WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Регіональні напрямки й особливості геополітичної стратегії та зовнішньої політики України Євроатлантичний вектор - Реферат

Регіональні напрямки й особливості геополітичної стратегії та зовнішньої політики України Євроатлантичний вектор - Реферат

диверсифікація джерел енергопостачання - це насамперед свобода політичного вибору, в тому числі й у сфері інтеграції в європейські економічні структури і структури безпеки.
І Україні, і США потрібно зробити рішучі кроки для забезпечення взаємної прозорості політики. Особливо у сфері відносин з РФ. Неодноразово наголошувалося, що американську сторону турбують певні питання українсько-російського військово-технічного співробітницт ва. Але Україну не менше турбує завіса туману довкола американо -російських домовленостей щодо розподілу сфер інтересів в ЦЄ і на терені колишнього СРСР.
І, нарешті, цілком очевидно, що якщо США - стратегічний партнер України номер один, то двосторонні відносини України з ними мають розглядатися як відносини першорядної важливості. Відповідно до вимоги Президента Л. Кучми про економізацію наших зовнішньополітичних відносин, розвитку українсько-американського бізнесу має бути приділено адекватну увагу. Американський бізнес шукає можливості проникнути в Україну і пустити тут коріння. Проте сучасна вітчизняна атмосфера для іноземного бізнесу аж ніяк цьому не сприяє. Налагодження взаємовигідних економічних (як утім й інших) двосторонніх відносин України з США потребує не тільки активізації й підвищення економічної цілеспрямованості дій українського посольства у Вашингтоні чи замін тих чи інших посадових осіб. Потрібні заходи системного характеру, які комплексно поєднують законодавчі, економічні, господарські, інформаційні, дипломатичні зусилля. Необхідно розробити концепцію відносин з провідною державою світу і реалізувати всі її складові за узгодженим планом. Тільки так можна підняти відносини зі США до рівня плідної довгострокової взаємодії.
Канада на відміну від США є середньою (відповідно до її статусу в міжнародних відносинах) державою. Та незважаючи на це, а також на її заокеанське місцезнаходження, налагодження дійових відносин з цією державою є також важливим для України. Привабливість Канади визначається не її економічними можливостями, оскільки сфера функціонування канадського господарського механізму чітко окреслена регіоном Північної Америки, куди вона інтегрується на основі угод КАФТА і НАФТА. Дві ж зовнішні заокеанські функції канадської економіки - торгівля та вивіз капіталу - реалізуються в межах Західної Європи і Південно-Східної Азії, куди спрямовується більша частина позаконтинентального експорту. При цьому Центральна Європа посідає маргінальне місце і перебуває поза сферою безпосередньої зацікавленості Канади. Тому не слід очікувати масштабного економічного співробітництва Канади з "маргінальною" Центральною Європою, включаючи Україну. Специфічними сильними сторонами Канади (з точки зору важливості відносин з нею) є наявність чисельної української діаспори, активність у міжнародних організаціях і схильність до програм допомоги країнам Центральної Європи. Прикладом активності Канади у міжнародних організаціях є її участь в ОБСЄ, НАТО, "великій сімці".
При наданні західної допомоги Канада відіграє специфічну роль. На зустрічах голів "великої сімки", міністрів фінансів і керівників центральних банків десяти найбільших фінансових донорів посткомуністичних країн чи 24 розвинених індустріальних країн Канада виконує роль посередника, координатора та ініціатора західної допомоги. Схильність же Канади саме до програм допомоги пояснюють тим, що політичні й економічні відносини цієї держави з Центральною Європою не є і не можуть стати в майбутньому тісними та активними. Так, обсяг торгівлі Канади з Україною становив (за даними 1996 р.) 8 млн доларів, тоді як розмір допомоги сягнув 56 млн доларів. Треба мати на увазі, що канадська допомога країнам Центральної Європи, взята відносно її власного ВВП, перевищує допомогу її партнерів по "великій сімці". Програми технічної допомоги Канади Україні пов'язані з такими пріоритетами: демократичний розвиток, державне управління, розвиток приватного сектору, сільське господарство, охорона здоров'я та ядерна безпека (енергетика), екологія. Однією з найважливіших умов надання і нарощування допомоги є успішне вирішення проблем прав людини. Всі перелічені напрями відповідають національним інтересам України, тому мають бути всебічно підтриманими керівництвом держави.
Враховуючи активність і авторитет Канади у міжнародних організаціях, можна відзначити перспективні сфери співробітництва України з цією державою. Україна і Канада можуть активно співпрацюва ти в рамках міжнародних організацій. Передусім це стосується ОБСЄ та врегулювання міжнародних конфліктів, особливо при проведенні операцій по підтриманню миру. Україна, прагнучи до глибшої інтеграції із світовою спільнотою, має частіше звертатися до Канади як посередника. Канадська дипломатія може виступати з'єднувальною ланкою між Україною і державами "великої сімки", сприяти залагодженню українсько-російських суперечностей, зблизити Україну з країнами НАТО, скласти протекцію Україні в міжнародних фінансових установах.
Важливою сферою україно-канадського співробітництва має стати запозичення канадського зовнішньополітичного досвіду, оскільки власний український досвід у цій сфері не є достатнім. Тому вельми корисним може бути канадський досвід налагодженнявідносин з могутнім сусідом. Багато аналітиків радять Україні будувати відносини з РФ, використовуючи як зразок канадсько-американські відносини. Досвід Канади свідчить, що єдиною істотною противагою американсь кому впливу може бути не орієнтація на якусь окрему державу, а активна участь у міжнародному житті і насамперед у міжнародних організаціях. Отже, у своїх відносинах з великою державою середня держава, якою є Україна, повинна покладатися на принцип інтернаціоналізму і багатосторонності більше, ніж на принцип "балансу сил"1.
Таким чином, розвиток відносин з Канадою, як і зі США, окрім ефекту самодостатності, ініціює також ефект закріплення власних позицій щодо сусідньої РФ. Зрештою, слід зробити акцент і на економічних відносинах України з Канадою: незважаючи на поки що невеликий обсяг, вони мають розвиватися, бо саме економічне співробіт ництво, а не смоктання допомоги, характеризує нормальний стан взаємовідносин між двома державами. Очевидною є також перспектива зростання ефективності економічної співпраці двох країн, яка вже започаткована як за участю Канади загалом, так і окремих її провінцій (Квебек, Саскічеван та ін.).
1 Кононенко С.В. ЦСЄ в системі сучасної зовнішньої політики Канади. - Дис. ... канд. наук. - К., 1996.
в) Євроатлантичні структури
Нині можна визначити 4 основні варіанти політики України щодо євроатлантичних структур і структур регіональної безпеки.
1. Опора на власні сили.
2. Приєднання до одного з існуючих блоків чи альянсів.
3. Створення регіональних структур безпеки в рамках більш широкої системи загальноєвропейської безпеки.
4. Нейтральність:
а) підтримання існуючого статусу самопроголошеного нейтраліте ту і позаблоковості;
б) постійний нейтралітет, гарантований великими державами або Радою Безпеки ООН;
в) "активний" нейтралітет, "спеціальні відносини" з НАТО й орієнтація на ЄС і ЗЄС.
Ці варіанти політики в галузі національної безпеки не є строго альтернативними. Деякі з них можна реалізувати у різних комбінаціях, вони також можуть переходити один в одного тощо. Мають вони й різну вагу з точки зору ймовірності їхньої реалізації. Деякі варіанти "заборонені" з тих чи інших економічних і політичних причин або

 
 

Цікаве

Загрузка...