WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Роль воєнного елемента в урегулюванні політичних конфліктів - Реферат

Роль воєнного елемента в урегулюванні політичних конфліктів - Реферат

роль воєнного і цивільного елементів у встановленні миру.
Врегулювання конфлікту за допомогою мирних дипломатичних засобів можливе лише при переважанні в ньому другого типу відносин. При пануванні відносин першого типу конфлікт не піддається такому врегулюванню. Тому основна роль воєнного елемента в установленні миру полягає в переведенні конфліктних сторін від радикально-конфліктних до компромісних відносин. Ця роль зводиться до нейтралізації воєнним елементом конфліктуючої сторони, що прагне досягти з допомогою сили воєнної перемоги або діяти з позиції сили.
Виконання цієї ролі можна умовно звести до реалізації воєнним елементом трьох функцій: оперативної, консультативно-регулюючої і контрольно-інформаційної.
Оперативна функція полягає у проведенні воєнних операцій, демонстративних дій, направленні військових місій і контингентів, введенні миротворчих сил у зони конфліктів, роззброєнні конфліктуючих сторін.
Перехід від радикально-конфліктних відносин до компромісних неможливий без налагодження комунікаціїміж сторонами. Воєнний елемент, здійснюючи консультативно-регулюючу функцію, саме покликаний налагоджувати таку комунікацію. Військові контингенти миротворчих сил, реалізуючи цю функцію, регулюють відносини між сторонами, що здійснюють протиборство, згідно з установленими в зоні бойових дій умовами перемир'я, правилами поведінки щодо цивільного населення і військовополонених, здійснюють обмін інформацією з протидіючими сторонами.
Контрольно-інформаційна функція зводиться до розвідування дій протидіючих сторін, висвітлення обстановки в зоні конфлікту, направлення військових спостерігачів, здійснення контролю за дотриманням угод і договорів по врегулюванню конфлікту.
Ефективність, а, отже, і роль воєнного елемента в установленні миру залежить від того, на якій фазі воєнного конфлікту він починає застосовуватися.
Збереження і встановлення миру доцільно розглядати як процес, що складається з трьох основних етапів, які відповідають трьом фазам розвитку конфлікту - його зародженню, ескалації і врегулюванню. Умовно ці етапи можна назвати так: запобігання агресії (воєнного конфлікту); припинення агресії або врегулювання воєнного конфлікту; ліквідація їх наслідків. Спеціальна група Ради північноатлантичного співробітництва визначає ці етапи як "запобігання конфлікту", "примусове встановлення миру", "підтримання миру" і "миротворчість".
Запобігання агресії передбачає різні види діяльності, зокрема, згідно з Главою VTI Статуту ООН, такі, що варіюються від дипломатичних ініціатив до превентивного розгортання військ з метою відвернути ескалацію спорів у конфлікти або їх поширення.
З метою встановлення миру застосовують дипломатичні дії після початку конфлікту з метою досягти мирного врегулювання. Вони включають в себе посередництво, примирення, а також ізоляцію і санацію.
Підтримання миру - - це стримування, зниження інтенсивності і припинення бойових дій шляхом втручання нейтральної третьої сторони, організовані і керовані на міжнародній основі; використання збройних сил і цивільних осіб для доповнення політичного процесу врегулювання конфлікту і для відновлення та підтримання миру.
Миротворчість - це дія після закінчення конфлікту для виявлення і підтримання структур, які прагнутимуть до зміцнення політичного врегулювання з метою уникнути повернення до конфлікту.
На всіх цих етапах воєнному елементу відводиться різна роль. Так, на етапі запобігання воєнному конфлікту основні зусилля миротворчих сил зводяться до усунення загроз миру в потенційно конфліктному регіоні. Саме на цьому етапі найменшими зусиллями можна запобігти розвитку конфліктної ситуації, не допустити переростання її у фазу збройної боротьби. Досягається ця мета шляхом визнання і закріплення певних міжнародно-правових норм, цінностей, договорів і угод щодо підтримання миру в даному регіоні. Роль воєнного елемента на цьому етапі зводиться до контролю за дотриманням міжнародно-правових актів у воєнній галузі (демілітаризація зон, контроль за озброєнням). Він покликаний сприяти дипломатичному вирішенню кризових ситуацій і тому використовується у формі постійної чи тимчасової присутності у зонах потенційних конфліктів для спостерігання за діями конфліктуючих сторін, для демонстративних дій щодо потенційного агресора.
Демонстративні дії є формою військового тиску на ініціатора збройного конфлікту, створюють для нього стан невизначеності, що саме по собі вже змушує його переглянути своє початкове рішення на користь розв'язання конфлікту.
Досить поширеною формою підтримання миру на цьому етапі є так звані операції "прикриття", в яких воєнний елемент прикриває потенційну жертву агресії від можливої інтервенції ззовні.
У разі, коли не вдалося зберегти мир і конфлікт перейшов у форму збройного протистояння, настає третій етап припинення агресії або врегулювання конфлікту. На цьому етапі, в початковий період війни, відбувається швидка ескалація воєнного конфлікту. Перехід до початку бойових дій здійснюється досить оперативно, за винятком ситуацій, коли реалізація воєнних планів потребує певних приготувань. Ескалація конфлікту знаменує розширення просторових рамок збройної боротьби, збільшення арсеналу застосовуваних засобів, різке зростання шкоди, що взаємно завдається.
На цьому етапі врегулювати конфлікт практично неможливо ані цивільними, ані воєнними засобами. Більше того, застосування воєнного елемента у формі миротворчих сил у цей час, як правило, призводить до великих втрат.
За таких умов воєнний елемент застосовується головним чином для локалізації конфлікту, щоб не дати можливості бойовим діям поширитися на інші території, перекрити постачання в ці райони зброї та боєприпасів. З цією метою військові контингенти миротворчих сил ООН досить часто використовувалися в югославському конфлікті, коли вони вводилися в демілітаризовані зони на території Боснії і Македонії. Під час придністровського конфлікту в

 
 

Цікаве

Загрузка...