WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Тенденції зміни ролі сил і засобів у проведенні міжнародних миротворчих операцій - Реферат

Тенденції зміни ролі сил і засобів у проведенні міжнародних миротворчих операцій - Реферат

війни в Югославії 1999 року (Косово). У цій війні застосовувався новий політичний підхід міжнародної спільноти до проведення ММО. Його можна назвати політикою активної підтримки зусиль. Він має такі ознаки:
· перехід від миротворчих дій та політики "виснаження" конфлікту до окремих жорстких силових акцій проти сторін воєнно-політичного конфлікту і залучення до цих акцій збройних сил окремих держав не тільки для захисту гуманітарної допомоги й особового складу ООН, але й для вирішення окремих політичних цілей врегулювання;
· значне розширення кола завдань під час проведення операції, зокрема -заборони на польоти, морської блокади, вирішення завдань цивільного характеру, введення поліцейського контингенту тощо;
· підтримка операцій воєнно-політичним блоком НАТО і використання його військових можливостей в союзних республіках колишньої Югославії(операції SFOR, KFOR).
Принципового відходу від наведеної вище схеми цей підхід не демонструє, а зміна ролі складових на окремих етапах операції (військова складова починає відігравати провідну роль) ще не означає корінних змін самої суті таких операцій.
Активізація миротворчих зусиль окремими державами, блоком НАТО та іншими політичними структурами визначає дві сучасні тенденції щодо застосування сил і засобів в ММО. До них належать:
· посилення впливу ООН на політичну складову ММО;
· регіоналізація ММО.
Тенденція до посилення впливу ООН в реалізації політичної складової ММО проявляється у прагненні провести реформування цієї організації. Це проявилося в таких ініціативах, як декларація Тисячоліття ООН (UN'S Millennium Declaration), ініціативи уряду Польщі у вересні 2002 року тощо. Ініціативи з реформування ООН остаточно оформлені в останніх пропозиціях її Генерального Секретаря. Пропонується, зокрема, розширити склад Ради Безпеки та збільшити кількість постійних членів цього органу. Таке реформування може мати як позитивні, так і негативні наслідки для політики застосування сил і засобів в ММО.
Позитивним наслідком можна вважати розширення кола держав, залучених до ухвалення ключових рішень щодо застосування сил і засобів в ММО. Ці держави нестимуть безпосередню відповідальність за підтримання миру і безпеки в окремих регіонах, створюватимуть передумови для прийняття конструктивних, наповнених реальним змістом резолюцій.
До негативних наслідків можна віднести зростання ризику затягування нагальних рішень через можливу непоступливість окремих держав - членів Ради Безпеки.
Сьогодні важко передбачити, які наслідки переважатимуть - позитивні чи негативні. Один висновок є більш-менш очевидним: політичні можливості для домінування позиції однієї держави чи невеликої їх групи будуть суттєво обмежені.
В останні роки все виразніше проявляється тенденція до регіоналізації ММО. Це означає посилення відповідальності регіональних організацій і окремих держав у залагодженні військово-політичних конфліктів. Напомітніші кроки в цьому напрямі зробив ЄС. Він розпочав активно формувати структури, спроможні проводити ММО під егідою ОБСЄ. Першими такими операціями стала операція "Конкордія" та поліцейська операція на території Косово [11].
Певні зусилля щодо організації регіональних операцій здійснює також і Організація Африканської Єдності.
Серед держав, що намагаються активізувати миротворчі операції, бачимо й Російську Федерацію. Принаймні, розроблений нею модельний закон "Про участь держави - учасниці СНД в миротворчих операціях" [12] свідчить про спробу підвести теоретичну базу під фактично здійснювану активну миротворчість в окремих республіках колишнього СРСР, що не завжди носить міжнародний характер.
Отже, тенденція до регіоналізації ММО є нерівномірною і має свої особливості, які потребують подальшого дослідження. Зрозумілим лишається тільки те, що регіональні організації ще не прагнуть виробити підходи до застосування сил і засобів в ММО, які б відрізнялися від висвітлених у цій публікації.
Висновки
Роль сил і засобів ММО в сучасних умовах визначається суттю історично виробленого підходу до їх проведення, що передбачає обов'язкову наявність трьох компонентів - політичної, військової і ресурсної. Серед них політична компонента відіграє ключову роль. Сучасні тенденції розвитку миротворчої діяльності свідчать про закріплення цього підходу в майбутньому.
Література:
1. Цюрупа М. В. Миротворчі операції як міжнародно-правовий та воєнно-гуманітарний феномен // К.: ВГІ НАОУ, 2003. - 78 с.
2. Воєнні аспекти міжнародного права. Навч. посіб. / Під заг. ред. В. Б. Толубка. - Вид. 2-ге доопрац. - К.: "Азимут-Україна", 2004. - 240 с.
3. Плотников В. В. Применение военной силы в миротворческих операциях: проблемы эффективности (Об участии государств в миротворческих операциях). Под. ред. А. И. Никитина // М.: "Эслан". - 2004. - C. 130 - 144.
4. Степанова Е. А. Военно-гражданские отношения в операциях невоенного типа // М.: "Права человека". - 2001. - 269 c.
5. Гайдуков Л. Ф., Кремень В. Г. та ін. Міжнародні відносини та зовнішня політика: 1980 - 2000 роки // К.: Либідь. 2001. - 621 с.
6. Бруз В. С. ООН і врегулювання міжнародних конфліктів: (Навч. посібник). - К.: Либідь, 1995. - 111 с.
7. Международные организации и кризис на Балканах. Документы. Т. 1, 2 // М.: "Типография наука". - 2000. - 495 с.
8. Международные организации и кризис на Балканах. Документы. Т. 3 // М.: "Типография наука". - 2000. -287 с.
9. Акулов С. О. Міжнародні миротворчі операції як політичний інструмент врегулювання воєнно-політичних конфліктів // Політичний менеджмент №2(11). - 2005. - С. 165 - 172.
10. Клаузевиц К. О войне. М.: Логос, Наука, 1997.
11. СІПРІ 2003: Щорічник: Озброєння, роззброєння та міжнародна безпека: Пер. з англ. / Стокгольм. міжнар. ін-т дослідж. миру. Укр. центр екон. і політ. дослідж. ім. О. Разумкова: Редкол.: А. Гриценко (голов. ред.) та ін. - К.: "Заповіт", 2004. - С. 65 - 74, 125 - 134.
12. Миротворческие операции, парламенты и законодательство. Под. ред. А. И. Никитина / М.: Эслан, 2004. - 236 с.
13. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...