WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Вибори на Україні – історія і сучасність - Реферат

Вибори на Україні – історія і сучасність - Реферат

релігійних та інших переконань, статі, етнічного чи соціального походження, майнового стану, місця проживання, мови або інших ознак.
Принцип прямого виборчого права визначає право громадян обирати кандидатів на виборах безпосередньо. Конституцією передбачаються прямі вибори народних депутатів України, Президента України, депутатів сільських, селищних, міських, районних у містах, районних, обласних рад та сільських, селищних, міських голів.
Принцип таємності голосування означає, що контроль за волевиявленням виборців не допускається. Зміст його полягає в гарантіях повної свободи волевиявлення. В рамках виборчого законодавства це досягається тим, що кожний виборець голосує особисто; голосування за інших осіб не допускається. Виборчий бюлетень заповнюється голосуючим у кабіні або в кімнаті для таємного голосування. При заповненні бюлетня забороняється присутність будь-кого, крім голосуючого. Виборець, який не має можливості заповнити бюлетень особисто, може запросити в кабіну для таємного голосування іншу особу за своїм розсудом, крім членів виборчої комісії,кандидатів, які балотуються, їхніх довірених осіб, а також уповноважених осіб, представників партій, виборчих блоків партій, що беруть участь у виборах.
У світі існує чимало різноманітних способів проведення виборів, під-рахунку голосів і визначення переможців. Кожна країна виробляє свою виборчу систему. Умовно ж всі вони поділяються на три великі групи: ма-жоритарні, пропорційні та мішані. У Великобританії, США, Індії викорис-товують мажоритарну виборчу систему, у Франції, Ізраїлі, Норвегії - пропорційну, в Грузії, Росії - мішану)
Історично найдавнішими є мажоритарні (від франц. majorite - більшість) виборчі системи, які й дотепер залишаються найпоширенішими у світі. Вони передбачають голосування за конкретних осіб і визначення результатів виборів залежно від одержання конкретним кандидатом більшості (відносної чи абсолютної) голосів виборців. За абсолютної більшості кандидат має набрати більше половини голосів тих, хто взяв участь у голосуванні. При відносній більшості обраним вважається кандидат, за якого проголосувало більше виборців, ніж за інших кандидатів (не обов'язково більше половини від усієї кількості).
Коли застосовують пропорційну систему, кандидатів висувають партії, виборчі блоки, а місця в органи влади розподіляють пропорційно - залежно від кількості одержаних, відповідно партією чи блоком, голосів виборців. Крім них, застосовують мішані (мажоритарно-пропорційні) системи, в яких поєднуються елементи двох згаданих вище груп систем. Для проведення виборів за будь-якою системою створюються виборчі округи. Якщо в окрузі обирається один депутат, такий округ називають одномандатним, якщо кілька - багатомандатним.
В Україні, як відомо, ще донедавна, в тому числі на парламентських і місцевих виборах, для підрахунку голосів на виборах застосовувалась ма-жоритарна система абсолютної більшості. Відтепер ця система збережена тільки на виборах Президента України.
Сьогодні в Україні існує мішана (мажоритарно-пропорційна система). Саме відповідно до неї, починаючи з 1998 р,, відбуваються вибори 450 народних депутатів України - членів українського парламенту. 225 з них обираються в одномандатних виборчих округах на основі відносної більшості,
225 - за списками від політичних партій (виборчих блоків політичних партій) по єдиному загальнодержавному багатомандатному виборчому округу.
Наша виборча система має загороджувальний 4-відсотковий бар'єр: перемагає на виборах та партія (блок), яка набрала в цілому по Україні не менше як 4% голосів виборців від загалу тих, хто прийшов на вибори і взяв у них участь. Виборча система України характеризується жорстким (зв'язаним) списком. Це означає, що партія (блок) розташовує кандидатів у списку відповідно до нею ж визначеної черговості. Виборець голосує за список у цілому і не має можливості, згідно з власними уподобаннями, від-дати свій голос конкретному кандидатові зі списку. Місця у Верховній Раді України розподіляються пропорційно здобутим голосам: якщо за партію проголосувало 8% виборців, то вона й отримує 8% місць багатомандатного округу - 18 місць, тобто до парламенту увійдуть перші вісімнадцять кандидатів зі списку цієї партії.
Однією із найважливіших стадій виборчого процесу є стадія висування і реєстрація кандидатів на виборчі посади. Для кожного виду виборів в Україні характерне своє коло безпосередніх суб'єктів висунення кандидатів. Так, на виборах народних депутатів України право висунення кандидатів реалізується як шляхом самовисування, так і через політичні партії, виборчі блоки партій, а також збори громадян і трудові колективи у порядку, визначеному Законом України Право висування кандидатів у Президенти реалізується через політичні партії та їхні виборчі блоки, зареєстровані відповідно до законодавства, та збори виборців.
Законом передбачені терміни висування кандидатів у депутати у виборчих округах. Висування до списків кандидатів у депутати від політичних партій та виборчих блоків партій розпочинається за 170 днів і закінчується за 120 днів до виборів, а в одномандатних виборчих округах висування кандидатів розпочинається за 90 і закінчується за 60 днів до виборів.
Під час висування кандидатів у народні депутати України проводяться збори підписів виборців на підтримку політичної партії, виборчого блоку партій або особи, яка подала заяву про намір балотуватися кандидатом у депутати. Політична партія або виборчий блок партій має зібрати на свою підтримку не менше 200 тис. підписів виборців, у тому числі не менше 10 тис. підписів виборців у кожній із будь-яких чотирнадцяти адміністративно-територіальних одиниць України. Поряд із цим, Законом вимагається внесення політичною партією, виборчим блоком партій грошової застави на рахунок Центральної виборчої комісії у розмірі однієї тисячі неоподаткованих мінімумів доходів громадян.
В

 
 

Цікаве

Загрузка...