WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Давос-Мюнхен: близькосхідна складова - Реферат

Давос-Мюнхен: близькосхідна складова - Реферат

заявила А. Меркель у своїй лекції в центрі стратегічних досліджень (Абу-Дабі, Об'єднані Арабські Емірати) 6 лютого 2007 р. [2].
Багато уваги було приділено аналізу способів забезпечення нормалізації ситуації в Іраку, насамперед недопущенню сповзання країни у братовбивчу громадянську війну з її фатальними наслідками для самого існування Іраку як єдиної суверенної країни. Було зазначено, що основними завданнями у справі створення стабільної та єдиної країни є створення сильної та відповідальної центральної влади, реорганізація і серйозне зміцнення збройних сил країни, значна допомога міжнародної спільноти і передусім самого Арабського світу, налагодження плідної співпраці Іраку із сусідніми країнами, насамперед Іраном та Сирією, ефективне використання нафтового потенціалу країни для відновлення та розвитку всіх її регіонів тощо.
Особливе місце у роботі Давоського форуму було відведено обговоренню шляхів розв'язання арабо-ізраїльського конфлікту, як засадничої, вирішальної ланки всього заплутаного ланцюга близькосхідних проблем. У палкій промові короля Йорданії Абдалли II було заявлено, що довготривале ігнорування прав палестинців є "тим ключем розпалення глобальної і регіональної кризи, яка має тенденцію до поглиблення. Без розв'язання ізраїльсько-палестинського конфлікту неможливо досягти стабільності у регіоні".
Обговорення питань близькосхідного мирного процесу відбувалось на тлі певних змін навколо цієї основної проблеми регіону, які дають підстави сподіватись на можливість прориву того тупикового стану, в якому вона перебуває впродовж останнього року. Йдеться про усвідомлення аксіоми, що без змін у ставленні до цього питання з боку американців годі сподіватись на створення міцного об'єднання поміркованих арабських режимів за схемою 6+2 (арабські країни Перської затоки + Єгипет та Йорданія).
Велику роль у цьому зрушенні відіграла позиція керівництва Євросоюзу і особливо А. Меркель, канцлера Німеччини, країни, яка нині головує як у ЄС, так і у "великій вісімці". Саме цій жінці-політику, за свідченням британської газети The Guardian, вдалося особисто переконати американського президента, що врегулювання ситуації в Іраку пов'язане з загальною ситуацією на всьому Близькому Сході. Можна цілком впевнено стверджувати, що тенденція, яка намітилась, була не просто підтримана форумом у Давосі, а зроблено серйозний поштовх до підведення під близькосхідний мирний процес економічної основи.
Віце-прем'єр Ізраїлю Ш. Перес запропонував створити 500-кілометрову "долину миру" спільну економічну зону між Ізраїлем, Палестиною та Йорданією. "Я вірю, що настав час, коли політику повинні робити ми і палестинці, а економіку нашого регіону має розвивати "трійка", тобто йорданці, палестинці та ми", - заявив Ш. Переc під час обговорення ситуації навколо арабо-ізраїльського конфлікту [3].
Характерно, що й такий фінансист як Дж. Сорос, активний учасник форумів у Давосі, обмірковує, за повідомленням The Financial Times, можливість підтримки нової ініціативи для впливового проекту, спрямованого на надання фінансової підтримки створенню "двох держав для двох народів", тобто створення незалежної демократичної Палестинської держави, яка житиме у мирі і злагоді із сусіднім Ізраїлем.
У заключних рішеннях Давоської конференції Всесвітнього економічного форуму було проголошено про створення спільної ізраїльсько-палестинської бізнесової ради. Її місія полягатиме у підтримці та заохоченні конструктивного співробітництва між ізраїльським та палестинським бізнесом з тим, щоб зміцнювати економічне співробітництво та просувати мирні зусилля, спрямовані на реалізацію "дводержавного" вирішення палестинсько-ізраїльської проблеми. Передбачають, що перша асамблея ради має відбутися під час проведення конференції Всесвітнього економічного форуму з питань Близького Сходу на Мертвому морі у Йорданії [4].
Зростання ролі і значення Близькосхідного регіону у світовій політиці і економіці привертало велику увагу учасників Давоського саміту і через призму зростання значення ролі Близького і Середнього Сходу в розвитку світової нафтоекономіки. Питання стану й перспектив майбутнього розвитку світової нафтоекономіки або, як стало останнім часом модно її називати петроекономі-ки (petroeconomics), її впливу на існуючий зсув у балансі світових сил взагалі було серед центральних проблем цьогорічної конференції Всесвітнього економічного форуму. Наголошувалось, що без забезпечення стабільності у Близькосхідному регіоні неможливо забезпечити стабільність світової економіки загалом і, насамперед, стабільність світового енергетичного балансу, безпеки безперебійної роботи найважливіших світових енерготранспортних артерій, що пов'язані із Близьким Сходом.
Посилення боротьби й суперництва за контроль над вуглеродними ресурсами Близькосхідного регіону між провідними сучасними центрами сили разом із швидким піднесенням нових регіональних лідерів стали серйозною причиною того зсуву у світовому балансі сил, яке відбувається впродовж останього часу.
На конференції також наголошувалось, що сприятлива економічна кон'юнктура для країн Близькосхідного регіону, яка пов'язана передусім із зростанням цін на енергоносії, має бути ефективно використана цими кранами для диверсифікації своєї економіки та здійснення глибоких системних перетворень. У документах Давоського форуму розглядали три можливі сценарії розвитку Близького Сходу. Найбільш оптимістичний Оазис, який характеризується широкомасштабними реформами та глибокою інтеграцією регіону у світову економіку. Найгірший сценарій Буревій, який супроводжується політичним хаосом й серйозними соціально-економічними та політичними потрясіннями. І нарешті Багатий залив, характерними рисами якого є поступові й обережні реформи, коли не лише нафта та газ є основою розвитку країни.
Мабуть, характерною особливістю нинішнього стану розвитку Близького Сходу є наявність одночасно трьох зазначених сценаріїв, варіантів розвитку: Буревій - Палестина та Ірак, Багатий залив - Єгипет, Йорданія, Саудівська Аравія. І нарешті Оазис, який характерний для об'єднаних Арабських Еміратів (ОАЕ), особливо перлини емірату Дубаї, частка якого становить 90% від нафтового видобутку ОАЕ. Про впевнений та вражаючийпоступ Дубаї свідчить прийнятий на початку 2007 р. Стратегічний план розвитку Дубаї до 2015 р. Його характерною особливістю є диверсифікація ресурсів емірату, значне зниження залежності від нафти. Доля нафти у створенні ВВП не перевищувала 3% в 2006 р., тоді як у 2000 р. її доля становила 10 %, а у 1975 р. - 54%. Емірат здійснює багато грандіозних проектів, серед яких знаменитий хмарочос "Вежа Дубаї", заввишки понад 700 м, філіал Лувру та інші.
Мюнхен: "Ширший Близький Схід: новий підхід?"
Якщо на конференції у Давосі проблеми Близькосхідного регіону розглядались, насамперед, у контексті пошуку економічних важелів впливу на нормалізацію ситуації і вирішення комплексу нагальних проблем регіону, то увагу конференції у Мюнхені було привернуто до пошуку нової системи регіональної безпеки на Близькому і Середньому Сході, її інтеграцію у світову систему безпеки, роль і місце трансатлантичної спільноти у вирішенні завдання. У цьому контексті особливе значення мав виступ канцлера ФРН А. Меркель. Його значення полягає у тому, що як лідер країни, яка нині здійснює президентство у Раді Європейського Союзу, А. Меркель обґрунтувала сучасне концептуальне бачення Об'єднаною Європою шляхів вирішення вузлових питань Близького і Середнього Сходу.
Афганістан. Канцлер ФРН зробила наголос на необхідності поєднання суто військових операцій проти Талібану із щоразу більшою допомогою у формуванні політичних структур в Афганістані, збільшенні зусиль для реконструкції країни. Основне завдання - допомогти створити в

 
 

Цікаве

Загрузка...