева революція. - К.: Генеза, 2005, "Помаранчева революція". Версії, хроніка, документи. - К.: Оптима, 2005 (рос. мовою);
2. Литвин В. М. Україна - 2004. Події. Документи. Факти.: У 3-х томах. - К.: Видавництво ТзОВ "3 Медіа", 2005;
3. Яневський Д. Хроніка "помаранчевої" революції. - Харків: Фоліо, 2005;
4. Яневський Д. Б. Обличчя "помаранчевої" революції. - Харків: Фоліо, 2005;
5. Колесников А. Первый украинский. Записки с передовой. - К.: Вагриус; Национальный книжный проект, 2005;
6. Забужко О. Let my people go: 15 текстів про українську революцію. - К.: Факт, 2005; Новели Помаранчевої Революції. - Дрогобич: Видавнича фірма "Відродження", 2005;
7. Дубинянський М. Тисяча посмішок помаранчевої революції: політичні сатири. - К.: Факт, 2005.
8. Ганди М. К. Моя жизнь. - М.: Наука, 1969. - С. 147.
9. Цит. за: Роллан Р. Махатма Ганди. - Л.-М.: Изд. "Петроград", 1924. - С. 47.
10. Цит. за: Горев А. В. Махатма Ганди. - М.: Международные отношения, 1989. - С. 103.
11. Цит. за: Роллан Р... - С. 52.
12. Кинг М. Л. Есть у меня мечта... - М.: Наука, 1970. - С. 36.
13. Там само. - С. 39.
14. Ганди. Сатьяграха // Ненасилие: философия, этика, политика. - М.: Наука, 1993. - С. 167.
15. Кинг М.Л... - С. 67 - 68.
16. Киселев В. Ненасильственный опыт движения за гражданские права в США (50-е - 60-е гг.) // http://ethics.iph.ras.ru/works/N/3.html
17. Никольский С. Путь аскета. http://www.kastopravda.ru/kastalog/gandi.htm
18. [Грицак Я. Репліка] До дискусії про "дві України" // Критика. - 2004. - №12. - С. 13.
19. Суслова О. Люди, які нас здивували, в країні, яку ми не знали. - К.: Інфомаційно-консультативний жіночий центр, 2005. - С. 73.
20. Меритократы. Виктор Небоженко vs Дмитрий Выдрин // Киевский телеграф. - 2004. - 5 - 11 ноября.
21. Яневський Д. Хроніка "Помаранчевої революції". - Харків: Фоліо, 2005. - С. 198.
22. Буртин А. Впечатления от "помаранчевої революції" // http://www.globalaffairs.ru/articles/3336.html
23. Силіна Т., Рахманін С., Дмитричева О. Анатомія душі Майдану // Дзеркало тижня. - 2004. - 5 - 11 грудня.
24. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...