WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Менеджмент правлячої команди - Реферат

Менеджмент правлячої команди - Реферат

яке вночі готують для президента працівники інформаційної служби адміністрації).
Якщо президент перебуває у поїздці, зведення новин виходить під назвою "Вісник президентського літака".
Рис. 14. Структурно-функціональна схема інформаційно-дослідної служби урядової структури
Оперативність підготовки цих матеріалів така, що журналіст, який супроводжує президента, може прочитати резюме своєї статті, яку він передав у свою газету і яка щойно побачила світ (цей дайджест передається і на борт президентського літака).
Насамкінець зауважимо, що інформація має передаватися без спотворень. Якщо новину аж ніяк не можна назвати позитивною, її все одно треба включати до дайджеста. Упродовж останнього року президентства Р. Ніксона, якого "пішов" з посади так званий "Уотергейт" (кримінальна справа, порушена у зв'язку з антиконституційними діями працівників його адміністрації), за свідченням одного з працівників Білого дому, зведення нагадувалощоденний некролог. Редактор дайджеста запропонував припинити його випуск, однак президент і глава його адміністрації О. Хейг заперечували й наполягали на продовженні цієї роботи. Р. Рейган пішов ще далі. До його "Ревю по п'ятницях" щотижня включали шістдесят і більше карикатур, деякі з них були досить злими та дошкульними.
Отже, можна ще раз підтвердити важливість отримання керівництвом правдивої інформації, яка є основою для прийняття адекватних урядових рішень.
Вибір моделі та технології ухвалення урядових рішень
Управління роботою урядової структури (адміністрації президента, уряду, міністерства, відомства тощо) передбачає побудову структури управління, налагодження інформаційних потоків, відпрацьовування моделі та процедур прийняття урядових (політичних, економічних та ін.) рішень.
Структура об'єкта управління будується з урахуванням таких чинників, як правове поле регламентації діяльності цього об'єкта управління, функції, які він виконує, традиції роботи об'єкта управління і т. ін.
Під правовим полем розуміють повноваження, наприклад, президента країни або уряду, що визначені конституцією або іншими законодавчими актами (законами, постановами, указами, розпорядженнями). Відповідно до цього правового поля виникає проблема реалізації тих чи інших функцій управління зазначеним об'єктом управління. Отже, враховуючи певні юридичні обмеження та необхідність реалізації управлінських функцій, створюється структура об'єкта управління.
Скажімо, в законодавчому акті зафіксовано повноваження президента в галузі вирішення питань громадянства. Зрозуміло, що для того, аби реалізувати ці функції, потрібно створити відповідну службу, відділ або інший структурний підрозділ, який би попередньо опрацьовував документи, що надходять на адресу президента, і готував проекти рішень (резолюцій, відповідей). Аналогічно створюються й структурні підрозділи з інших сфер компетенції певного об'єкта управління: політичної, економічної, зовнішніх зв'язків, зв'язків з громадськістю, пресою і т. ін.
У цих питаннях, безперечно, треба враховувати і політичний досвід та традиції функціонування й організації роботи подібних об'єктів управління, що, звичайно, слід робити з огляду на місцеву специфіку.
Про що йдеться? Насамперед про те, що в різних країнах інститут президентства має певні відмінності. Наприклад, у США президент водночас очолює уряд і відповідно несе повну відповідальність за його діяльність. У Франції або Польщі президент хоча і є найвищою посадовою особою в державі й главою виконавчої влади, але має "громовідвід" в особі прем'єр-міністра, якого завжди можна звинуватити за прорахунки в економічній або соціальній політиці. У Німеччині президент виконує суто представницькі функції, які можна порівняти зі статусом і функціональними обов'язками, скажімо, англійської королеви чи японського імператора, які є лише символами нації. І ці політичні традиції, закріплені не тільки правовими нормами, а й нормами соціальними та психологічними, потрібно неодмінно врахувати. Нехтування ними може призвести до серйозних конфліктів, що позначаться на ефективності роботи не лише об'єкта управління, а й суспільно-політичної системи загалом.
Узагалі процес ухвалення будь-якого політичного, урядового або іншого рішення передбачає проходження таких етапів:
o збирання, оброблення та інтерпретація інформації;
o виокремлення альтернативних проектів рішень;
o вибір на основі ухвалених процедур остаточного варіанта рішень з наявних альтернатив;
o реалізація на практиці ухваленого рішення;
o контроль за виконанням певного рішення;
o коригування (в разі потреби) цього рішення. Оскільки ми вже розглянули інформаційні аспекти роботи
урядових структур, можемо переходити до вивчення процедур ухвалення рішень. На думку соціопсихологів (А. Джордж), існують три основні моделі прийняття рішень: формальна, змагальна та колегіальна.
Формальна модель {рис. 15, 16) передбачає наявність чітко побудованої ієрархії системи комунікації та процедур проходження інформації, відхід від яких не допускається.
Змагальна модель (рис. 17) сприяє висуванню альтернативних інформаційних потоків і відповідних проектів рішень. Така модель прийняття рішень відкрита для надходження альтернатив не лише загальноприйнятим шляхом знизу-вгору, а й обминаючи окремі ланки бюрократичної ієрархії.
Колегіальна модель (рис. 18) потребує колективної праці в пошуках найоптимальніпіого проекту рішень. Але на відміну від змагальної моделі діяльність центру ухвалення рішень полегшується роботою колегіальних команд, які формуються незалежно від соціального статусу працівників апарату та належності їх до певних організаційних структур. (У змагальній моделі все-таки зберігається певна ієрархія, хоча й санкціонується інколи надходження альтернатив із середньої ланки безпосередньо до центру ухвалення рішень без узгодження з чиновниками вищого рівня.)
Рис. 15. Формальна модель Г. Трумена
Рис. 16. Формальна модель Д. Ейзенхауера
Рис. 17. Змагальна модель Ф. Рузвельта
Кожна

 
 

Цікаве

Загрузка...