WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПолітологія, Політика → Давос-Мюнхен: близькосхідна складова - Реферат

Давос-Мюнхен: близькосхідна складова - Реферат


Реферат на тему:
Давос-Мюнхен: близькосхідна складова
Близький Схід упродовж декількох десятиліть має репутацію найбільш конфліктогенного регіону, який постійно перебуває в центрі світової уваги. Та ще фактично ніколи нестабільна ситуація в зоні Близького і Середнього Сходу не загрожувала людству такими непередбачуваними викликами і загрозами, як у наш час. Тому зовсім не випадково аналіз нинішньої ситуації у Близькосхідному регіоні, питання пошуків шляхів виходу з неї опинились у фокусі роботи останніх конференцій таких впливових міжнародних організацій як Всесвітній економічний форум у Давосі та Мюнхенська конференція з питань політики безпеки.
Всесвітній економічний форум та Мюнхенська конференція з питань політики безпеки мають багато спільного. Перша структура - це незалежна міжнародна організація, яка має на меті вдосконалювати стан нинішнього світопорядку через залучення світових лідерів у співпрацю для формування глобального, регіонального та економічного порядку. Всесвітній економічний форум є організацією, яка працює під патронатом Федерального уряду Швейцарії. Мюнхенська конференція була започаткована у 1964 р. як діалог між ФРН та НАТО з метою обміну думками щодо питань політики безпеки. Згодом вона перетворилась на широкомасштабний міжнародний форум, у центрі якого стоять не лише безпекові питання та проблеми НАТО. Конференція стала більш глобальною і охоплює весь спектр міжнародних відносин.
Загальносвітовий, всеохоплюючий, глобальний підхід до формування порядку денного - ось що поєднує форуми в Давосі та Мюнхені. Не випадково голова Конференції, колишній радник канцлера ФРН Г. Коля, президент компанії "Боїнг-Німеччина" Х. Тельчик образно охарактеризував Мюнхенську конференцію з питань безпеки як "Давос" з питань безпекової політики.
Обидва форуми у цьому році присвятили свою увагу аналізу тих тектонічних загальнопланетарних зрушень, які переживає останнім часом планета Земля від загрозливих тенденцій у змінах клімату до не менш загрозливих тенденцій у світовій політиці та політиці безпеки. "Баланс сил, що порушений" така основна тема щорічної конференції Всесвітнього економічного форуму у Давосі (24-28 січня ц. р.). З цією проблемою перегукується порядок денний конференції, присвяченої питанням політики безпеки у Мюнхені (9-11 лютого ц. р.) - "Глобальні кризи - глобальна відповідальність".
У роботі щорічної конференції Всесвітнього економічного форуму 2007 року взяли участь близько 2400 учасників із 90 країн світу, включаючи 24 глави держави чи уряду, 85 міністрів. Майже 50% учасників Давоського форуму керівники понад 1000 найбільших компаній світу, які представляли всі сфери економіки. Мюнхенська конференція з питань політики безпеки зібрала цього року майже 500 учасників із 40 країн. Серед них канцлер ФРН А. Меркель, Президент РФ В. Путін, Генеральний секретар НАТО Я. де Хооп Схоффер, Верховний представник ЄС з питань зовнішньої та безпекової політики Х. Солана та інші, 16 міністрів закордонних справ та 24 міністри оборони. Цього року Україна була представлена як у Давосі, так і в Мюнхені на найвищому рівні. У роботі конференції Всесвітнього економічного форуму активну участь взяв прем'єр-міністр України В. Янукович, а у роботі Мюнхенської конференції Президент України В. Ющенко.
І на першому, і на другому зібранні проблемам Близького Сходу відводились спеціальні дискусії, окремі доповіді та сесіі, їм присвячували свою увагу провідні політики сучасності А. Мер-кель, Х. Солана, Абдалла II, Ш. Перес, М. Аббас, Ц. Лівні, Р. Гейтс, Р. Хаас, К. Шваб, А. Мусса, А. Гюль, М. Хатамі, Дж. Керрі, Я. де Хооп Схоф-фер, Г. В. Штайнмаєр та інші.
Давос: "Близький Схід волає про мир"
Напередодні цьогорічного саміту Всесвітнього економічного форуму його засновник, професор К. Шваб дав таку образну характеристику сучасного світу: "Нам протистоїть шизофренічний світ. Він стає дедалі складнішим і його щоразу важче зрозуміти. У ньому переплелися добро і зло, багатство і злиденність, зростання й надлишок, перевага й нерівність, немає політики, яка б не стикалась із протидією, немає зростання, яке не має зворотньої дії" [1, с. З]. Сказане є дуже влучною картиною й сучасної ситуації на Близькому і Середньому Сході, де у тугий вузол пов'язані три локальні конфлікти: арабо-ізраїльський, ліванський та іракський, що можуть перерости не лише у загальнорегіональний, а й всесвітній конфлікт. Президент Ірану може дозволити собі погрожувати Ізраїлю "стерти" останнього з політичної мапи світу, а з боку такої провідної країни світу як США можна реально очікувати збройної атаки на Іран з усіма непередбачуваними наслідками як для регіону, так і для всього людства. В Іраку мусульмани масово вбивають один одного лише за те, що одні з них суніти, а інші шиїти.
Своєрідним символом нинішньої "шизофренічної" картини сучасного Близькосхідного регіону стала світлина американського кореспондента С. Платта, яку було визнано найкращою за минулий рік найпрестижнішим міжнародним фотоконкурсом World Press Photo. Весела й безтурботна компанія "золотої" молоді ліванської столиці у шикарному кабріолеті проїжджає по щойно зруйнованих ударами ізраїльської авіації кварталах Бейрута. "Де ми є на Близькому Сході, - запитував присутніх учасників диспуту, присвяченого обговоренню ситуації в регіоні її модератор В. Наср, дослідник Центру близькосхідних досліджень американської Ради з питань зовнішньої політики, - на шляху до цивілізації, чи поза таким шляхом?"
Саме аналіз близькосхідної ситуації домінував під час першого дня роботи форуму у Давосі. Учасники дискусії розглянули ситуацію навколо основних больових точок регіону, насамперед іранську та іракську кризи, стан близькосхідного мирного процесу, взаємовідносини між країнами та основними етнічними й етнорелігійними групами регіону, перспективи впровадження демократичних реформ, роль і місце нафтоекономіки у нинішніх геогіолітичних та геоекономічних процесах на Близькому і Середньому Сході тощо.
У центрі уваги було питання про можливість і загрозу конфлікту між Іраном та США. Абсолютна більшість учасників дискусії висловила переконання, що Близький Схід просто не витримає наслідків другої, після іракської, війни. На переконання Генерального секретаря Ліги арабських держав (ЛАД) А. Мусси, "загроза американської атаки проти Ірану є дуже серйозною і може спровокувати поширення насильства у масштабах усього Близького Сходу". "Я навіть не можу собі уявити, до яких наслідків це може призвести як щодо країн Перської затоки, так і для всього Середземномор'я", - заявив відомий арабський політик і дипломат. Окрім зростання напруження й насильства, особливо між сунітами та шиїтами у таких країнах як Ірак, Ліван, Бахрейн, Саудівська Аравія, майбутній розвиток американсько-іранської конфронтації може вкрай негативно позначитись на економічному розвитку регіону.
По-перше, може бути підірваним економічне зростання у багатьох арабських країнах, яке триває впродовж останніх трьох років і тим самимзавдано серйозного удару економічним основам трансформацій в Арабському світі.
По-друге, різке підвищення або падіння цін на нафту внесе розлад у світову й регіональну економіку. Тому висновок учасників дискусії був одностайним: економічні наслідки можливого американсько-іранського конфлікту будуть "жахливими". Тому єдиним виходом із кризової ситуації, що склалася навколо Іраку, є політичне вирішення проблеми. Характерно, що через декілька днів після закінчення роботи щорічної конференції у Давосі канцлер Німеччини А. Меркель під час свого близькосхідного турне твердо висловилась за необхідність розв'язання іранської ядерної проблеми лише мирним шляхом. "Ми не повинні просувати воєнний вибір, оскільки воєнного вирішення іранської кризи немає", - чітко

 
 

Цікаве

Загрузка...