WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Українська євроатлантична перспектива в нових геополітичних умовах - Реферат

Українська євроатлантична перспектива в нових геополітичних умовах - Реферат

1945 року (в якому тоді жило два мільйони осіб) тривав півтора місяця, на четвертий рік Вітчизняної і шостий рік Другої світової війни. Тож протягом воєнної компанії проти Іраку було продемонстровано унікальну важливість мобільності усієї воюючої армії та її окремих підрозділів. США завдяки мобільності своїх сил мали змогу вибирати місце і час своїх ударів.
У цьому зв'язку керівник Центру проблем стратегічних ядерних сил Академії військових наук Росії генерал-майор В. Дворкін заявив: "Перший висновок, який варто зробити з другої війни в Перській затоці, полягає в тому, що у російських збройнихсил допотопна структура". Коли це заявляє генерал армії, на потреби якої йде 17 % бюджету Росії, то чи варто говорити, що проблема "допотопності" значно в більшій мірі стосується українських Збройних Сил, які обіцяно фінансувати на рівні 3 % ВВП України, і які, попри це, фінансуються заледве на рівні 1,5 %.
Однак найважливіші висновки з війни в Іраку лежать у площині міжнародної політики. Найголовніше, що продемонструвала ця війна, - руйнування існуючої системи міжнародних відносин, базованої на необхідності згоди п'яти великих держав - членів Ради Безпеки ООН - для вирішення питань війни. США й раніше демонстрували, що не бажають миритися з цим станом. Однак після 11 вересня 2001 року їхня впевненість у необхідності перегляду такого стану речей ще більше зміцніла. Якщо під час операції в Косові Захід діяв солідарно на території "свого" континенту, то в питанні Іраку спостерігаємо солідарність і готовність до дій уже тільки групи країн англо-саксонського спадку (США, Великої Британії, Австралії). І цього виявилося цілком досить для розв'язання проблеми.
Позиція США зрозуміла. Як заявив президент Джорж Буш, "Америка буде ліквідовувати загрози своїй безпеці силами власних збройних сил і військово-морського флоту, а не силами пожежників і рятувальників на вулицях своїх міст".
Однак нові засади світопорядку, які базуватимуться, насамперед, на боротьбі з поширенням зброї масового враження та тероризмом, вимагають від країн із середнім рівнем потенціалу, які не належать до світового "ядерного клубу", в тому числі й від України, енергійних дій, спрямованих на захист своєї безпеки і безпеки у їхніх регіонах. На цьому тлі унікального значення для України набуває така структура регіональної безпеки, як НАТО. Замість гіпотетичної нової структури світової безпеки (яка, до речі, може бути так само неефективною, як і ООН) Україна "під боком" вже має суперефективну структуру регіональної безпеки - Північноатлантичний Альянс, який гарантував надійний захист членам організації більше п'яти десятиліть. При цьому країни - члени НАТО зберегли демократичний лад, засади ефективної економіки, а також свою незалежність.
Останню тезу ілюструють серйозні суперечності, які виникли між США і Британією, з одного боку, і членами НАТО Францією, Німеччиною і Бельгією - з іншого. НАТО є оборонним Альянсом, тож Німеччина, Франція і Бельгія, відповідно до норм НАТО, реалізували своє право на окрему позицію щодо наступальної операції США і Британії в Іраку. Звичайно, якби якийсь із членів НАТО зазнав нападу, всі без винятку члени Альянсу мусили б стати на його захист.
Наступний рік буде роком історичного шансу - чи зможе Україна підготувати інтеграцію до НАТО через виконання Плану дій, підписаного на Празькому саміті? Серед вимог цього Плану - і питання загальнополітичного характеру. Якщо в 2004 році Україна подасть заявку на членство в НАТО, а вступить до Альянсу хоча б між 2006 та 2008 роками, то це означатиме, що вона позбудеться на видиму історичну перспективу вкрай вразливої ролі держави на перехресті інтересів потужних центрів впливу.
Література:
1. Гречанінов В. Під без'ядерною парасолькою: Україна та її ядерні можливості - ілюзії і реальність // Демократична Україна.-1999.- 9 грудня.- С. 4.
2. Збірник матеріалів конференції "Україна - НАТО: стратегічне партнерство", №5 (с. 96 - 101), Луцьк, березень 2001.
3. План дій Україна - НАТО www.mfa.gov.ua
4. Сіммет Г. Україно-американське військове співробітництво та "стратегічне партнерство"// Національна безпека і оборона.-2000.-№12.- С. 79.
5. Смолянюк В. Військова реформа в Україні: Необхідність? Вимушеність? Приреченість?// Людина і світ.-2000. №5, -С.76
6. Albright David E. And Appatov Semyen J. (Eds.)., Ukraine and European Security (London and New York: Macmillan and St.Martin's Press, 1999).
7. Aslund Anders, 'Eurasia Letter: Ukraine's Turnaround', Foreign Policy, no.100 (Fall 1995), pp.125 - 143.
8. Charter on a Distinctive Partnership between the North Atlantic Treaty Organization and Ukraine Madrid, 9 July 1997 http://www.nato.int/docu/basictxt/ukrchrt.htm
9. Dobriansky Paula J. , 'Ukraine: A Question of Survival', The National Interest, no.36 (Summer 1994), pp.65-72.
10. Kuzio T., 'Ukraine - Past, Present and Future', The World in Conflict - Jane's Intelligence Review Yearbook, 1994/95, pp.49 - 53.
11. Kuzio, T., 'Europe or Eurasia? National Identity, Transformation and Ukrainian Foreign Policy' in Rick Fawn (ed.)., National Identity and Foreign Policy (Cambridge: Cambridge University Press, forthcoming).
12. Kuzio T., 'Stability, Threats and Ukrainian Insecurity', European Security Analyst, no.27 (October 1993).
13. Kuzio T., 'The organization of Ukraine's forces', Jane's Intelligence Review, vol.8, no. 6 (June 1996).
14. Kuzio, T., 'Ukraine and NATO: The Evolving Strategic Partnership', Journal of Strategic Studies, vol.21, no.2 (June 1998), pp.1-30.
15. Kuzyo T., Ukraine-NATO Relationship. www.yalberta.ca/`~cius/stasiuk/articles/an-ukr-nato.htm
16. Membership Action Plan (MAP)
17. NATO Enlargement to the West and Ukraine. Research of CPCFPU(Center for Peace, Conversion and Foreign Policy of Ukraine). http://www.foreignpolicy.org.ua/e/op/1999-01ope01uawe-nato-enlargement.phtml
18. The Alliance's Strategic Concept Approved by the Heads ofState and Government participating in the meeting of the North Atlantic Council in Washington D.C. on 23rd and 24th April 1999 http://www.nato.int/docu/pr/1999/p99-065e.htm
19. The Washington Declaration Signed and issued by the Heads of State and Government participating in the meeting of the North Atlantic Council in Washington D.C. on 23rd and 24th April 1999 http://www.nato.int/docu/pr/1999/p99-063e.htm
20. Udovenko Hennadiy, 'European stability and NATO enlargement: Ukraine's perspective', NATO Review, no.6 (November 1995), pp.15-18
21. Ukraine and border of wider Europe. Research of CPCFPU (Center for Peace, Conversion and Foreign Policy of Ukraine). http://www.foreignpolicy.org.ua/e/op/1999-04ope16ciswe-corridors.phtml
22. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...