WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Учні в роботі соціал-демократичних осередків Придунав’я (поч. ХХ ст.) - Реферат

Учні в роботі соціал-демократичних осередків Придунав’я (поч. ХХ ст.) - Реферат

Одним з найбільших соціал-демократичних осередків Придунав'я була Болградська соціал-демократична група (липень 1905 р.). До складу групи вступили А.Христев (керівник), К.Дечев, Є.Куклін, Г.Садаклій, М.Каракулаков, В.Куртєв, М.Буянов, М.Дімов та ін. (7, 353). Значну частину болградської групи складала учнівська та студентська молодь. Основними напрямками своєї діяльності місцеві соціал-демократи визначили створення книжкової крамниці та бібліотеки, завдяки чому гімназисти та викладачі міста мали отримати вільний доступ до нелегальної літератури.

Відгукуючись на проголошення царського Маніфесту, болградські соціал-демократи 22 жовтня 1905 р. ініціювали загальноміську акцію під гаслами "Геть проклятий самодержавний уряд та начальство" (7, 354). У листопаді того ж року вихованці болградських гімназій за закликом Центрального комітету РСДРП підтримали виступ учнівської молоді м. Ізмаїла. Загалом, учні 7-8-х класів болградських навчальних закладів не з'являлися на заняття протягом півріччя (з листопада 1905 до середини 1906 р.) (8, 54-55). У грудні до 7-8-класників, протестуючи проти поліцейського свавілля в країні, приєднались учні інших класів.

Готуючись відзначити першотравневі свята 1906 р., болградська соціал-демократична група випустила прокламацію, у якій, зокрема, говорилося: "Страйкуйте, покажіть, ...що ви свідомі люди, готові піти на боротьбу за велику робітничу справу" (6, 155). Поліція, перехопивши звернення, затримала В.Куртєва, М.Каракулакова, О.Рабиновича, М.Чуланова, X.Вайнберга. Під час їхнього обшуку було вилучено нелегальні видання РСДРП та револьвери (7, 354). Арешт членів групи викликав акції протесту жителів міста, що змусило владу звільнити затриманих. Впродовж 1906-1907 рр. болградська група налагоджує регулярний друк власних прокламацій та відозв, що сприяло зростанню чисельності її складу в 1908-1909 рр. (9, 187).

Прагнучи посилити свій вплив на робітників міста, болградські соціал-демократи влаштовують колективні читання партійних видань, розповсюджують твори В.Леніна, Ф.Енгельса та ін. (6, 156-157). У 1910 р. травневі свята були використані болградською соціал-демократичною групою для організації антиурядових робітничих виступів (7, 354).

У 1913 р. поліція отримала агентурні донесення про роботу нелегальної групи. Результатом розслідування став арешт у липні 1914 р. А.Христева, М.Бояна, Ф.Іванова, Ф.Яримова, М.Дімова та ін. Обшуки їхніх помешкань дозволили вилучити праці В.Леніна, К.Маркса, К.Каутського, А.Бебеля, Г.Плеханова, Л.Толстого, періодичні видання "Путь правды", "Пролетарская правда", "Вестник знания", рукописи відозв та ін. (20, 1-3). За переховування забороненої літератури члени групи були засуджені до різних термінів, замінених у 1914 р. відправленням на фронт.

Перша світова війна дозволила учасникам болградської групи розширити агітаційний простір за рахунок діяльності у солдатському середовищі, насамперед, Акерманського та Ізмаїльського гарнізонів, Оренбурзької піхотної дружини, яка дислокувалась у м. Рені (8, 112). Форми роботи залишались незмінними: поширення відозв з антивоєнними гаслами, вивчення партійної літератури, пропаганда соціал-демократичних ідей. Діяльність болградської соціал-демократичної групи викликала зацікавленість з боку поліцейського управління, наслідком чого стали арешти основного складу в 1916 р. та її поступове розформування (6, 173).

Соціал-демократична доктрина знайшла підтримку і у м. Рені. Гурток, виникнення якого датують 1906 р., тісно співпрацював з Бендерським комітетом РСДРП. До його лав входили, переважно, вихованці місцевих навчальних закладів (І.Пірогов, М.Смирнова, К.Долгова та ін.) (7, 681). Заборонену літературу гуртківці отримували з м. Одеси, іноді з Болгарії, Румунії; для проведення акцій протесту з-за кордону нелегально постачали вибухівку і зброю (8, 37). Саме цей гурток, зокрема, був звинувачений поліцією в організації страйку вантажників місцевого порту в 1906 р. (8, 44-45).

Архівні джерела не зберегли достовірних свідчень про існування організованих молодіжних соціал-демократичних філій у м. Кілії та Татарбунарах. Однак ідеї цієї партії були у цих містах досить популярними. Так, у 1905 р. серед кілійського населення регулярно поширювались антиурядові видання. У зберіганні та розповсюдженні нелегальної літератури були запідозрені учні місцевих навчальних закладів. Обшук квартир Л.Менделевича, III.Гендельмана, Р.Лейбовича у травні 1908 р. дозволив виявити значну кількість періодики соціал-демократичної спрямованості, зокрема, брошури "О революционной работе на селе", "Кто не желает народу ни земли, ни воли или за кого стоит чёрная сотня", "Кто чем живёт" та ін. (21, 2). Під час слідства було доведено, що основним постачальником цієї літератури до міста був Миколаївський комітет РСДРП (8, 30). За звинуваченням в антидержавній діяльності було ув'язнено вихованця семінарії м. Татарбунари І.Лабунця. Розслідування підтвердило причетність семінариста до організації в місті мітингу в листопаді 1905 р. Резолюція мітингу (за авторством І.Лабунця) містила вимоги скасування монархічної форми правління, впровадження республіканського устрою, розподілу землі між селянами (22, 17-18).

Аналіз архівних матеріалів за досліджуваний період доводить, що на початку ХХ ст. учнівська молодь Придунав'я активно підтримувала ідеї РСДРП. Партія справляла помітний вплив на молодь, залучала її до роботи у своїх осередках. Діяльність учнів набувала різноманітних форм: поширення нелегальної партійної літератури, організація та проведення мітингів, демонстрацій, страйків тощо.

Література:

  1. Борисенко В.Й., Непорожня Г.А. Суспільно-політична діяльність вчителів і учнівської молоді України в 1900 – першій половині 1907 рр. – К., 2002.

  2. Непорожня Г.А. Суспільно-політична позиція учнів світських середніх навчальних закладів України у 1905 р. // Наукові записки Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. – К., 2000. – Ч. IV. – С. 209-215.

  3. Філоретова Л.М. Суспільно-політична діяльність учнівської молоді України в другій половині 1907 р. // Наукові записки Національного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова. – К., 2002. – Вип. 45. – С. 11-18; Її ж. Еволюція нелегальної діяльності учнівської молоді України в 1908-1911 рр. // Наукові записки Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАН України. – К., 2003. – Вип. 22. – С. 240-247.

  4. Головченко В. "Свої серед чужих, чужі серед своїх..." (До історії взаємин української та російської соціал-демократії на початку ХХ ст.) // Розбудова держави. – 1997. – № 2. – С. 43-48.

  5. Висоцький О. Виникнення та ідейно-ціннісні засади діяльності українських соціал-демократів та есерів // Визвольний шлях. – 2000. – № 7. – С. 41-69.

  6. Иванов Ю.Г. Революционное движение в Молдавии (с 1895 по февраль 1917 г.). – Кишинёв, 1980.

  7. История городов и сёл Украинской ССР в 26 т. Одесская область. – К., 1978.

  8. Мельник С.К. Революционное движение в Придунайском крае в период империализма (1900-1917 гг.). – Киев - Одесса, 1981.


 
 

Цікаве

Загрузка...