WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → 1.Проблеми демократії в політичних поглядах Т.Джефферсона. 2. Характерні риси тоталітаризму - Контрольна робота

1.Проблеми демократії в політичних поглядах Т.Джефферсона. 2. Характерні риси тоталітаризму - Контрольна робота


КОНТРОЛЬНА РОБОТА
з політології
План
Вступ
1. Проблеми демократії в політичних поглядах Т.Джефферсона
2. Характерні риси тоталітаризму
Висновки
Список використаної літератури
Вступ
Америка вважається однією з батьківщин сучасної демократії, тому є вкрай цікавим вивчення поглядів тих, хто стояв біля витоків формування сучасної демократії. Особливо є цікавим вивчення проблеми демократії в політичних поглядах Т.Джефферсона.
А виходячи з минулого України, вкрай повчальним є прослідкувати характерні риси тоталітаризму.
1. Проблеми демократії в політичних поглядах Т.Джефферсона
Розвиток політичної та правової думки у Сполучених Штатах Америки найбільш інтенсивно проходив у період боротьби за незалежність та вироблення і прийняття Конституції США, тобто у період другої половини XVIII ст. Найбільш яскравих представників політичної та правової думки цього періоду можна об'єднати в дві підгрупи. До першої входять найбільш послідовні прихильники визвольної війни північноамериканських колоній, демократичної республіки, прав і свобод громадян, самостійності штатів та суверенітету народу (Б.Франклін, Т.Пейн, Т.Джеферсон). Другу групу складають централісти-федералісти (Дж.Адамс, О.Гамілтон, Дж.Медісон).
Томас Джеферсон (Jefferson), 1743-1826, - видатний державний і громадський діяч, представник радикальної демократичної течії в американській політичній думці. Найбільш значною його працею є "Замітки про штат Вірджинію" (1785), в якій аналізується державний устрій цього штату, а найбільш відомою є Декларація незалежності (1776). Він також був автором закону про встановлення релігійної свободи (1777).
Т.Джефферсон дотримувався радикальних демократичних поглядів. Основні державно-правові концепції мислитель виклав у "Примітках про штат Віргінія" та." Декларації незалежності".
Т. Джефферсон був палким прибічником природного права у широкому розумінні. Він пропонував повернути народові права, передбачені законами природи. Серед таких прав він називав право на життя, свободу, свободу совісті, власність, а також право на самовизначення Північноамериканських колоній. З цього приводу він, зокрема, зазначав, що всі люди є рівними від природи; вони наділені Творцем певними і невід'ємними правами, серед яких є право на життя, свободу і щастя; для забезпечення цих прав люди створюють уряди, доручаючи їм владу. Якщо якась форма правління порушує ці принципи, то народ може використати право змінити або скасувати її та встановити нову владу, яка в змозі забезпечити мирне щасливе життя.
З огляду на це Т. Джефферсон уважав, що монархія та олігархія не в спромозі забезпечити природні права людини. їх реалізація, за його переконаннями, можлива тільки в республіці. Республіканські принципи повинні бути присутніми не тільки у федеральній, а й у зовнішній політиці. Лише республіка може дати можливість кожному громадянинові брати участь в управлінні народними справами. Навіть більше, республіканські принципи, на думку Т. Джефферсона, повинні впроваджуватися не тільки на рівні федерації та штату, айв окрузі, районі, парафії, що буде гарантією прав людини і попередженням несправедливості. Народ бере участь в управлінні державними справами через своїх представників, які обираються на обмежений термін і знаходяться під постійним народним контролем.
У своїх державних роздумах Т. Джефферсон значну увагу приділяв проблемі приватної власності, заперечував злидні та безмежне багатство, основним соціальним прошарком суспільства вважав фермерів і середній прошарок виробників.
Перераховуючи в Декларації незалежності "невід'ємні права" людини, Джеферсон слідує за Локом, проте замінює одне з локівської тріади - життя, свобода і власність, - а саме: власність на право стати щасливим, що в його трактуванні означало використання свободи в цілях самовдосконалення і повного розвитку своїх здібностей. В цьому ж документі він обгрунтовує право народу на зміну уряду та форми правління. "Ми вважаємо самоочевидними наступні істини: всі люди створені рівними; вони наділені їхнім творцем природженими і невідчужуваними правами, до яких належать право на життя, свободу і прагнення до щастя; для забезпечення цих прав люди створюють уряди, які беруть на себе справедливу владу зі згоди тих, ким вони правлять; якщо ж, яка б то не була, форма правління руйнує ці принципи, то право народу полягає у тому, щоб змінити або скинути її і встановити нову державну владу".
Томас Джефферсон ще в саме початку своєї політичної кар'єри активно виступав за поліпшення положення негрів-рабів і в наступні роки він усе більш наполегливо засуджував цей ганебний інститут, що суперечив його соціально-політичним ідеалам. Визначеною опорою для нього служила позиція частини південних плантаторів, що випробувала сумніви щодо подальшого збереження рабства. Ця тенденція мала місце не тільки у Віргінії, але й інших колоніях - Північній Кароліні, Мериленде. Порозумівалася вона тим, що виснаження земель і падіння цін на тютюн привели до кризи плантаційної системи, в умовах якого рабська праця ставала усе менш рентабельним.
Якщо в названих колоніях принаймні згодом починалися спроби обмежити імпорт рабів, то діаметрально протилежну позицію займали Південна Кароліна і Джорджия. Там вироблялися рис і індиго, як і раніше пользовавшиеся високим попитом на світовому ринку, і в збільшенні ввозу рабів місцеві плантатори бачили заставу свого процвітання. У збереженні інституту рабства були дуже зацікавлені купці Півночі, яким торгівля неграми приносили величезні доходи.
Саме тому приведене місце з проекту Джефферсона зустріло рішучу опозицію і, незважаючи на всі зусилля його прихильників, зрештою було виключено з Декларації. "Пункт... осудливий поневолення жителів Африки, - констатував Томас Джефферсон, - був вилучений в угоду Південній Кароліні і Джорджии, що ніколи не намагалися обмежити ввіз рабів і, навпроти, мали намір продовжувати работоргівлю" .
Обвинувачення на адресу англійського короля і парламенту, що складали всю другу частину Декларації, стосувалися також заборони переселятися на західні землі, установлення високих пошлин, обмеження торгівлі, обкладання податками колоністів без їхньої згоди, зневагою до місцевих органів самоврядування, закриття портів, застосування військ проти народу і т.д. У цьому відношенні написаний Томасом Джефферсоном документ багато в чому нагадував підготовлену їм же і прийняту конгресом у 1775 році декларацію "Про причини, що змусили американців виступити зі зброєю в руках

 
 

Цікаве

Загрузка...