WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Співпраця України та Європейського Союзу в галузі освіти і науки - Реферат

Співпраця України та Європейського Союзу в галузі освіти і науки - Реферат

програму на загальнонаціональному рівні спостерігалася у 2000 - 2001 роках. Спонсором цього пілотного проекту був Дж. Сорос. У рамках підтриманого ним "Мегапроекту" було створено Центри європейських студій в Одеському, Львівському, Чернівецькому, Запорізькому та Волинському університетах. Та не встигли вони розпочати свою ретельно сплановану діяльність (насамперед, дослідницьку, викладацьку та просвітницьку), як фонд "Відродження" (фундація Дж. Сороса в Україні) припинив підтримку проекту. Інтрига полягала в тому, що не було жодних письмових пояснень мотивів цього кроку.
Отже, лишається актуальною потреба повернутися до реалізації проекту "Європейських студій" у загальнонаціональному масштабі. Новий уряд, нова влада в Україні ще не в змозі, навіть при щирому бажанні, взяти на себе всі видатки, пов'язані з втіленням його у життя. Ось чому слід звертатися до наших колег і партнерів з ЄС, зокрема - до чільних представників Єврокомісії, керівників країн ЄС з пропозицією підтримати цю ініціативу і надати певну фінансову, організаційну і методичну підтримку розробці та здійсненню національної програми європейських студій в Україні. Без сумніву, її успіх дасть позитивні політичні наслідки, стане важливим чинником входження української системи освіти і гуманітарної науки в загальноєвропейський науковий та освітній простір.
Висновки
Відзначаючи всю важливість технічної, фінансової, організаційно-методичної та іншої допомоги, наданої ЄС, його країнами-членами Україні за останні роки в модернізації системи освіти і науки, треба підкреслити, що потенціал цієї співпраці все ще не реалізований у повній мірі і потребує подальшої актуалізації.
Сподіваємося, що допомога українській науці та освіті з боку ЄС не зупиниться лиш на входженні національних наукових інституцій та окремих дослідників у європейський дослідницький простір, а ставитиме масштабніші завдання: сприяти поетапній інтеграції освітньої, а потім і всієї гуманітарної сфери України в загальноєвропейський освітній та цивілізаційно-культурний простір.
Послідовне збільшення підтримки євроінтеграційному компоненту української освіти і науки відповідає як стратегічним цілям української держави та суспільства щодо повної інтеграції до ЄС, так і ідеалам ЄС, його прагненню створити єдиний економічний, політичний та ціннісний простір у новій Європі.
Необхідно спільними зусиллями долати бюрократичні, зокрема, візові та інші перешкоди, на шляху дво- і багатосторонньої співпраці українських вчених і освітян із західноєвропейськими колегами, використовуючи досвід країн - нових членів ЄС.
Нарешті, з боку ЄС має бути приділена увага подоланню, або, принаймні, суттєвому зменшенню фінансової асиметричності розподілу бюджетів окремих проектів між західними та українськими партнерами з тим, аби при їх реалізації сторони працювали на справді рівних засадах.
Окрему увагу доречно звернути на регіональний аспект виконання програм наукової та освітянської співпраці, ширше залучати до них не лише державні установи освіти і науки, але й недержавні, зокрема - регіональні аналітичні центри, сформовані в останнє десятиріччя. Увага до регіональної географії підтримки з боку ЄС та окремих його країн-учасниць, зацікавлених у партнерстві з Україною в царині наукових досліджень та освітянської діяльності, дозволить максимально ефективно залучати регіональний потенціал української науки і освіти до такої співпраці.
Важливим засобом науково-освітнього співробітництва мають бути програми транскордонної співпраці, в яких належить враховувати не тільки аспекти екологічної, технологічної, міграційної, кримінальної безпеки, але й перспективи створення широких можливостей для ціннісної, культурної інтеграції населення прикордоння з обох боків кордону ЄС. Такі програми можуть забезпечувати органічне входження українського громадянського суспільства до цивілізаційного простору об'єднаної Європи.
Насамкінець, особливої уваги та підтримки заслуговує розробка і втілення у життя програми Європейських студій та відповідної мережі їх Центрів у провідних науково-освітніх регіональних центрах України. Заходи наукового та освітнього характеру потребують підтримки змінами в навчальній діяльності вітчизняних шкіл. Так, давно вже час посилити політологічний компонент освіти наших старшокласників і запровадити такий обов'язковий курс, як "Основи політичних знань", широко практикувати викладання навчальної дисципліни "Україна на шляху до ЄС" тощо.
Програма інформаційно-освітніхзаходів підготовки українського суспільства до європейської інтеграції має бути розроблена і впроваджена новим урядом за безпосередньою участю відповідних кафедр регіональних університетів та недержавних аналітичних центрів. Її успіх залежатиме і від системної підтримки зі сторони ЄС та його країн-учасниць.
Виконання усіх цих заходів сприятиме як далекосяжним цілям України, так і прагматичним інтересам ЄС, буде корисною усім учасникам співробітництва вже найближчим часом, не кажучи про віддалені перспективи творення справді Об'єднаної Європи.
Література:
1. Спільна заява Кучми і Берлусконі // Українська правда, 8.10.2003. - http://www.pravda.com.ua/cgi-bin/print/cgi 06.19.2003; Берлусконі тричі і по-різному дав Україні надії // Українська правда, 8.10.2003. - http://www.pravda.com.ua/cgi-bin/print.cgi 09.10.2003.
2. Детальніше: Хоффманн Л., Мьоллерс. Україна на шляху до Європи. - Київ, 2001. - 343 с.; The EU and Ukraine. Neighbours, Fiends, Partners? Edited by Ann Lewis. The Federal Trust, 2002, 319 p.
3. Див, наприклад: Pidluska I. Ukraine-EU relations: enlargement and integration. - http://www.policy.hu/pidluska/EU-Ukraine.html. 4.11.2003.
4. Integration of the European Union and Ukraine. An analytical note. - AHT Consulting group // http://aht.org/eng/articles/2002/euua/euua.pdf. 4.11.2003.
5. Повідомлення Європейської комісії для Ради та Європейського парламенту "Ширша Європа - Сусідні країни: нова структура відносин з нашими східними та південними сусідами", м. Брюссель. 1.03.2003 // Європейський Союз та Україна: стратегія відносин в контексті розширення: Матеріали Міжнародної Конференції, Київ, 23 вересня 2003 року. - Київ, 2003. - С. 85 - 109.
6. Расширение ЕС на Восток: предпосылки, проблемы, последствия. - Москва, 2003. - С. 292 - 296.
7. Європейська програма. Інформаційно-аналітичний бюлетень. - № 5, січень 2005 року. - С. 9 - 11.
8. Большая Європа - соседи: предложена новая основа отношений с восточными и южными соседями ЕС. -Пресс-релиз, Брюссель, 11 марта 2003 года. - http://www.eur.ru .
9. Розширення ЄС: Ширша Європа - нові рамки відносин Україна - ЄС. - Представництво Європейської комісії в Україні, Молдові та Бєларусі // http://delukr.cec.eu.int/site.php/page24478.html. 26.04.04.
10. Асланян Г. Двосторонній план дій чи нове "домашнє завдання" для України // Лабораторія законодавчих ініціатив. - http://www.parlament.org.ua/content/print.php?action-nws&ar_id=1008 14.02.05.
11. План дій Україна - Європейський Союз. Європейська політика сусідства. - http://www.mfa.gov.ua/integration/ua-eu/doc.plan_ua_eu.doc. - С. 24 - 25, 26 - 28.
12. Пашко М., Чалий В. Україна на шляху європейської інтеграції: соціологічне опитування УЦЕПД. - http://www.uceps.com.ua/ukr/all/magazine/2000_9/nsd_9_chaly_pashkov.pdf. 4.11.2003; Курс України на інтеграцію до Європейського Союзу: регіональні виміри громадської підтримки. - Чернівці, 2002. - 88 с.
13. Палій О. Медведчук організовує нові диверсії проти європейської України // Українська правда, 1.09.2004. - http://www.pravda.com.ua/cgi-bin/print.cgi 06.09.04.
14. Українське суспільство 1994 - 2004: соціологічний моніторинг / За редакцією Н. Паніної. - Київ, 2004. - С. 16.
15. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...