WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Загальна характеристика конституції України, як основного закону держави - Реферат

Загальна характеристика конституції України, як основного закону держави - Реферат

оскільки загальні суди традиційно пристосовані до вирішення цивільних та кримінальних справ на основі норм цивільного й кримінального права. Але Конституційний Суд України повинен вирішувати справи на основі норм конституційного права.
Конституція України (ст. 147) визначає Конституційний Суд України як єдиний орган конституційної юриспруденції в Україні. Завданням Конституційного Суду є гарантування верховенства Конституції України як Основного Закону держави на всій території України.
Конституція України виділяє норми про Конституційний Суд України в окремий розділ. Цим підкреслюється значення Конституційної юриспруденції. Тобто за допомогою Конституційного Суду може бути нарешті здолане становище, коли розуміння закону окремим державним відомством, могло не відповідати духу і букві закону, порушувати конституційні права особи!
3.1 ЩО ТАКЕ КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД І ЯКИЙ ЙОГО СТАТУС?
Конституційний Суд України є єдиним органом конституційної юрисдикції в Україні,
Конституційний Суд України вирішує питання про відповідність законів та інших правових актів Конституцій України ї дає офіційне тлумачення Конституції України та законів України (Ст.147 Конституції України).
Конституційний Суд України є юридичною особою, має печатку із зображенням Державного Герба України та своїм найменуванням (Ст. 1 Закону про Конституційний Суд України).
Конституційний Суд України є судовим органом зі специфічними функціями та ознаками. Це не просто орган, що здійснює правосуддя. Це інституція, яка наділена повноваженнями конституційного контролю, який реалізується в судовому порядку.
3.2 ЯКІ НОРМАТИВНІ АКТИ УКРАЇНИ РЕГУЛЮЮТЬ ДІЯЛЬНІСТЬ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ?
Статус Конституційного Суду, основні засади його формування та діяльності визначаються Конституцією України (Статті147-153,159). Крім Конституції України, порядок організації і діяльності Конституційного Суду України, процедура розгляду ним справ визначаються законом "Про Конституційний Суд".
Конституційний Суд України приймає акти, що регламентують організацію його внутрішньої роботи відповідно до Закону "Про Конституційний Суд" (Ст. З Закону).
3.3 ЯКІ ПОВНОВАЖЕННЯ КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ ?
Повноваження Конституційного Суду України визначаються Статтями 150,151 Конституції України та Статтею 13 Закону "Про Конституційний Суд". Відповідно до цих норм Конституційний Суд України приймає рішення та дає висновки у справах щодо:
1) конституційності (відповідності Конституції України) законів та інших правових актів Верховної Ради України, актів Президента України, актів Кабінету Міністрів України, правових акті Верховної Ради Автономної Республіки Крим;
2) відповідності Конституції України чинних міжнародних договорів України або тих міжнародних договорів, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість;
3) додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста порядку імпічменту в межах, визначених Статтями 111 та 151 Конституції України;
4) офіційного тлумачення Конституції та законів України;
5) відповідності Статтям 157,158 Конституції України законопроекту внесення змін до Конституції та нормативних актів Президії Верховної Ради України.
Як визичається юрисдикція Конституційного Суду України? Конституція України прийнята 28 червня 1996 року.
Але більшість законів в Україні ухвалена до прийняття Конституції. Постає запитання - чи може Конституційний Суд розглядати правові акти, прийняті за часів дії попередньої Конституції на предмет їх відповідальності нинішній? Аби розв'язати питання юрисдикції Конституційного Суду у цій ситуації, розділ 4. Закону "Про Конституційний Суд України" разом із рішенням уже власне Конституційного Суду №2 -зп від 23.06.97р. встановили, що юрисдикція Конституційного Суду України з питань про відповідність Конституції України (конституційність) поширюється на:
1) закони України та інші правові акти Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим, прийняті після набуття чинності Конституції України;
2) закони України та інші правові акти Верховної Ради України, нормативні акти Президії Верховної Ради України, акти Президента України, акти Кабінету Міністрів України, правові акти Верховної Ради Автономної Республіки Крим, прийняті до набуття чинності Конституції України;
3) усі чинні міжнародні договори України або ті міжнародні договори, що вносяться до Верховної Ради України для надання згоди на їх обов'язковість.
3.4 ЧИ МОЖЕ КОНСТИТУЦІЙНИЙ СУД ВИРІШУВАТИ ПИТАННЯ ЗА ВЛАСНОЮ ІНІЦІАТИВОЮ АБО НА ПРОХАННЯ СУБ'ЄКТІВ ПРАВА В УКРАЇНІ?
Конституція та ЗКС не передбачають випадків, за якими Конституційний Суд за власною ініціативою може порушити справу з питань, віднесених до його компетенції.
Конституційний Суд не вирішує питання щодо законності актів органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим та органів місцевого самоврядування, а також інші питання, віднесені до компетенції судів загальної юрисдикції (Ст. 14 ЗКС). Тобто Конституційному Суду не підвідомчі питання, які можуть бути розв'язані в загальних судах чи в адміністративному порядку, він не є "судом у останній інстанції", в якому можна оскаржити рішення Верховного Суду України.
Конституційний Суд розглядає лише ті питання і лише за зверненням тих суб'єктів, які прямо визначені Конституцією України та Законом "Про Конституційний Суд ".4
3.5 СКЛАД І СТРУКТУРА КОНСТИТУЦІЙНОГО СУДУ.
Конституційний Суд України складається з вісімнадцяти суддів Конституційного Суду України.
Президент України, Верховна Рада України та з'їзд суддів України призначають по шість суддів Конституційного Суду України (Ст.141 КУ).
Порядок звернення до Конституційного Суду.
Закон визначає відповідні форми звернення до Конституційного Суду залежно від характеру справи по якій визначені законом суб'єкти звертаються до Конституційного Суду.
Формами звернення до Конституційного Суду України є конституційне подання та конституційне звернення (Ст.38 ЗКС).
Конституційне подання - це письмове клопотання до Конституційного Суду України про визнання правового акта (його окремих положень) неконституційним, про визначення конституційності міжнародного договору або про необхідність офіційного тлумачення Конституції України та законів України.
Конституційним поданням є також звернення Верховної Ради України про дачу висновку щодо додержання конституційної процедури розслідування і розгляду справи про усунення Президента України з поста в порядку імпічменту (Ст.39

 
 

Цікаве

Загрузка...