WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Транспортна галузь України: проблеми і перспективи - Реферат

Транспортна галузь України: проблеми і перспективи - Реферат

газу до Європи серед країн Близького Сходу, Південної Азії, Закавказзя та Південного Середземномор'я.
Обґрунтування пропозицій та вибір альтернативи
Залізничний транспорт
Пошук вільних коштів на оновлення залізничних потужностей буде йти значно більш ефективно якщо створити конкурентне середовище у цій галузі. Тобто напрямом діяльності держави має бути поступове скасування державної підтримки та створення ринкових умов. Кроком у цьому напрямі була ліквідація монополії у діяльності залізниці.
Щодо ширини колії, то доцільними виглядають обидва варіанти -покращення системи перевантаження вагонів на кордоні, та прокладання колії європейської ширини по стратегічно найважливіших напрямках.
Автомобільний транспорт
Поганий стан доріг, низька пропускна спроможність та відкритість шляхів - все це понижує конкурентноздатність автошляхів України. Можливі альтернативи -ремонт існуючих шляхів або побудова нових. Але проходження магістралей через населенні пункти та погані транспортні розв'язки на існуючих шляхах роблять побудову нових шляхів більш перспективним та спрямованим на довгострокову перспективу.
Нажаль, держава не має достатньо коштів для здійснення необхідних інвестицій, тому виходом може бути залучення інвестицій на основі концесійних угод на обслуговування автомагістралей. Але у вітчизняного інвестора недостатньо коштів для подібних інвестицій, а механізм надання концесії іноземному інвестору законодавчо не розроблений.
Як вже зазначалось, підвищити конкурентноздатність автомобільних шляхів України може відповідна якість надання митних послуг та сприяюча структура митних тарифів. Цей шлях підвищення конкурентноздатності галузі є більш швидким і не потребує значних витрат, тому видається більш доцільним та більш здатним до швидкого реагування.
Морський транспорт
Проблема застарілих логістичних схем є суто управлінською, вона не потребує великих капіталовкладень. Першим кроком є залучення управлінського складу, який зміг би конкурентно діяти в умовах ринкової економіки. Наступними діями мають стати:
" створення єдиного інформаційного простору на базі наявних інформаційних технологій
" визначення та розробка структури економічної діяльності суміжників для оптимального використання їхнього виробничого потенціалу в транзитних вузлах
" створення центрів для координації операцій і відповідна координація та взаємопогодженість управлінських рішень
" єдина політика щодо безпеки судноплавства та охорони навколишнього середовища.
Авіатранспорт
Проблему високих фіксованих витрат доцільно вирішувати через використання ефекту на масштабі виробництва. Кроком у цьому напрямі є створення є створення національних авіаліній України шляхом злиття двох авіакомпаній. Невирішеним залишається питання про контроль над компанією.
Конкурентною перевагою українського авіатранспорту є наявність виробництва в країні літаків, що не поступаються закордонним моделям. Доцільним шляхом оновлення парку літаків є лізингова схема оренди, оскільки знаходження коштів для лізингу є більш реальним варіантом для українських авіакомпаній .
Трубопровідний транспорт
Хоча приватизація трубопровідної системи має вирішити значну частину проблем цієї галузі, але питання про нового власника зараз лежить більшою мірою у політичній площині, а не в економічній. Проте більш ймовірною видається все ж таки приватизація російською компанією.
Здійснення пропозицій урядовими та неурядовими організаціями
Перш за все український уряд має вирішити ступінь пріоритету розвитку України як транзитної держави. Якщо планується отримувати значні доходи від транзиту вантажів та пасажирів територією країни, то необхідно створити відповідну систему тарифів, яка б стимулювала провіз вантажу саме територією України.
Наступним кроком має стати поліпшення інфраструктури та якості супутніх послуг. Це можливо здійснити через створення конкурентного середовища в середині країни, ліквідацію монополії у деяких галузях та зменшення державної підтримки.
Оскільки транзит через територію України є сферою інтересу не лише України, а й європейських країн, як і перевозять вантажі її територією, було прийнято ряд проектів, метою яких є розвиток та реконструкція основних транспортних коридорів. Але поки що реалізовано лише найдешевші проекти з дослідження стану транспортних шляхів та транспортного комплексу. Що ж до проектів інвестицій у модернізування автошляхів та залізниць, то Світовий Банк відмовляється надати кредит доки не отримає гарантії, що Україна в змозі виконати зобов'язання з свого боку.
Необхідні ресурси та умови
В Україні є необхідні стартові умови для формування сучасної системи транспортних комунікацій, яка відповідала б європейським стандартам. Перш за все це вигідне геостратегічне розміщення її території, черезяку традиційно пролягають давні торговельні шляхи між Сходом і Заходом та між Півднем і Північчю, зокрема, наявність на території України МТК також сприятливими факторами є достатня ресурсна база і рівень розвитку техніки і технологій; наявність кваліфікованого трудового потенціалу і передових науково-технічних розробок; вигідні природнокліматичні й географічні характеристики території; наявність конкурентоспроможних науково-технічних проектів, які пройшли відповідну експертизу і готові до реалізації; заінтересованість зарубіжних інвесторів у розміщенні капіталів в Україні; стійка тенденція до визнання України світовим співтовариством як європейської держави, з якою бажано мати стабільні ділові відносини на широкій і довготривалій основі; наявність затвердженої концепції створення і функціонування в Україні національної мережі МТК.
Висновки.
Підсумовуючи результати аналізу конкурентноздатності транспортної галузі України слід зазначити, що основним сприяючим фактором є вигідне геостратегічне положення країни. Це є необхідною та достатньою умовою для успішного розвитку транспортної галузі, але транспортна галузь значною мірою залежить від державної підтримки, державної політики щодо розвитку транзиту. Ця галузь потребує значних капіталовкладень, але інвестиції мають великий рівень прибутковості та відносно малий ступінь ризику через природній характер переваг України.
Розвиток транспортного комплексу України має значення не лише для України, тому можемо розраховувати на підтримку світових фінансових структур, але знову ж таки виникають питання державного рівня.
Список літератури.
1. Г Легенький, А Новикова "Проблеми розвитку транзитних перевезень та шляхи їх вирішення" // Економіка України №7, 2000
2. Є Сич, Є Романенко "Механізм концесії в будівництві автомобільних шляхів прикордонних регіонів" //Економіка України №2, 2000
3. А Хахлюк "Україна - транзитна держава" // Економіка України № 1, 2001
4. Славов, Бакаєв, Підлітний, Ревенко "Методологічні основи приватизації річкового транспорту в Україні" // Економіка України №9, 1998
5. Давиденко А, Пащенко Ю "Розвиток міжнародного транспортного сполучення України" // Економіка України №8, 1999
6. Деграусов А "Управління морськими портами України в умовах глобалізації економіки" // Економіка України №11, 2001
7. Є Сич, Є Романенко "Проблеми розвитку транспортної системи прикордонного регіону" // Економіка України №11, 2001
8. А Боярунец "Украинская газотранспортная система будет демонополизирована" // Компаньйон, №44, 2001
9. А Боярунец "Запасной аэродром" // Компаньйон, №42, 2001
10. ММ Паламарчук, ОМ Паламарчук "Економічна і соціальна географія України з основами теорії" Київ -1998р.
11. Майкл Портер "Конкуренция" Москва-2001

 
 

Цікаве