WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Політичне лідерство в країнах СНД і Балтії: загальне, особливе - Реферат

Політичне лідерство в країнах СНД і Балтії: загальне, особливе - Реферат

стратегію яких було визначено так: відрегулювати стосунки з Росією і повернутися обличчям до Заходу, не втрачаючи статусу транзитної держави.
Конституція Естонської Республіки прийнята 28 червня 1992 року. Згідно з нею, Естонія - незалежна демократична держава, де носієм верховної влади є народ. Діяльність Державних Зборів, президента республіки, уряду та судів здійснюється за принципом розподілу і збалансування гілок влади [26]. Президент є главою держави, представляє країну в міжнародних відносинах, скликає Державні Збори і відкриває їх перше засідання, призначає кандидата на посаду прем'єр-міністра.
Західні оглядачі називають Естонію відмінницею ринкових реформ. Вона в економічній сфері не тільки випередила близьких сусідів, але й більшість країн Східної Європи. Естонія, неухильно дотримуючись теоретичних монетаристських схем, взяла курс на приватизацію, яка сягнула 85 %. Спостерігається твердий валютний курс, низький рівень інфляції. Наслідком цього, як і приросту ВВП, було зростання середньої заробітної платні, вона складає 400 доларів на місяць.
Характеризуючи відносини Естонії та України з Росією, президент Естонії Л. Мері свого часу заявив, що "в Україні лежить ключ не тільки до європейської безпеки, але й до демократичного розвитку Росії". І далі: "Стійкість України може по-дружньому підштовхнути Росію до такого розвитку".
21 вересня 2001 року президентом Естонії став 74-річний А. Рюйтель, відомий політичний і державний діяч, який з 1983 по 1998 рік очолював естонський парламент. Як і інші балтійські країни, Естонія з 2004 року є членом НАТО і ЄвропейськогоСоюзу.
Висновки можуть бути такими.
Перший. В Україні, Росії, Білорусі і Молдові трансформація політичних структур відбувається складно, суперечливо. Політичні структури, сформовані в цих країнах, попри всі відмінності, мають виразні риси авторитарних і навіть, як в Білорусі, авторитарно-тоталітарних режимів. Владні органи спираються на адміністративний ресурс або при необхідності можуть продемонструвати його. Роль політичних партій, громадських об'єднань, інших інститутів громадянського суспільства незначна. Політична ситуація в Росії і Молдові ускладнюється незалагодженими міжнаціональними конфліктами (Чечня - в Росії, Придністров'я - у Молдові). Україна і Молдова останнім часом, після обрання президентами В. Ющенка і В. Вороніна, намагаються впроваджувати в управління суспільством демократичні засади.
Другий висновок. У політичній сфері центральноазійські країни проводять послідовний курс незалежності (але простежується своєрідна тенденція становлення жорстких авторитарних режимів). Слід мати на увазі, що країни цього регіону мають як спільні риси в політичному розвитку, так і специфіку, свої історичні, етнічні, демографічні, культурні, релігійні, кастові особливості. Західні експерти постійно відзначають у цих країнах значні відхилення реального політичного життя від норм демократії. Центральноазійські держави з великими труднощами виходять з економічної кризи. В них не спадає соціальна напруга.
Третій висновок. Трансформація політичних структур у країнах Закавказзя відбувається складно: влада, політичні лідери постійно відчувають тиск міжнаціональних конфліктів. Це трагедія, що президенти, парламенти, уряди не змогли запобігти братовбивчим війнам. Кожна країна визначає свій, лише їй притаманний шлях розвитку. Якщо Грузія та Азербайджан прагнуть дистанціюватися від Росії, то Вірменія має послідовну проросійську орієнтацію.
Четвертий висновок. Найбільш послідовну і зважену політику незалежності від Росії, не доводячи відносини до конфліктних, проводять країни Балтії, чітко орієнтуючись на входження (що було і здійснено 2004 року) до Євросоюзу і НАТО. У цих країнах за основу суспільно-політичного устрою обрано західноєвропейську модель з розвиненим парламентаризмом і особливим наголосом на тому, що носієм державності є нація. Владні структури цих країн успішно втілюють демократичні методи управління.
Література:
1. Пахарев А. Д. Политическое лидерство и лидеры: Монография. - К.: Знание Украины, 2001. - 270 с.; Батенко Т. Королі СНД: Портрети дванадцяти президентів.- Львів: Кальварія, 2000. - 216 с.
2. Ролі та місцю політичної еліти України у становленні державності присвячено тематичний випуск журналу "Національна безпека і оборона". - 2003. - № 9. - 56 с.
3. Див.: Політологічний енциклопедичний словник / За ред. Ю. С. Шемшученка, В. Д. Бабкіна, В. П. Горбатенка. - 2-е вид., доп. і перероб. - К.: Генеза, 2004. - С. 309 - 310.
4. Див.: Врублевський В. Портрет президентів в оправі історії. До річниці "режимної перезміни" // День. - 2005. - 9 грудня.
5. Див.: Конституції нових держав Європи та Азії. - К.: Укр. правн. фундація, Вид-во "Право", 1996. - С. 404.
6. Батенко Т. Королі СНД: Портрети дванадцяти президентів.- Львів: Кальварія, 2000. - С. 103.
7. Див.: Конституції нових держав Європи та Азії. - С. 192, 212.
8. Див.: Новые конституции стран СНГ и Балтии. - С. 227, 237.
9. Див.: Назарбаєв Н. А. На пороге ХХІ века. - Алматы: Онер, 1996. - 288 с.
10. Цит. за: Корнейчук О. У Казахстані - скандал. Чи матиме він політичні наслідки? // День. - 2006. - 24 лютого.
11. Див.: Щенников В. Политический портрет. Президент Узбекистана Ислам Каримов // Азия и Африка сегодня.- №9. - С. 6 - 7.
12. Див.: Новые конституции стран СНГ и Балтии. - С. 450, 462.
13. Див.: Каримов И. А. Узбекистан на пороге ХХІ века: угроза безопасности и гарантии прогресса. - Т.: Узбекистон., 1997. - 33 - 47 с.
14. Жлуктенко В. Андижан і кара. Захід посилює тиск на узбецьку владу // День. - 2005. - 6 жовтня.
15. Див.: Конституция Турменистана. - Ашхабад, 1996. - С. 450, 462.
16. Див.: Туркменбаши С. Рухнама.- Ашхабад, 2002. - 416 с.
17. Див.: Конституция Кыргызской Республики. - Бишкек, 1996. - С. 56 - 58.
18. Див.: Швец С. Кыргызский характер революции. Роза Отунбаева: "Мы полны решимости работать" // День. - 2005. - 26 июля.
19. Див.: Новые конституции стран СНГ и Балтии. - С. 400, 409.
20. Див.: Новые конституции стран СНГ и Балтии. - С. 175, 177.
21. Див.: Скачко В. Михаил Саакашвили: "Коррупция крадет будущее у каждого человека" // Кіевский телеграфъ. - 2005. - 9 - 15 декабря.
22. Див.: Новые конституции стран СНГ и Балтии. - С. 56, 73.
23. Див.: Новые конституции стран СНГ и Балтии. - С. 105, 113.
24. Див.: Конституції нових держав Європи та Азії. - С. 51, 66.
25. Див.: Конституції нових держав Європи та Азії. - С. 40, 42 - 43.
26. Див.: Конституції нових держав Європи та Азії. - С. 2.
27. www.politik.org.ua

 
 

Цікаве

Загрузка...