WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Технологія та результати досліджень громадської думки - Реферат

Технологія та результати досліджень громадської думки - Реферат

бути (і є) суттєві соціально-політичні наслідки. Адже в демократичному суспільстві "громадська думка" ("общественное мнение", pablic opinion) є "священною коровою" демократії, не рахуватися з якою не може ні влада, ні опозиція. Якщо будь-які відповіді на будь-які запитання полстерів чи соціологів вважати висловленням громадської думки (опитування громадської думки показали!), то в цьому разі полст стає засобом маніпуляції масовою свідомістю, бо видає ставлення неінформованих, некомпетентних і незацікавлених громадян до певної проблеми за громадську думку. А тому завдання професійних соціологів полягає в тому, щоб показувати, що такі полінги не є дослідженням громадської думки, а зовсім не в тому, щоб доводити, що полінги не мають стосунку до соціологів.
У прикладних дослідженнях (полінгах) фірма "Юкрейніан соціолоджі сервіс" розробила методику масових опитувань, що дає можливість виявляти поточну громадську думку з соціально-політичних питань та різницю між ставленням пересічних громадян до певних політичних проблем та громадською думкою. При цьому для виявлення з усього масиву національного опитування думки визначених, інформованих, зацікавлених та елементарно компетентних в політичних питаннях громадян використовувався "фільтр" з п'яти запитань:
1. Якою мірою вас цікавить політика? (Варіанти відповіді: зовсім не цікавить, певною мірою цікавить, дуже цікавить).
2. Як часто ви читаєте в пресі статті про політичне життя та політиків в Україні? (Варіанти відповіді: практично щодня, щотижня, щомісяця, кілька разів на рік, практично не читаю).
3. Як часто ви обговорюєте із знайомими та колегами проблеми політичного життя в Україні? (Варіанти відповіді: практично щодня, щотижня, щомісяця, кілька разів на рік, практично не обговорюю).
4. Яка політична партія чи блок набрала на виборах 2002 року найбільше голосів за партійними списками в загальнонаціональному окрузі? (Відкрите запитання: правильна відповідь - блок "Наша Україна", неправильна відповідь - всі інші).
5. Яка політична партія чи блок отримали на виборах до Верховної Ради 2002 року найбільшу кількість депутатських місць в мажоритарних виборчих округах? (Відкрите запитання: правильна відповідь - блок "За єдину Україну", неправильна відповідь - всі інші).
Виходячи з цих фільтрів, на основі індивідуальних думок-опіній з певних проблем треба аналізувати не тільки ставлення громадян (всіх опитаних чи певних соціальних груп), але і опінії інформованих в політиці громадян, (тобто тих, хто в запитанні №2 вибрав альтернативи: практично щотижня чи щодня читає в пресі статті про політичне життя в Україні), та громадські опінії (тих, хто цікавиться політикою (вибрав альтернативи 1 та 2 запитання №1), читає статті в пресі (альтернативи 1 та 2 запитання №2), регулярно обговорює політичні проблеми України із знайомими та колегами по роботі (альтернативи 1 та 2 запитання №3) та дав правильні відповіді на елементарні тестові запитання: яка партія чи блок набрали найбільше голосів у загальнонаціональному окрузі (запитання №4) та отримали найбільше депутатських місць в мажоритарних виборчих округах (запитання №5).
Такий аналіз дозволяє виявляти принципову різницю між ставленням пересічних громадян України та громадською думкою інформованих, зацікавлених та компетентних в політичних питаннях "лідерів думки" (див. табл. 1 та 2) щодо, наприклад, подачі заявки України на вступ до НАТО.5
Аналіз отриманих результатів опитування засвідчує, що у ставленні громадян України до вступу нашої країни до НАТО незначно переважають супротивники членства в Північноатлантичному альянсі, у ставленні інформованих у політиці українців спостерігається баланс супротивників та прихильників членства. При цьому майже третина і всіх українців, і політично інформованих не має своєї думки або взагалі не цікавиться цією проблемою. А ось громадська думка визначених, інформованих, зацікавлених, включених в обговорення та компетентних в політичних питаннях громадян (а таких виявилось 5,6% серед дорослого населення) вже однозначно схиляється до членства України в НАТО. А тому не треба вдаватися до політичних спекуляцій, говорячи про неготовність українців до вступу в НАТО та негативну позицію громадської думки стосовно такого рішення. Громадська думка якраз вже позитивно визначилася щодо членства. А тому політичне рішення парламенту та уряду не зустріне опору громадської думки. Нерішучість же владних структур не треба прикривати посиланням на негативне чи невизначене ставлення до цієї проблеми тих, хто взагалі не цікавиться цим питанням, не має власної думки, неінформований та некомпетентний.
Таблиця 1
Ставлення населення і оцінки "лідерів думки" до можливого рішення Верховної Ради України про подачу заявки на вступ України в НАТО, у %
Ставлення і оцінки щодо подачі заявки на вступ до НАТО Ставлення населення (всі опитані) Інформовані в політиці Громадська думка ("лідери думки")
1. Підтримують рішення про вступ до НАТО 30,6 34,1 67,1
2. Не підтримують 37,5 35,8 32,9
3. Не визначились 31,9 30,1 -
Таблиця 2
Ставлення населення і оцінки "лідерів думки" відносно того, який уряд України в останні роки працював найбільш успішно, у %
Який уряд працював найбільш успішно? Ставлення населення (всі опитані) Інформовані в політиці Громадська думка ("лідери думки")
1. Уряд Віктора Ющенка (2000-2001) 34,7 41,9 64,9
2. Уряд Анатолія Кінаха (2001-2002) 10,2 12,8 12,8
3. Уряд Валерія Пустовойтенка (1997-1999) 2,2 2,3 2,1
4. Уряд Павла Лазаренка (1996-1997) 0,9 1,3 2,1
5. Уряд Євгена Марчука (1995-1996) 0,5 0,8 0
6. Жоден з них 29,4 24,7 17,7
7. Не визначились та взагалі не цікавляться
цим питанням 22,0 16,2 -
Аналогічна ситуація складається і щодо громадської думки таставлення українців до діяльності різних урядів України (табл. 2). Адже хоча серед всіх українців третина вважає найбільш успішним уряд на чолі з Прем'єр-міністром Віктором Ющенком, який працював в 2000 - 2001 роках, однак майже 30% українців не вважають жоден з урядів ефективним, 22% не мають ніякої думки з цього питання, кожен десятий вважає найефективнішим уряд Анатолія Кінаха, а ще 4% - інші уряди України. А ось в громадській думці визначених, інформованих та компетентних громадян майже 2/3 найефективнішим вважають уряд Віктора Ющенка.
Тобто громадська думка (клімат думок), незважаючи на неоднозначні економічні оцінки реальної діяльності уряду Віктора Ющенка та негативне ставлення до нього більшості електронних та пресових ЗМІ, однозначно визначилась щодо найефективнішого уряду за роки незалежності.
І ці результати були отримані не в суто наукових дослідженнях громадської думки, а в звичайному фаховому соціологічному прикладному полінгу, спрямованому на поточне вивчення динаміки соціально-політичної ситуації і громадської думки. Вся проблема полягає не в тому, можна чи не можна в прикладних полінгах виявляти на основі індивідуальних думок власне громадську думку, а в небажанні політиків та деяких соціологів її знати. А вже науковці-соціологи на основі фахових полінгів можуть зробити багато теоретико-методологічних узагальнень щодо функціонування механізму "політика - ЗМІ - громадська думка - масова свідомість громадян". В якій громадська думка є зовсім не транслятором послань ЗМІ і політиків до масової свідомості, а функціонує за власними законами.
Література:
1 Оссовський В.Л. Громадська думка: спроби соціологічної інтерпретації. - К., Інститут соціології НАНУ, 1999. - С. 29, 46.
2 Оссовський В.Л. Полінг Versus соціологічне дослідження громадської опінії // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2002. - № 4. - С. 212.
3 Мангейм Д.Б., Рич Р.К. Политологи. Методы исследования. - М., Весь мир, 1997. - С. 184.
4 Оссовський В.Л. Полінг Versus соціологічне дослідження громадської опінії // Соціологія: теорія, методи, маркетинг. - 2002. - № 4. - С. 214.
5 Соціологічне дослідження проведено в грудні 2002 року фірмою "Юкрейніан соціолоджі сервіс" (N=1800 респондентів) за репрезентативною вибіркою дорослого населення у всіх областях України (випадкова похибка не перевищує 2,5%).
6. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...