WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Українська наука про політику. Спроба оцінки потенціалу (пошукова робота) - Реферат

Українська наука про політику. Спроба оцінки потенціалу (пошукова робота) - Реферат

саме ця академія була одним з головних організаторів "круглого столу".
Таблиця 2 фіксує фахову та кваліфікаційну структуру планованих учасників січневого "круглого столу" (в ній не враховано трьох киян без наукових ступенів).
Таблиця 2
Заплановані учасники "круглого столу" з Києва
Політичні науки Філософські науки Історичні науки Філологічні науки Юридичні науки Фіз.-мат. науки Соціологічні науки
Доктори 6 12 2 1 1 0 0
Кандидати 0 4 3 0 0 1 0
Разом 6 16 5 1 1 1 0
Заплановані учасники "круглого столу" з інших міст
Доктори 0 3 0 0 0 0 0
Кандидати 0 0 1 0 0 0 1
Разом 0 3 1 0 0 0 1
Загалом 6 19 6 1 1 1 1
Аналіз таблиці 2 дозволяє зробити кілька цікавих висновків. По-перше, стає зрозумілим, що співтовариство політологів значною мірою формується за рахунок фахівців з історичних наук (6/38 16 %) та з філософії (19/38 = 50 %). Добре відомо, що чимало останніх захищало дисертації та навіть одержувало академічні звання ще за часів СРСР за спеціальністю "науковий комунізм". Вчені ж з пострадянськими дипломами з політичних наук у досліджуваній групі становили не більше 16 %.
По-друге, доктори політичних наук становлять 6/22, тобто близько 27 % серед столичних фахівців такого ж рівня кваліфікації. А з-за меж Києва на засіданні "круглого столу" я не спромігся ідентифікувати жодного доктора або кандидата політичних наук (точніше, кандидат політичних наук М. Шаповаленко з Харкова брала участь у заході, але у списку учасників не значилася). Отже, доречно висунути гіпотезу, що спільнота українських політологів вищої категорії концентрується переважно в столиці.
Для перевірки сформульованих висновків, а також вивчення стану спільноти політологів за межами Києва, розглянемо відомості щодо іншого заходу - Всеукраїнської зустрічі представників політичної науки у травні 2003 року. За списком учасників, підготовлених організаторами, у Пущі-Озерній планувалося зібрати 36 осіб, в тому числі трьох американських фахівців. За незначним винятком реальна аудиторія співпала з плановою. З передбачуваних 33 українських учасників 7 мали представляти Київ, а 26 - інші міста країни. Таблиця 3 фіксує регіональний та інституційний спектри учасників.
Таблиця 3
№ Вид і назва інституції Місто Кількість представників
Вищі навчальні заклади 30
1 Національний університет "Києво-Могилянська академія" Київ 4
2 Харківський національний університет ім. В. Каразіна Харків 1
3 Харківський державний педагогічний університет ім. Г. Сковороди Харків 1
4 Національний університет внутрішніх справ Харків 1
5 Таврійський національний університет ім. В. Вернадського Сімферополь 3
6 Львівський національний університет ім. І. Франка Львів 2
7 Донецький національний університет Донецьк 2
8 Маріупольський гуманітарний інститут Донецького національного університету Маріуполь 1
9 Національний університет "Острозька академія" Острог 1
10 Чернівецький національний університет ім. Ю. Федьковича Чернівці 2
11 Ужгородський національний університет Ужгород 1
12 Волинський державний університет ім. Л. Українки Луцьк 1
13 Кам'янець-Подільський державний педагогічний університет Кам'янець-Подільський 1
14 Південноукраїнський державний педагогічний університет ім. К. Ушинського Одеса 1
15 Полтавський державний педагогічний університет ім. В. Короленка Полтава 1
16 Рівненський державний гуманітарний університет Рівне 1
17 Кримський республіканський інститут післядипломної педагогічної освіти Сімферополь 1
18 Сумський обласний інститут післядипломної педагогічної освіти Суми 1
19 Дніпропетровський фінансово-економічний інститут Дніпропетровськ 1
20 Житомирський технологічний університет Житомир 1
21 Херсонський державний технічний університет Херсон 1
22 Луганська академія внутрішніх справ Луганськ 1
Науково-дослідницькі центри 2
23 Інститут політичних і етнонаціональних досліджень НАН України Київ 1
24 Інститут соціальної та політичної психології АПН України Київ 1
Інші 1
25 Міжнародний фонд "Відродження" Київ 1
Разом 33
По-перше, за найгрубішим регіональним поділом "Схід - Захід", виключаючи Київ, певну перевагу у чисельності представників на квітневому зібранні мав Схід - 16 : 10 (Сімферополь - 4, Донецька область - 3, Харків - 3, Дніпропетровськ, Луганськ, Одеса, Полтава, Суми, Херсон - по 1 учаснику; загалом близько 62 %). На Заході найбільш репрезентованими виявилися Львів і Чернівці.
По-друге, за даними таблиці 3 нестолична політологія повністю сконцентрована в освітянській царині. Правда, ця царина внутрішньо диференційована. Так, пункти 2 - 12 відповідають провідним університетам України (та їх регіональним сателітам), що мають, як правило, національний статус. Кількість представників цієї групи становить 16/26, тобто приблизно 62 %. Другу помітну групу складають педагогічні та споріднені їм університети, а також інститути післядипломної педагогічної освіти (пункти 13 - 18). Кількість їх представників - близько 23 %. Найменшу, третю групу (пункти 19 - 22) складають представники вищих навчальних закладів з більш-менш вузькою спеціалізацією.
Таблиця 4 фіксує фахову та кваліфікаційну структуру учасників травневого зібрання за списком організаторів (в ній не враховано чотирьох учасників без наукових ступенів, у тім числі одного киянина).
Таблиця 4
Заплановані учасники "круглого столу" з Києва
Політичні науки Філософські науки Історичні науки Психологічні науки Соціологічні науки
Доктори 0 2 1 0 0
Кандидати 0 1 1 1 0
Разом 0 3 2 1 0
Заплановані учасники "круглого столу" з інших міст
Доктори 2 3 2 0 0
Кандидати 6 5 4 0 1
Разом 8 8 6 0 1
Загалом 8 11 8 1 1
Перш за все, таблиця демонструє невелику різницю спектра фахівців, які брали участь у травневому зібранні порівняно з попереднім заходом. Є цікавим, зокрема, залучення спеціалістів з політичної психології.
По-друге, статус дипломованих політологів у політологічному співтоваристві як меншини цілком підтверджується, адже за таблицею 4 маємо їх лише 8/33 24 %. Відносну більшість знову складають філософи (11/33 33 %).
По-третє, якщо порівняти знайдені 24 % з 16 % дипломованих фахівців у столиці за таблицею 2, то виникає враження, що в Києві ситуація гірша, ніж за його межами. Проте слід взяти до відома: на травневому заході працювали 2 доктори політичних наук (з Одеси таЛуцька), що становить тільки 6 % від загальної кількості учасників. Навіть коли врахувати ще й докторів філософських наук А. Колодій та О. Габріеляна, авторитет яких у політологічних колах є високим, то й тоді одержимо близько 12 %, що не сягне відповідного "чистого" показника січневого "круглого столу" для киян. Як на мене, ситуація з докторами політичних наук поза межами столиці насправді скрутна. Наведу тільки два факти. У Харкові доктор наук за цим фахом сьогодні аж один! У 2003 році відкрито спеціалізовану раду з правом прийому до захисту докторських праць у галузі політичних наук в Харківському національному університеті ім. В. Каразіна. Але навіть коли найближчим часом відбудуться один чи два захисти докторських дисертацій, чи змінить це ситуацію на краще суттєво? Тому сформульоване раніш припущення, що спільнота українських політологів вищої ваківської категорії концентрується в основному в столиці, одержує підтвердження. Якщо не виникне якихось форс-мажорних обставин, то цей висновок збереже силу щонайменше років з

 
 

Цікаве

Загрузка...