WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Релігія в державних школах США: протистояння чи взаємодія? - Реферат

Релігія в державних школах США: протистояння чи взаємодія? - Реферат

громадських школах (1962 р.), а рік по тому Верховний Суд заборонив щоденне вранішнє читання віршів з Біблії. Виступаючи проти державної підтримки шкільних молитов та Біблійних читань, Верховний Суд одночасно вказував, що публічна шкільна освіта може включати набуття знань з релігії [3]. Проте прийняття подібних судових рішень стало підставою для заборони в багатьох регіонах США будь-якої згадки про релігію в навчальному процесі, вилучення релігійних дисциплін з навчальних програм.
Однак проблема залишалась. Загальнонаціональні опитування засвідчували досить високий (і стабільний) відсоток населення, яке позитивно ставилося доідеї поновлення організованої молитви у школах. Як з'ясувалося, в деяких сільських шкільних округах спільна молитва та читання Біблії взагалі не скасовувалися. Але спроби офіційно узаконити якісь форми спільних релігійних ритуалів закінчувались провалом.
Однією з лазівок для практикування молитви у державних школах стало законодавче введення так званих "хвилин тиші" для роздумів, або, за бажанням, для молитви. Щодо вивчення релігії, то після судових рішень 1960-х років це питання набуло проблемності і неоднозначності в реалізації.
1988 року 18 релігійних та освітянських громадських об'єднань оприлюднили звіт "Релігія в навчальному курсі державної школи". Побудовані у вигляді "запитання - відповідь", ці рекомендації після заборон 1960-х років стали першою спробою висвітлення узгодженої думки фахових організацій щодо місця релігії в державних школах. Один з головних аспектів цього звіту - встановлення керівних принципів, які розмежовують конституційно дозволене отримання знань про релігію та, власне, релігійне навчання, яке вважається антиконституційним. Основні положення звіту, зокрема, визначали, що:
· шкільний підхід до релігії є академічним, не побожним;
· школи прагнуть усвідомлення учнями релігій, але не спонукають до прийняття ними будь-якої релігії;
· персонал школи надає знання про релігію, однак не практикує релігію;
· школа не заважає учням у розмаїтті релігійних поглядів, не нав'язує будь-якого конкретного погляду;
· школа дає знання про всі релігії, але не підтримує та не принижує жодної;
· школа інформує учнів про різні вірування, але не прагне залучити їх до будь-якого вірування. [4]
На початку 1990-х років намітився поворот у ставленні до релігії в школі і в офіційній освітянській політиці. У серпні 1995 року департамент освіти США розіслав інструкцію "Релігійні прояви в державних школах". Подібну інструкцію 1998 року департамент освіти надіслав у всі шкільні округи. В супровідному листі міністр освіти Р. Рілей зазначає, що мета інструкцій - покласти край плутанині у ставленні до проявів релігії в державній школі, яке склалося після 1962 року.
Рекомендації спрямовувалися на створення атмосфери максимально лояльного ставлення адміністрацій державних шкіл до релігійних проявів учнів. Школа не повинна забороняти учням дії щодо їх ставлення до релігії (молитви, дискутування, персональні погляди). Водночас наголошується на недоцільності того, щоби персонал школи брав участь у таких діях чи керував ними. Окремо роз'яснювалося, як треба розуміти тезу "набуття знань про релігію": "Державні школи не можуть проводити релігійного навчання, але вони можуть надавати знання про релігію, включаючи Біблію та інші священні писання. Дозволяються такі курси, як історія релігії, …Біблія (та інші священні писання) як література, а також роль релігії в історії Сполучених Штатів та інших країн" [5].
Проте рекомендації департаменту освіти 1995 року не вичерпали проблеми. Розбіжності щодо питання шкільної молитви, використання шкільних приміщень релігійними об'єднаннями, вивчення креатиністської версії еволюції, публічного читання фрази "під Богом" у присязі вірності лишаються предметом суперечок у повсякденних американських дебатах.
Наразі нової гостроти набули питання шкільної молитви після прийняття 2001 року закону про реформування системи освіти (The Child Left Behind Act of 2001). На його виконання департамент освіти США 7 лютого 2003 року надіслав у всі федеральні шкільні округи інструкцію про конституційно дозволену молитву у початкових та середніх школах (Guidance on Constitutionally Protected Prayer in Public Elementary and Secondary School). Адміністрація кожної школи зобов'язувалась регулярно звітувати про те, чи політика школи цілком відповідає конституційному захисту молитви в публічних школах. У випадках, коли керівники шкіл ігнорують це правило, їх навчальні заклади можуть позбавлятися фінансування з державного бюджету [6].
Всі три гілки федеральної влади США, так само, як і влада багатьох штатів, в останні роки намагалися внести ясність у можливість взаємодії релігії і державних шкіл. У школах дозволено набуття знань про релігію, але не вирішено, де саме повинна пролягати межа між духовним навчанням релігії та академічним набуттям знань про релігію. Закони захищають можливість релігійних проявів учнями школи, але ця сфера законодавства визнається однією із найделікатніших, яка потребує розрізняти дозвіл на індивідуальні релігійні прояви та заборону державної підтримки таких дій.
Відтак, проблеми, які стосуються місця та ролі релігії, залишаються в Сполучених Штатах темою палких дискусій. І чи не найбільше протистояння між релігією та вимогою Першої поправки до Конституції США спостерігається у державних школах. Протистояння, що безпосередньо зачіпає серця і розум молодих американців.
Література:
1. Каррі Д. П. Конституція Сполучених Штатів Америки: Посібник для всіх / Пер. з англ. О. М. Мокровського. - Веселка, 1993. - 192 с.
2. А. Джеймс Рейчли. Свобода совести и толкование первой поправки к Конституции США - http://www.hrights.ru/text/b8/chapter 1.htm
3. Supreme Court Decisions on Religious Liberty. - http://atheism.about.com/library/decisions/indexes/bl_l_SchoolsIndex.htm
4. Religion in the Public School Curriculum - http://www.freedomforum.org/publications/first/findingcommonground/B07.inPublicSchool.pdf
5. Religious Expression In Public Schools - http://www.ed.gov./Speeches/08-1995/religion.html
6. Guidance on Constitutionally Protected Prayer in Public Elementary and Secondary School - http://www.ed.gov/policy/gen/guid/religioandschools/prayer_guidance.html
7. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...