WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Релігійний фактор у політичному просторі США - Реферат

Релігійний фактор у політичному просторі США - Реферат

та у війні," - виголосив президент [8].
Ще однією противагою комуністичній ідеології стало встановлення 1952 року Національного дня молитви, який доти проводився нерегулярно. Пізніше, 1988 року, Конгрес затверджує спеціальну регулярну дату проведення такого дня - перший вівторок кожного травня. На важливості цього ритуалу наголошує і нинішній президент США Дж. Буш. В одному із своїх звернень до нації він, зокрема, проголосив: "Я, Джордж Буш, президент Сполучених Штатів Америки, на підставі законних повноважень, наданих мені Конституцією та законами Сполучених Штатів, проголошую 2 травня 2002 року Національним днем молитви. Я закликаю американців просити Божого захисту, висловлювати вдячність за наше благословення та шукати морального і духовного оновлення. Я закликаю всіх наших громадян об'єднатися в цей день у дотриманні відповідних програм, церемоній та заходів" [9].
Однак, попри все, не слід перебільшувати значення цих ритуалів і символів у житті американців. Питання про конституційність використання в державних документах і національних символах згадування про Бога досить часто фігурує в судових справах. Положення щодо розділення держави і Церкви, дія Першої поправки до Конституції, проблеми толерантного сприйняття всіх віросповідань - ці та інші питання дискутуються в численних державних і громадських організаціях. Багато громадян дотримується думки, що теза "В Бога ми віруємо" не стосується вірних нехристиянських конфесій, а відтак ображає почуття, скажімо, агностиків, атеїстів, буддистів, індуїстів і т. д. Дехто вважає, що офіційне використання девізу порушує принцип розділення держави і Церкви, а отже є незаконним. Це питання, до речі, тричі розглядалося в судових процесах (1970, 1979 та 1994 рр.). В результаті офіційне використання девізу було визнано таким, що не суперечить Конституції. Судді сходилися на думці, що девіз не засвідчує підтримки релігії на державному рівні. В одному із судових рішень, зокрема, стверджувалось, що національний девіз та гасло на грошах "В Бога ми віруємо" не містить у собі нічого, що нагадувало б демонстрацію релігійності: його використання має патріотичний характер [7].
Нещодавно в суді було визнано таким, що не суперечить Конституції, і згадування Бога в тексті присяги американському прапору. Позивач М. Ньюдоу з штату Каліфорнія не раз вимагав вилучити з присяги згадку про Всевишнього. Влітку 2002 року йому вдалося добитися підтримки в судах нижчої інстанції. Однак рішення на користь М. Ньюдоу викликало негативну реакцію Білого дому та Конгресу, а відтак було опротестоване міністерством юстиції у Верховному суді [10].
Цілком очевидно, що ставлення до релігії традиційно відіграє в США неабияку роль у побудові політичної кар'єри. Відповідно, релігійні ініціативи президентської адміністрації - явище для Америки зовсім не нове. Всі 43 президенти Сполучених Штатів були віруючими. (Дж. Кеннеді був католиком, решта - представниками протестантських номінацій). Побутує думка, що релігійна активність президента Дж. Буша-молодшого є лише продовженням політики його попередника - Б. Клінтона. Так, професор права М. Гамільтон тведить, що всі релігійно аргументовані ініціативи Дж. Буша простежувалися ще в позиції адміністрації Б. Клінтона. Б. Клінтон підготував відповідну платформу, а Дж. Буш використовує її [11]. На підтвердження цієї думки нагадується підписання Б. Клінтоном Закону про відновлення релігійної свободи (The religious Freedom restoration Act of 1993), Закону про захист релігійної свободи та добровільних пожертвувань (The Religious Liberty and Charitable Donation Protection Act of 1998), нормативне забезпечення дозволу на виділення федеральних коштів для підтримки деяких соціальних програм релігійних груп тощо.
Релігійні погляди нинішнього американського президента простежуються у всій ідеології його діяльності. Проблема особливо актуалізується у світлі наступних президентських виборів. Є всі ознаки того, що релігійний фактор у нинішніх президентських перегонах використовуватиметься значно активніше, ніж раніше. Політичні спостерігачі відзначали, що релігія "відіграє більшу роль цього року, ніж у будь-який кампанії після 1960, коли президентом було обрано католика - Дж. Кеннеді". Разом з тим, багатьох в США така ситуація не дивувала. Як сказав один із сенаторів, "це є найбільш релігійна країна у світі, але іноді ми намагаємося приховувати цей факт" [12].
Вагомість впливу релігії на виборців підтвердили й опитування, що проводилися під час виборчої кампанії 2000 року. Наведені нижче дані оприлюднені Інтернет-виданням "The Columbus dispatch on-line newspaper" у вересні 2000 року:
У прийнятті рішення "За якого кандидата голосувати?" наскільки для вас важливим, серед інших, є фактор щодо...
релігійної віри кандидата? позиції кандидата щодо підтримки морального клімату в країні? довіри кандидата Біблії як слову Божому?
Дуже важливий 30 % 65 % 43 %
Досить важливий 28 % 25 % 25 %
Не дуже важливий 16 % 5 % 12 %
Не важливіший, ніж інші 25 % 4 % 17 %
Майже троє з кожних п'яти респондентів відповіли, що релігійність кандидатів у президенти впливає на прийняття рішення щодо особи, за яку віддається голос. Ще 90 % вважали важливою позицію кандидата щодо підтримки морального клімату в країні - фактора, близько пов'язаного з релігійною вірою.
Дані опитувань тільки підтверджують думку професора Джорджтаунського університету К. Уїлкокса,автора кількох книг про відносини релігії й політики, який вважає, що жоден кандидат у президенти не переможе, якщо не звертатиметься до віруючих виборців. Американці, на його думку, жадають, аби їхній президент - і взагалі всі вищі посадовці - були хоч до певної міри релігійними. При цьому виборці не дуже переймаються, до якої саме християнської конфесії належать вищі посадовці [13].
Під час передвиборчих дебатів 2000 року Дж. Буш назвав Ісуса Христа своїм улюбленим філософом, який відізвався в його серці. Подібні нехитрі публічні сповіді допомогли Дж. Бушеві-молодшому отримати необхідну підтримку. Чи допоможуть йому численні релігійно аргументовані політичні ініціативи обійняти цей пост удруге? Наразі густий релігійний присмак промов Дж. Буша вже викликає дратівливе нерозуміння у частини американських політиків. Навіть ієрархи багатьох християнських конфесій стурбовані змішуванням релігії і політики, яке превалює в офіційних заявах Вашингтона. Але ж обирає главу держави не вузьке коло яйцеголових, а багатомільйонний електорат. Звичайний виборець далекий від політики. Він часто чує лиш те, що воліє почути. На запитання "Чи вважаєте ви, що Америка була б кращою країною, якби релігія мала більший вплив на повсякденне життя?", 75 % громадян відповіли "Так" [12]. Тому не буде великим ризиком прогнозувати другу перемогу Дж. Буша в президентських перегонах. Пересічний американець скоріш відреагує на його розповіді про багатогодинні молитви, аніж на аналіз його помилок у політиці.
Література:
1. Monbiot D. America - is a religion. - http://www.guardian.co.uk.usa/story/0,12271,1007813,00.html
2. Каррі Д. П. Конституція Сполучених Штатів Америки : Посібник для всіх / Пер. з англ. О. М. Мокровського. - К.: Веселка, 1993. - 192 с.
3. Разделение и взаимодействие: религия и политика в США (интервью с Кеннетом Д. Уолдом). - http//:usinfo.state.gov/journals/itsv/0397/ijsr/rjart7h.htm
4. U. S. Society and values. Vol. 2, No. 1, March 1997 - http://usinfo.state.gov/journals/itsv/0397/ijsr/rjart4h.htm
5. Джордж Гэллап-младший. Останутся ли жизнеспособными американские церкви в следующем столетии? - http//:usinfo.state.gov/journals/itsv/0397/ijsr/rjart6h.htm
6. In God we trust? - http://atheism.about.com/library/FAQs/cs/blcsm_gov_motto.htm
7. U. S. national mottoes: history and constitutionality. - http://www.religioustolerance.org/nat_mott.htm
8. One Nation under God? - http://rewforum.org/religion-schools/pledge/backgrounder/pdf
9. National Day of Prayer Proclamation. - http://www.whitehouse.gov/news/releases/2002/04/20020426-2.html
10. Религия и СМИ - http://www.religare.ru/news9656.htm
11. Hamilton M. "Why President Bush's "New" Emphasis on religion Is hardly New". - http://writ.news.findlaw.com/hamilton/20030522.html
12. Religion taking prominent role in 2000 election. - http://www.dispatch.com/news/newsfea00/sep00/415284.html
13. Религия и президентские выборы 2004 года (интервью с профессором Уилкоксом). - http://www.nrs.com/news/evets/usa/200604_93523_38517.html
14. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...