WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Аналіз методологічних аспектів універсальних виборчих технологій та регіональна специфіка їх застосування - Реферат

Аналіз методологічних аспектів універсальних виборчих технологій та регіональна специфіка їх застосування - Реферат

еліт у тому, що в Україніпрактично всі елітні групи так чи інакше зв'язані і переплетені між собою, чого немає у більшій за розміром Росії.
Наявність діаспор
За експертними оцінками є важливим чинником краєзнавчої специфіки там, де існують численні діаспори.
Приклад. У штаті Каліфорнія (США) проживає до 70% вихідців з інших країн (в основному латиноамериканці і китайці), що мало велике значення для губернаторської кампанії Арнольда Шварценегера, у штабі якого існував навіть спеціальний комітет з співпраці із російською та українською діаспорою.
Приклад. У країнах Балтії російська діаспора дуже численна, але роз'єднана. Інтереси росіян намагаються представляти безліч партій і кандидатів, не здатних об'єднатися один з одним. Зокрема, в Естонії існують і конкурують між собою Об'єднана народна партія Естонії, Російська партія Естонії, Російська партія і т.п.
Зовнішньополітична орієнтація держави
Приклад. На виборах різного рівня в Україні однією з ключових тем ідентифікації партії або політики була і залишається орієнтація на Захід (Європу, США) і Схід (Росію). Така ж ситуація має місце в країнах Балтії і СНД.
Приклад з регіональної специфіки. У Закарпатській області України виборчі кампанії проходять не тільки на українському, але й угорською мовою, оскільки поруч через границю знаходиться Угорщина, чиї ЗМІ (угорські газети і телебачення) покривають українські території. Жителі цієї області орієнтовані на Угорщину навіть більше, ніж на Україну.
Ступінь впливу кримінальних структур на владу і політику
Приклад. У Таджикистані влада президента Емомалі Рахмонова обмежується не демократичними інститутами, а польовими загонами. "Ця риса - сильний кримінальний ресурс - є присутнім і у всіх закавказьких країнах. Просто поменше, чим у Таджикистані, але побільше, чим в інших країнах СНД".
5. Специфіка застосування універсальних виборчих технологій у різних країнах
Дослідницькі технології
Дослідницькі технології згадувалися експертами в якості універсальних найчастіше. Більшість консультантів (дві третини опитаних) заявили про те, що ніякої специфіки в застосуванні методів дослідження в інших країнах не існує (як правило, це говорять технологи, що не займалися проведенням досліджень).
За іншими експертними оцінками (експерти , що беруть участь в організації досліджень) краєзнавча специфіка впливає на застосування, здавалося б, стандартних процедур.
Соціологічні опитування
По частоті згадування знаходяться на першому місці. Найчастіше називали наступні різновиди опитувань: вуличний (бліц-опитування), квартирний і телефонний. Практично не згадувалася така розповсюджена на Заході форма проведення опитувань, як розсилання анкет виборцям поштою. Велика частина консультантів вважає, що процедура проведення кількісних опитувань універсальна. Але, як зазначалося вище, майже всі технологи виступають у ролі замовника досліджень, не займаючись їх організацією.
Думки соціологів значно відрізняються від оцінок консультантів: не всі методи проведення опитувань універсальні, а ті з них, що можуть бути віднесені до таких, мають ряд серйозних обмежень. На думку соціологів, є кілька факторів, що впливають на ефективність соціологічних процедур у різних соціальних шарах і територіях.
1. Мова (використання двох і більш мов)
Мовні особливості впливають безпосередньо на складання анкет опитувань.
Приклад. У Японії взагалі немає слова "ні", тому соціологічне опитування в Японії не припускає варіанта відповіді "ні", там використовують "так" і "інші варіанти". У ряді країн СНД більше значення має правильний вибір мови, на якому проводиться дослідження.
Приклад. В Україні варто використовувати білінгви, дві форми анкети. Так, у Східній Україні анкетування найкраще проводити російською мовою - і це не викликає негативної реакції, але в Західній Україні варто опитувати українською мовою. Переклад анкети на різні мови вимагає особливої точності, оскільки питання змінює своє значення для сприйняття респондентів. Неточності в перекладі можуть привести до того, що соціологи одержать відповіді зовсім на інші питання. Якщо проводити опитування на території національних анклавів у регіонах Російської Федерації, то білінгви також бажані, тому що, як показує практика, 15-20% населення цих анклавів погано говорять російською мовою. Вони можуть висловити думкиросійською, оскільки вчили мову в школі, але говорять досить погано і найчастіше не розуміють тих питань, що їм ставлять.
2. Фізична доступність
Рівень доступності респондентів накладає серйозні обмеження, оскільки всі кількісні дослідження побудовані на методі масового опитування. Цей метод базується на загальній установці: для того, щоб результати цього опитування були репрезентативними, висувається головна умова - кожна людина повинна мати можливість потрапити у вибірку дослідження. Усі ситуації, що заважають такій рівновирогідній доступності всіх членів соціуму, знижують ефективність цих процедур. У містах рівень відмов (рівень недосяжності) істотно вище. У Москві вдається опитати тільки одну людину з десяти серед тих, кого намічають соціологи.
3. Транспортна доступність
При доборі населених пунктів з метою оцінки поводження й орієнтації сільського населення виявляється, що у вибірку попадають переважно жителі більш великих сільських населених пунктів. Наприклад, раніше ніколи не проводили опитування там, де в сільській місцевості живе менше 100 чоловік, оскільки це різко збільшує витрати.
Консультантові, що інтерпретує ці дані, приходиться робити деякі виправлення, тому що середні оцінки думки сільського населення зміщені убік від тих, котрі мають місце насправді. При тім, що метод дослідження або технологія збору інформації не змінюється, такого роду допущення вимагають корекції на рівні інтерпретації даних.
4. Рівень телефонізації
Соціологи говорять про те, що такий метод, як телефонне опитування взагалі не може вважатися універсальним у просторі навіть нашої країни, не говорячи вже про країни СНД. Для Москви, Києва і Санкт-Петербурга він ще припустимий, оскільки в столиці більш 95% населення мають телефони, а в місті на Неві - від 90%. Але вже у великих містах-мільйонерах Росії, України, де рівень телефонізації не перевищує 70%, виникають обмеження: найнижчі соціальні шари не попадають у вибірки телефонних опитувань.
5. Доступність Інтернету
У деяких регіонах США (наприклад, у традиційно інтернетівському штаті Каліфорнія) опитування в Інтернеті близькі до репрезентативності, але вони абсолютно не відбивають реальність у Україні, де доступ до мережі поки залишається в рамках декількох відсотків.
6. Характер житлової забудови
Для тих же міських досліджень, наприклад, для проведення виборних опитувань, соціологи все частіше користуються процедурою бліц-опитування (вуличне опитування), коли інтерв'юери не намагаються достукатися в квартири, а опитують тих людей, що у даний момент населяють даний

 
 

Цікаве

Загрузка...