WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Міжнародні миротворчі операції як політичний інструмент врегулювання воєнно-політичних конфліктів - Реферат

Міжнародні миротворчі операції як політичний інструмент врегулювання воєнно-політичних конфліктів - Реферат

дії чи заходи, як твердиться у наведеному вище визначенні. До речі, поєднувати узагальнюючі формулювання з такими вузькими термінами, як "проведення інженерних та інших робіт" та їм подібних, що не розкривають суті поняття "міжнародна миротворча операція" і не доповнюють смисловий зміст визначення, не зовсім коректно.
Аналізуючи зміст визначення, що міститься в Законі України, слід зауважити, що воно не має, принаймні, двох важливих ознак, які повинні характеризувати якісну сторону будь-якої операції. Це, по-перше, поняття, які повинні вказувати на часові рамки операції. Тобто, операція повинна мати свій початок і завершення. У визначенні часові рамки окреслено надто невиразно. З одного боку, рішення Ради Безпеки ООН має визначати умови початку і закінчення операції. Згідно з визначенням, операція може бути нескінченною (теоретично), що не зовсім коректно з політичної точкизору. Терміни мають окреслювати досягнення політичної мети операції.
По-друге, просторова величина у трактуванні, яке подається Законом, також не визначена. Саме проведення операції в районі воєнного конфлікту (на певній території, в акваторії або у повітряному просторі) визначає її суть як інструмента досягнення миру між конфліктуючими сторонами. Міжнародні миротворчі операції неможливо проводити поза районом воєнно-політичного конфлікту, не втручаючись у відносини між сторонами. Нарешті, таке формулювання, як "міжнародні дії або заходи" є надто розпливчастим, неконкретизованим, політично завуальованим. Під ним можна розуміти заяви (як форми дії), накладання вето на окремі види діяльності, застосування ембарго тощо.
Не розкрито також, хоча б частково, рамки, що окреслюють масштаб міжнародних миротворчих операцій. Згідно з цим визначенням, терміном "операція" може бути названа присутність одного цивільного спостерігача в районі воєнного конфлікту чи поблизу нього (що часто й практикується).
Практика здійснення міжнародних миротворчих операцій з часу створення ООН свідчить, що переважна частина завдань у них покладається на військові підрозділи або воєнізовані формування як найбільш організовані елементи суспільства, здатні діяти в районах воєнних конфліктів (в умовах ведення збройної боротьби). До сил та засобів міжнародних миротворчих операцій належать також цивільні спеціалісти, підрозділи та окремі цивільні структури (будівельні організації, фірми тощо). Структура і функції сил і засобів міжнародних миротворчих операцій не є визначеними і залежать від багатьох факторів - масштабів конфлікту, ставлення міжнародної спільноти до конфлікту, зацікавленості окремих держав у його розв'язанні, внутрішніх чинників і мотивів воєнно-політичного конфлікту.
Враховуючи викладене, пропонуємо таке визначення терміна: "Міжнародна миротворча операція є формою реалізації політики і являє собою обмежений у часі комплекс міжнародних дій або заходів, що здійснюються в районі воєнного конфлікту військовими або напіввійськовими підрозділами, а також цивільними структурами згідно з рішенням Ради Безпеки ООН, інших міжнародних або регіональних організацій, які несуть відповідальність у сфері підтримання міжнародного миру і безпеки відповідно до положень Глави VIII Статуту ООН, а так само комплекс дій і заходів багатонаціональних військових сил (створених за згодою Ради Безпеки ООН), які проводяться під загальним контролем Ради Безпеки ООН з метою: врегулювання або створення умов для врегулювання (запобігання виникненню) міждержавних, а також внутрішніх конфліктів за згодою сторін конфлікту чи з використанням примусових заходів за рішенням Ради Безпеки ООН та виконання всього комплексу завдань, пов'язаних з цим врегулюванням".
Запропоноване визначення не містить зайвих подробиць і уточнень, використаних, наприклад, у Законі України "Про участь України в міжнародних миротворчих операціях". Адже врегулювання конфлікту вже передбачає виконання низки завдань (а їх дуже багато), відтак перелічувати одні з них й оминати інші недоцільно. До того ж, нові завдання, що неминуче виникають в процесі врегулювання (запобігання) воєнного конфлікту, в принципі вже передбачатимуться.
Із назви самого терміна "міжнародні миротворчі операції" можна визначити її схожість з військовими операціями ("операція фронту (армії)", "десантна операція", "протиповітряна операція" тощо), тим більше, що всі вони проводяться військовими підрозділами (в окремих випадках - жандармерії, поліції або інших збройних формувань). Однак порівняння міжнародних миротворчих операцій з військовими операціями за цілями, формою, змістом (таблиця) дозволяє зробити висновок, який підтримується окремими авторами [5]: міжнародні миротворчі операції є не стільки військовми акціями (спрямованими на розгром противника), скільки військово-політичними діями (з обов'язковим використанням військового компонента) щодо забезпечення виконання комплексу завдань, не властивого військовим структурам взагалі.
Таблиця
Порівняння форм, цілей, сил і засобів військових операцій та міжнародних миротворчих операцій
№ Військові операції Міжнародні миротворчі операції
1 Масштаб: розмах фронту, глибина операції, тривалість оборони, темп наступу. Масштаб: площа території, контрольованої миротворчим контингентом, обсяг наданої допомоги.
2 Характер: наступальні, оборонні, контрнаступальні. Характер: гуманітарні операції, операції з підтримання миру, примушення до миру (військова операція згідно з Гл. VII Статуту ООН).
3 Цілі: розгром (оточення) або стримування противника на певній території. Цілі: недопущення поновлення бойових дій, надання гуманітарної допомоги, роззброєння збройних угруповань, контроль поставок озброєнь, сприяння цивільній місцевій адміністрації, відбудова цивільної інфраструктури тощо.
4 Спосіб досягнення цілей: військове протиборство сторін (послідовне досягнення цілей за обмежений проміжок часу). Спосіб досягнення цілей: політичний (воєнно-політичний) (залежить від ситуації і в часі не визначений).
5 Сили і засоби: військові підрозділи і техніка видів і родів військ. Сили і засоби: військові (напіввійськові) підрозділи,

 
 

Цікаве

Загрузка...