WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Глобальні проблеми сучачності в світовій політиці - Курсова робота

Глобальні проблеми сучачності в світовій політиці - Курсова робота

Серед геополітичних загроз, що можуть постати перед Україною на початку XXI століття, можна зазначити такі:

1. Найсерйозніша загроза виходить не із зовні, а зростає зсередини: у разі погіршення економічної ситуації, перетворення країни на сировинний придаток Європи (Євразії), триваючої енергетичної кризи, зростання залежності від постачання російських енергоносіїв, зростання пауперизації населення, посилення корумпованості вищих ешелонів влади, дезорганізації державно-політичної системи в результаті якихось драматичних подій — геополітичне значення України як суб'єкта світової політики буде зведене до мінімуму. Важити буде лише вічна і незнищенна територія України, а не хвора, нездатна до об'єднання і подолання труднощів нація. Україна стане об'єктом геополітичних змагань інших сил з кола першого і другого порядку

2. У разі фіаско євроатлантичного курсу України країну можуть чекати важливі зміни в концентричному колі першого порядку. Кордони "нової" Європи — ЄС і НАТО — можуть зупинитися на західних рубежах України. Не виключено, що саме старими кордонами СРСР проляже нова "паперова", "візова", "торговельна", "психологічна" завіса, не менш щільна, ніж "залізна завіса" часів "холодної війни", яка зафіксує новий поділ Європи — на Європу першого, другого і третього класу. Це в кращому разі. А в гіршому — стане лінією конфронтації, символом нової "холодної війни".

3. США та інші західні країни — як це робили вже не раз і не з однією країною — можуть переглянути гаранти незалежності, дані в 1994 році, після того як Україна добровільно стала без'ядерною державою, і в результаті нового перерозподілу світу (нової "Ялти") погодитись із входженням України до сфери впливів Росії. І хоча це буде фатальною помилкою Заходу, злочином, порівнянним хіба що з Мюнхенською угодою 1938 р., теоретично це — можливо.Достатньо в США прийти до влади новим ізоляціоністам або отримати від Росії обіцянку великих поступок в іншому регіоні світу - і долю України може бути вирішено. Перетворення України на економічного банкрута чи диктаторську кримінальну державу зробить цей процес виправданим в очах світу.

Поневолення України може відбуватися і в м'якій, непомітній для світу формі: Україна може залишитись членом ООН (як була ним УРСР), зберегти формально-декоративні ознаки державності. В цьому випадку збережеться надія на відновлення справжньої незалежності.

4. Спроби Росії — особливо у випадку, якщо вона обере не європейсько-демократичну, а автократичну парадигму розвитку – знову повністю підпорядкувати Україну будуть посилюватись. Приєднання України до Росії в м'якій (конфедеративний союз) або жорсткій формі (об'єднання) може призвести до національної катастрофи, втрати державності назавжди і зникнення української нації під тиском асиміляційно-репресивних факторів. Таке приєднання в геостратегічному плані перетворить Україну на заложницю Росії в усіх майбутніх конфліктах, включно з ядерними. Разом з тим, треба вірити в особливе призначення України, в її можливість перекреслити всі зловісні теоретичні надбудови.

5. У разі приєднання Молдови до Румунії (а це дуже імовірний варіант), може знову спалахнути збройний конфлікт у Придністров'ї, що поставить Україну перед нелегким вибором — як адекватно реагувати на цей виклик. Не слід забувати, що з 800 тисяч так званого "російськомовного" населення Придністров'я 600 тисяч становлять українці. Україна не повинна більше ставати в позу страуса і робити вигляд, що проблеми не існує — як це сталося під час кривавого придністровського конфлікту в 1992—1994 роках.

6. Виникнення в Криму мусульманського анклаву, підтримуваного ісламськими країнами, може створити ситуацію, подібну до ситуації в Косово, і призвести до серйозного регіонального конфлікту з участю країн НАТО і Росії. Під час такого вкрай небажаного гіпотетичного конфлікту може бути зроблено спробу змінити статус Криму.

7. Зміни в концентричному колі другого порядку (великомасштабний конфлікт у Каспійському, Чорноморському чи Балканському регіонах, розкол в ЄС внаслідок загострення суперечностей серед "старих" і "нових" європейських держав тощо) також можуть суттєво вплинути на геополітичні перспективи України.

Висновки

У курсовій роботі ми проаналізували деякі аспектів подальшого розвитку українського суспільства в умовах глобалізації, визначили, що в умовах глобалізації головним завданням самостійної держави є створення сприятливих умов для розвитку суспільства вільної особистості як основної його складової.

Показали глобальні проблеми сучасності в світовій політиці та їх вплив на визначення ролі та місця України в світі, проаналізували існуючі моделі глобального розвитку; виявили основні закономірності зовнішньої політики України в геополітичному вимірі. Визначили, що зараз українське суспільство зазнає соціокультурних трансформацій, які пов'язані з процесами становлення постіндустріального суспільства. Тому становлення нового суспільства потребує нових механізмів взаємозв'язку людини в соціумі. А умовою життєдіяльності суспільства є достатньо високий рівень соціального, інтелектуального, психологічного розвитку особистості, її внутрішньої свободи і здатності до повної самодіяльності.

Виявили, що в останні два — три десятиліття ми стали свідками унікального збігу обставин і гігантських за масштабом процесів, кожний з яких можна було б назвати епохальною подією з точки зору його наслідків для всього світового товариства. Але, взяті у сукупності, вони створили гігантське попе вселенського напруження, тому час, у який ми живемо, з повною впевненістю можна назвати осьовим (як його визначив К. Яслерс) періодом переходу від звичного для більшої частини XX ст. світоустрою до якісно нової його інфраструктури. Глибокі зміни, що відбуваються у геополітичних структурах світового співтовариства, і транснаціонапізація соціально-політичних систем дають підставу говорити про завершення одного історичного періоду та вступу сучасного світу до якісно нової фази свого розвитку.

Список використаних джерел

 1. Гаджиєв К.С. Политическа филисофия.- М., 1998

 2. Рюс Ж. Поступ сучасних ідей. Панорама новітньої науки Київ: Основи, 1988

 3. Бжезинський З., Велика шахівниця. - К.-2005

 4. Мадісок В. В. Шахов В. А. Сучасна українська геополітика, Навч. посібник К. 2003

 5. Україна в сучасному геополітичному просторі: теоретичні і прикладні аспекти: монографія, - за ред. Ф. М. Рудича К.2002

 6. Колодко Глобалізація і перспективи розвитку постсоціалістичних країн К.. 2002

 7. Личность в контексте глобализации Социология : теория методы маркетинг-2002- № 2

 8. Гра в глобалізацію і проблеми людини // Політика і час – 2002 - № 2

 9. Третій світ і глобальні релігії // Політика і час – 2001 - №6

 10. Родич Ф. М. Політологія: підручник, - К. Либідь 2005

 11. Т. Лобань Особливості розвитку сучасного суспільства в умовах глобалізації: політологічний аспект // Людина і політика – 2004 - №2

 12. Україна: виклик і вибір. Перспективи України в глобалізованому світі Щербак Ю.

 13. Шульга М. А. Геополітика та релігія біполярного світу // Вісник Київського Національного університету . Політологія – 2006- №76-79 с. 236-239

 14. Иноземцев В. Кузнецов Э. Глобальный конфликт // Полис – 2001 № 6- с. 130-133

15. Панарин А. С. Глобальное политическое прогнозирование: учебник для студентов вузов - М., 2000—С.3

16. Семигин Г. Ю. Политическая знциклопелия. — М.. 2000. — Т. 1. — С. 262-264

17. Гаджиев К. С. Введение в геололитику: учебник для вузов— М . 1998 *

18. Паламарчук В.. Литвиненко 0. Глобалізація як ознака вичерпаності сучасного розвитку. Глобалізація чи американізація? // Віче. — 2003. — №4 — С.32-36

19. Бебик В. М. Базові засади політології: історія, теорія, методологія, практика – К., 2001 С. 277—280.

20. Політичний словник / За редакцією В. К. Врублевського. — К.. 1987


 
 

Цікаве

Загрузка...