WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → 1. Макс Вебер про політику як покликання і професію. 2. Місце і роль Бендерської Конституції Виводу прав України П.Орлика в розвитку української політ - Реферат

1. Макс Вебер про політику як покликання і професію. 2. Місце і роль Бендерської Конституції Виводу прав України П.Орлика в розвитку української політ - Реферат

політичному житті суспільства. Відомо, що демократія є стабільною лише тоді, коли у її розвитку бере активну участь значна частина громадян. Прагнучи не тільки зберегти свободу, а й розширити її, громадяни приймають участь в обговоренні програм, є учасниками політичних дискусій, голосують тощо. Як мінімум, громадяни повинні цікавитися тими проблемами, з якими стикається суспільство, щоб зробити компетентний вибір на виборах в органи державної влади та місцевого самоврядування.
Тепер було б доцільно дати визначення ознак демократії. Враховуючи ряд досліджень вчених політологів Кременя В.Г., Горлача М.І., Андрущенка В.П., Кирилюка Ф., Піча В.М.. Хома Н.М. та і н. визначимо наступні ознаки:
1. Права і свободи, якими реально володіє кожна людина в суспільстві (свобода слова, друку, зборів, право на рівну захищеність законом тощо);
2. Свобода засобів масової інформації. ЗМІ покликані об'єктивно і оперативно інформувати людей про стан внутрішньої і зовнішньої політики для того, щоб особа могла усвідомлено розібратися у питаннях політичного життя;
3. Рівність усіх громадян перед законом. Усі мають право на рівну захищеність перед законом. Держава покликана встановити рівноправні відносини між усіма громадянами, утверджувати рівність усіх громадян перед законом;
4. Система стримування і противаг. Вона включає у себе основні елементи - федералізм і розподіл влади. Федералізм - це розподіл управлінських функцій між центральними та місцевими органами влади. Розподіл влади - це розподіл владних функцій між законодавчою, виконавчою та судовою гілками влади. У системі стримувань і противаг входить і контроль за діяльністю органів влади зі сторони виборців;
5. Наявність політичного і ідеологічного плюралізму. Плюралізм - це різноманітність ідей, теорій, багатопартійність. Він не дозволяє узурпувати владу одній політичній силі, ще може призвести до диктатури та тиранії;
6. Можливість громадян відкрито висловлювати та виражати свій протест проти політики уряду, окремих політичних лідерів, партій, громадсько-політичних організацій. Форми протесту - демонстрації, пікети, виступи на зборах і мітингах, петиції, страйки, марші протесту тощо.
Демократія має переваги і недоліки, сильні і слабкі сторони. В протилежність неозорому політичному оптимізму, що особливо яскраво виявився, наприклад, в СРСР в другій половині 80-х років, коли здавалося, що демократія єщось вище і остаточне, що варто тільки її досягти і все інше прикладеться, слід визнати, що демократія не шлях, а "розпуття", не досягнута ціль, а тільки "проміжний пункт".
4. Демографічні процеси в сучасній Україні
За індексом людського розвитку, яким визначається рейтинг держав щодо середньої тривалості життя, освіти та життєвого рівня (за даними 00Н) Україна посідає 95 місце серед 175 країн,
1991 рік, це своєрідна точка відліку: тоді вперше було зафіксовано більше смертей, ніж народжень. На початок 1993 року в Україні проживало 52,2 млн. чоловік, через рік стало 51,7 млн., у 1995 - 51,3 млн., наступні забрали ще по 420 тисяч і на початок 2003 року стало менше 48 млн. Тож протягом останніх років населення скоротилося майже на чотири мільйони.
Давно підраховано: для простого відтворення населення кожна жінка має народити двох дітей. Але як стимулювати народжуваність?
За роки незалежності Україна розробила і здійснює низку таких першочергових державних програм. Це Закон "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що охоплює 11 видів допомоги - по вагітності, догляду за дитиною до певного віку одиноким матерям, дітям-інвалідам, дітям із сімей інвалідів, дітям, що залишилися без піклування батьків тощо. Це Указ Президента "Про національну програму "Діти України", спрямований на поліпшення умов їхнього розвитку, виховання та освіти. Це й довгострокова програма поліпшення становища жінок, охорони материнства й дитинства, що діє з 1993 року та програма планування сім'ї. На жаль, всі вони мають одну спільну біду - недостатнє фінансування або й взагалі відсутність будь-якого фінансування.
Україна переживає відчутну демографічну кризу, яка пов'язана з низькою народжуваністю, та відчутною смертністю. Кількість населення та трудових ресурсів значно скорочується з року в рік і за прогнозами вчених в 2010 році може становити 42 млн.
Розміщення на території України відносно рівномірне, хоча в південних областях частка населення значно менша, ніж в центральних чи західних регіонів.
По-третє, велика частина працездатного населення виїжджає за кордон у пошуках роботи, що значно погіршує якісні та кількісні показники трудового населення в межах самої України.
За роки незалежності Україна розробила і здійснює низку таких першочергових державних програм. Це Закон "Про державну допомогу сім'ям з дітьми", що охоплює 11 видів допомоги - по вагітності, догляду за дитиною до певного віку, одиноким матерям, дітям-інвалідам, дітям із сімей інвалідів, дітям, що залишилися без піклування батьків тощо. Це Указ Президента "Про національну програму "Діти України", спрямований на поліпшення умов їхнього розвитку, виховання та освіти. Це й довгострокова програма поліпшення становища жінок, охорони материнства й дитинства, що діє з 1993 року та програма планування сім'ї. На жаль, всі вони мають одну спільну біду - недостатнє фінансування або й взагалі відсутність будь-якого фінансування.
Вкрай важливим залишається питання стимулювання населення щодо народжування дітей та забезпечення гідними робочими місцями. Тільки зберігаючи зацікавленість у долі населення, держава може розраховувати як на економічний, так і на соціально-політичних успіх. У інших випадках її економіка та загальний розвиток приречені на зубожіння.
Список використаної літератури
1. Муляр В.І. Політологія. Курс лекцій. - Житомир, 1999.
2. Ніконенко В.М. Політологія. Курс лекцій. -Тернопіль, 1992.
3. Основи політології: Підручник / За ред. Ф.М.Кирилюка. - К., 1995.
4. Основи політології / Киршіюк Ф.М., Корж М.О., Федірко І.П. та ін.; За ред. Ф.М. Кирилюка. - К., 2000.
5. Основи політичної науки: Курс лекцій (у 4 ч.) / За ред. Б. Кухти, - Львів, 1997.

 
 

Цікаве

Загрузка...