WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Діяльність В’ячеслава Чорновола - Реферат

Діяльність В’ячеслава Чорновола - Реферат

антирадянські) - за збірку "Правосуддя чи рецидиви терору?", "Лихо з розуму", книгу "Хроніка таборових буднів", публіцистичні виступи в пресі.
Лауреат Міжнародної журналістської премії ім. Ніколаса Томаліна (1975).
Нагородженний орденом Ярослава Мудрого V ступеня (1997).
4. Смерть В.Чорновола та її наслідки для української політики
25 березня 1999 року В'ячеслав Чорновіл загинув за нез'ясованих обставин в автокатастрофі на шосе під Борисполем. На місці загибелі встановлено справжній козацький хрест. Поховано видатного українського державного діяча на центральній алеї Байкового кладовища. 2000 року присвоєнно звання Героя України.
В'ячеслав Чорновіл не є і не був просто актуалізованим політиком партійної конкретики. А саме таким його зазвичай сприймали, саме за це з ним воювали, саме на тому стояла його популярність. Це лише одна й далеко не найвизначніша іпостась В'ячеслав а Чорновола. Насправді він і донині залишається стратегічним генієм українського національного самоусвідомлення, структурований практикою філософ дисидентства, людина вершинної суспільно-демократичної думки XX століття, український демократичний "фундаменталіст". Немає нічого випадкового в тому, що Чорноволівтовариш по ув?язненню Михайло Хейфец, автор книжки "В'ячеслав Чорновил - зэковский генерал", ще там, у Мордовії, відзначаючи "дирижерские черты" Чорновола, записав:
"Наблюдая за ним со стороны, я сопоставлял его с Ганди, Неру, Кениатой, Нкрумой; это именно подобный им тип национального вожака".
Мова йде саме про масштаб. Щоб осягнути масштаб Чорновола, потрібен час. І Чорновіл уже вийшов на історичну дистанцію.
Він не став Президентом України. Але став її національним Героєм - посмертно. Його вбили в русі - у дорозі, по шляху до тієї, іншої України, за яку він платив здоров?ям і життям.
Ця рана ніколи не загоїться. В'ячеслав а Чорновола було вбито жорстоко й підступно, після тривалої психологічної облоги, після масового творення облудної громадської думки. Убито наприкінці тисячоліття, кривавого й загрозливого для України. Убито, як убивали всіх її національних провідників - від Івана Мазепи до Хмеля, від Симона Петлюри до Грушевського, від Тараса Шевченка до Франка, від Степана Бандери до Василя Стуса та Івана Світличного. Убито, як було вбито й потоптано Андрія Сахарова, генерала Петра Григоренка, Галину Старовойтову; а ще раніше - Аллу Горську, Тихого й Литвина, Валерія Марченка, Оксану Мешко...
На Чорновола полювали все життя. Затуляли рота, виривали з рук перо, арештовували, морили голодом, паплюжили плітками, погрожували. Напевне, ні про кого не наплела компартійна й посткомпартійна пропаганда стільки дурниць, як про нього. Найогидніше, що деякі з цих міфів згодом почали повторювати й ті, кого він вважав за своїх прихильників, на чию допомогу розраховував. Стрільбу вели з різних боків. Спочатку це була система. Але й після того, як вона впала, нападів, хоч як це парадоксально, не поменшало, їх було безліч, мисливців: від садистів-слідчих до макабричних табірних наглядачів; від штатних провокаторів з постійно мінливими фізіономіями до заздрісних і лукавих "однодумців"; від ексцентриків лівої політики до перефарбованих у жовто-блакитне сталінців; від затятого бюрократа до амбітних сутенерів української національної ідеї, котрі страждали від того, що поруч з Чорноволом виглядають хіба що політичною карикатурою. Під завісу долучилися сюди й колишні соратники, позаяк не бачили далі власної амбіції. "А велике й суттєве, - як писав сам В. Чорновіл, - видно тільки з історичної відстані". Між тим декого із захисників народних інтересів потягло - під виглядом нового бачення стратегії і тактики - на смачне й вигідне. І залізо втомлюється, виправдовувалися вони, не можна ж розвивати рухівську ідею лише на ентузіазмі! Так і життя мине - за що ж тоді боролися? Один із них заявив, що не пошкодує й мільйона доларів, аби усунути Чорновола з Руху, а інший - інтеліґентно пояснював з трибуни з'їзду, що, на жаль, і знамена доводиться іноді топтати, війна є війна, і якщо Чорновіл став у Русі гальмом, нічого не вдієш - "треба переступити через нього - і йти далі..." Так і не вдалося переконати цього любителя лунких афоризмів, що армія, яка топче власні знамена, рано чи пізно перетворюється на зграю мародерів...
Такою є зовнішня канва хроніки його життя. Чорновіл почав його як журналіст і з цього шляху не зійшов.
Висновки
Про В'ячеслава Чорновола та про його феномен ще напишуть десятки книжок. Вийдуть друком його статті, політичні звернення, есе та монографії, унікальне листування. Створено Фонд В'ячеслав а Чорновола, президентом якого обрано його дружину й соратницю - відому українську поетесу Атену Пашко. Фонд розпочав роботу над підготовкою зібрання творів, а це десяток томів.
Його талант шліфували мордовські табори. Там він став філософом і стратегом. І все одно найважливіше: він був не з бронзи і не з мармуру. Він був весела й жива людина, з усіма рисами живої людини; вони лише відтіняли його масштаб, його дар схоплювати проблему зразу і в цілому, його вміння передбачати й вести...
Читаймо його, читаймо уважно, з олівцем, - і ми, сьогоднішні, багато що переосмислимо.
І в багатьох випадках знайдемо відповідь на те, як жити далі, куди прямувати, чого стерегтися. У нього про це сказано, треба тільки хотіти це побачити.
Чорновіл ніколи не співав з чужого голосу, нікому не підспівував; говорив, що думав, - думав, що говорив. Він був і залишився опозиціонером до всього, що гальмувало шлях до незалежності України, до Моральної Людини, до Бога; і там, у таборах, і тут, у новій і ще не оформленій реальності.
Отож, нехай Бог допоможе і нам з вами, славні наші побратими, - допоможе зрозуміти В'ячеслав а Чорновола.
Тобто зробити те, що нам не вдалося зробити за його життя.
Список використаної літератури
1. Кривдіна І.Б. Основні напрями журналістської діяльності В'ячеслава Чорновола // Вісник Одеського національного політехнічного університету. - Одеса, 2004.
2. Чорновіл Т.В. В'ячеслав Чорновіл. Спогади. - Львів, 2005.
3. Чорновіл В. У Новий рік - з новим ділом і новим словом! // Чорновіл В. Пульс української незалежності: Колонка редактора. - К.: Либідь, 2000. - С. 19, 21.
4. Яременко В. Так починався В"ячеслав Чорновіл. // Чорновіл В. Твори у 10-ти т. Т.1. - С. 27.

 
 

Цікаве

Загрузка...