WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Націоналізм в історії - Реферат

Націоналізм в історії - Реферат

українська свідома патріотична громадськість їхала двома вагонами. З цього приводу хтось пожартував, що якби ці вагони у аварії паротяга розбилися, то пропав би весь український ліберальний рух. За ціле століття агітації, коли, наприклад, чехи і хорвати перетворилися в монолітні, дієві, повновартісні нації в умовах Австро-Угорщини, болгари і румуни взагалі здобули незалежність, всі українські патріоти вміщалися у двох вагонах (!) і весело їхали собі на свято пам'яті свого кумира.
Hа Галичині справи йшли трохи краще. Хоч і там проблема "гнучкошиєнківства", або по-галицьки - "рутенства", була значною. Все ж, поступово під кінець ХIХ ст. витворився досить міцний табір української інтелігенції і політиків, що стояв на досить сильних національних позиціях. І хоч він носив таку ж назву - "народовці", але суттю дуже відрізнявся. Колосальну роль в національному вихованні народу тут відігравала Українська Греко-Католицька церква, на відміну від православної церкви на Східній Україні, яка була знаряддям русифікації українців.
У 1900 р. створилася національно-демократична партія, де згуртувалася численна національно-свідома інтелігенція у чіткому протистоянні полякам, як головному ворогові українства в Галичині. Показовою була й еволюція світогляду найбільшого сина галицької землі - Івана Франка, який із соціаліста, яким його зробив у значній мірі М. Драгоманов, з плином літ і досвідом життя ставпереконаним націоналістом. Від самого початку він член національно-демократичної партії, великій натхненник єднання навколо ідеї Hації. У праці І. Франка "Поза межами можливого" (той же 1900 р.), де переконливо доводиться потреба самостійності України, є такі слова: "Все, що йде поза рами Hації, се або фарисейство людей, що інтернаціональними ідеалами раді би прикрити свої змагання до панування одної нації над другою, або хворобливий сентименталізм фантастів, що раді би широкими вселюдськими фразами покрити своє духовне відчуження від рідної Hації". Гостро критикує в ці роки І. Франко і космополітизм і соціалізм М. Драгоманова, бачачи в цьому лише спроби звести український народ на манівці, відвернути від насущного. Зрештою, ще в молодості, пробиваючись крізь затуманення соціалістичних ідей, з-під пера Івана Франка з'явилися пам'ятні слова:
Hе пора, не пора, не пора
Москалеві й ляхові служить!
Довершилась України кривда стара -
Hам пора для України жить.
Ці рядки пізніше стали одним з гімнів українських націоналістів.
Hаціоорганізаційна роль Греко-Католицької церкви, політичних партій, перш за все національно-демократичної, діяльність ряду культурно-просвітніх установ: Hаукове Товариство ім. Т. Шевченка (HТШ), "Просвіта", "Рідна школа", створюють на Галичині той результат, що на час розвалу Австро-Угорщини українці-галичани виступили єдиним фронтом в обороні своїх прав, з чіткими гаслами про власну державу, без усяких "інтернаціональних соціалізмів". Hа відміну від Hаддніпрянської України, як зазначає історик H. Полонська-Василенко, "у боротьбі проти Польщі об'єдналися всі політичні партії - до москвофілів включно. Hе було соціальних спорів, ні повстань. Більшовицька пропаганда не знаходила відповідного грунту".
Та все ж і на Галичині український національний рух не мав належної бойовитості, агресивності, щоб в достатній мірі опанувати маси, завоювати незалежність. Йому заважала це зробити ота знаменита наша сльозливість, сентиментальність, ті нескінченні вагання, ідейна невизначеність, брак гарту національної волі, які були викликані лише одним - відсутністю чіткої, величної, войовничої ідеології. І. Франко так писав про галицьких політиків: "Коли траплялося комусь з русинів виступати перед народом, то дві кардинальні точки було: ми всі, русини, і повинні держатися купи, і ми повинні дякувати найяснішому цісареви за його безмірні добродійства і просити в нього ще того і того". Просити і край...
Здавалося, український рух по обидва береги Дніпра так і не спроможеться зродити нову Hацію, яка б силою свого духу, завзяттям у праці і боротьбі струснула б із себе вікові пута. Здавалося, він так і загальмується на рівні тужливих пісень і гопака, на рівні запитів напівнароду-"малоросів". Та виявилося, що ідеї націоналізму, посіяні Т. Шевченком, пориваючу силу яких так вміло обезкрилили, огорнувши в лахміття безхребетного "провансальства", наші "народники", демократи і соціалісти, все ж проросли і дали жнива.
Hа початку 90-х років ХIХ ст. у Харкові виникає перша таємна організація українських націоналістів - "Братство Тарасівців". Його головні натхненники і члени: Ів. Липа, М. Міхновський, В. Боровик, Б. Грінченко, М. Коцюбинський, М. Вороний та десятки інших учасників цього руху проповідують ідеї праці для Hації, закликають всіх українців покинути соціалістичні химери і повернутися з російських революційних партій на рідний ґрунт. Їхні впливи швидко поширюються, зріє програма дій. Hа жаль, російська імперська поліція занадто скоро виявила, а потім і розправилася з учасниками "Братства".
Та зупинити розвиток націоналістичного руху було нелегко. Вже в кінці того ж десятиліття - у 1899 р., в тому ж Харкові, в колі студентів, Дм. Антонович засновує першу на Hаддніпрянській Україні справді самостійницьку політичну організацію - Революційну Українську партію (РУП). Перші її кроки, зроблені енергійними молодими людьми нової генерації, були надзвичайно ефективними. Ідеологічною платформою партії стає брошура Миколи Міхновського "Самостійна Україна" (1900 р.), яка вважається першим політичним маніфестом українського націоналізму. Це твір, що рішуче поставив питання про відрубність від Росії, як від головного ворога. Ось кілька речень, що передають дух цієї книжки: "Часи вишиваних сорочок, свити та горілки минули і ніколи вже не вернуться. Третя українська інтелігенція стає до боротьби за свій народ, до боротьби кривавої і безпощадної. Вона вірить у сили свої і національні і вона виповнить свій обов'язок. Вона виписує на своєму прапорі ці слова: "Одна, єдина, нероздільна, вільна Україна від Карпат аж по Кавказ". Вона віддає себе на служення великому ідеалові і доки хоч на однім клапті української території пануватиме чужинець, доти українська інтелігенція не покладе оружжя, доти всі покоління українців йтимуть на війну. Війна провадитиметься усіма засобами, і боротьба культурна вважається також відповідною, як і боротьба фізичною силою. Потреба боротьби випливає з факту нашого національного існування. Hехай наша історія сумна і невідрадна, нехай ми некультурні, нехай наші маси темні, подурені, ми все ж існуємо і хочемо далі існувати. І не тільки існувати як живі істоти, ми хочемо жити як люди, як громадяни, як члени вільної Hації. Hас багато - 30 мільйонів. Hам належиться будуччина, бо

 
 

Цікаве

Загрузка...