WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Християнська демократія: стан та розвиток у хх столітті - Реферат

Християнська демократія: стан та розвиток у хх столітті - Реферат

Християнсько-народний союз та Республіканська християнська партія увійшли до складу виборчого блоку політичних партій "Блок Віктора Ющенка "Наша Україна", що є цілком логічним кроком в еволюції цих партій. Організаційна слабкість, відсутність потужних, яскравих лідерів, ідеологічна близькість з партіями правоцентристського спрямування, які перебували на національно-демократичних засадах - усе це в сукупності зумовило їхнє поступове наближення до партій, що створили вищезазначений виборчий блок. Як самостійний суб'єкт виборчого процесу 2002 року виступили лише "Всеукраїнське об'єднання християн" (лідер В. Бабич) та українська політична партія "Християнський рух" (лідер Т. Звягінцева).
Результати виборів засвідчили, що проблеми, виявлені на попередніх парламентських виборах у політичному християнському напрямі, не зникли, а скоріше навпаки - поглибилися. Лише два представники християнських партій пройшли до парламенту внаслідок того, що їхні партійні структури увійшли до виборчого блоку Віктора Ющенка "Наша Україна". Результати виборів для політичної партії "Всеукраїнське об'єднання християн" (0,29%) та української політичної партії "Християнський рух" (0,09%), як і Християнсько-демократичної партії України, є надзвичайно низькими.
Таблиця 2. Участь партій християнського спрямування у парламентських
виборах 2002 року.
№№ Назва партії Кількість кандидатів у БВО* Кількість кандидатів в
ОВО** Результат у БВО Кількість депутатів
1 Всеукраїнське об'єднання християн 64 8 0,29 % -
2 Християнський рух 19 - 0,09 % -
3 Республіканська християнська партія 7 - - 1
4 Християнський народний Союз 4 - - 1
5 Християнсько-демократична партія України - - - -
*БВО - багатомандатний виборчий округ
**ОВО - одномандатний виборчий округ
Оцінюючи існуючий стан християнсько-демократичних партій в Україні, можемо констатувати такі їхні властивості: а) відповідність програмних положень українських партій базовим положенням програм християнських партій країн Західної Європи; б) конфліктна основа утворення та діяльності більшостіхристиянсько-демократичних партій України: УХДП - розкол; ХДПУ - утворення шляхом розколу і внутрішній конфлікт у подальшій діяльності; РХП - утворення шляхом виокремлення від УРП; Християнсько-ліберальний союз - утворення внаслідок розколу; в) організаційна слабкість, переважна підтримка партійних структур існує лише в Центральній та Західній Україні, хоча сама підтримка є незначною; г) відсутність культури діалогу й компромісу, що є одним із важливих постулатів християнства при одночасному взаємопоборюванні; нездатність створити єдину потужну партію чи блок; д) відсутність здебільшого чіткої позиції щодо складних суспільних проблем сьогодення, заміна цієї позиції загальними деклараціями, апеляцією до релігійних почуттів виборців; е) відсутність авторитетного лідера, який би асоціювався із християнським напрямом у політичному житті України ( жодна з партій не висунула власного кандидата на президентських виборах 1999 року).
Подальший розвиток християнських партій в Україні необхідно, на наш погляд, розглядати в контексті аналізу-запозичення європейського досвіду. Християнські партії в країнах Західної Європи належать переважно до консервативного спрямування. Особливістю функціонування партій цього напряму є те, що простежуються дві чіткі тенденції щодо його репрезентування на політичному полі конкретної країни. Перша тенденція властива Сполученому Королівству та Іспанії і передбачає таку ситуацію: якщо спочатку утворюється в країні потужна консервативна партія, то вона у своїй подальшій діяльності буде охоплювати широкий спектр проблем консервативного спрямування, у тім числі й проблематику класичних християнських партій. А це не сприятиме утворенню сильної християнської партії в зазначеній країні. Друга тенденція за своїм змістом є оберненою до першої: якщо в країні першою утворюється християнсько-демократична партія, то вона з часом стає репрезентантом консервативного напряму. Власне така тенденція є визначальною для більшості континентальних європейських країн.
Можемо сьогодні констатувати, що перспективи розвитку християнсько-демократичного напряму в Україні перебувають у рамках першої тенденції. Унаслідок організаційної слабкості християнських партій значно потужнішими сьогодні виглядають партії, що розпочали формувати правоцентристський блок - НРУ, ПРП, УНР та КУН. Особливість політичного розвитку нашої держави зумовлює актуальність таких поділів: правий-лівий, прозахідний-просхідний вектор (модель) розвитку України тощо. Правоцентристський блок у цій системі поділів-орієнтацій зайняв чітку позицію, що, на превеликий жаль, не зовсім вдається існуючим християнським партіям. Тому, на наш погляд, власне партії цього блоку або те, що утвориться на їхній основі будуть, представляти в майбутньому консервативний напрямок у політичному спектрі України. Недостатня християнська спрямованість програмових засад у партіях правоцентристського блоку є, мабуть, тимчасовим явищем і буде подоланою в найближчому майбутньому.
Література
1. Церква і соціальні проблеми. Енцикліка "Сотий рік". Л., 1993.
2. Spoleczne nauczanie Ko?ciola. "Znak", R.XXXIV, 1982.
3. http://www.parties-and-elections.de
4. Wsp??czesne systemy partyjne wybranych pa?stw Europejskih. Pod redakcj? M. Grzybowskiego, A. Zi?by. Krak?w, 1996.
5. http://wwwdb.europarl.eu.int
6. Enciklopedia Politologii / Pod redakcij? Marka Zmigorodykiego. Tom 3. Partije I syst1emy partyjne. Kantor Wydawniczy Zakamycze, 1999.
7. Унію християнських демократів центральної Європи була створено в 1950 році представниками християнських партій, що існували в міжвоєнний період, а після Другої світової війни змушені були емігрувати з Польщі, Угорщини, Чехословаччини, Литви та Словенії.
8. Українську християнсько-демократичну партію можна вважати однією з перших політичних партій на території України. У листопаді 1988 року батько Петро та син Василь Січки з м. Долина Івано-Франківської області проголосили створення Українського християнсько-демократичного фронту, а 13 січня 1989 року у Львові відбувся І-й з'їзд на якому було перейменовано УХДФ в Українську християнсько-демократичну партію.
9. www.hd.org.ua.

 
 

Цікаве

Загрузка...