WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Сировинна база хімічної промисловості україни, її регіональні особливості - Курсова робота

Сировинна база хімічної промисловості україни, її регіональні особливості - Курсова робота

Немирівського родовища методом підземної виплавки сірки.
Найбільш відомі це - Роздільське ДГХП "Сірка" та на Яворівській ДГХП "Сірка" .Родовища калійних солей розташовані на території Львівської та Івано-Франківської областей. Найважливішими родовищами, що зараз експлуатуються, є Стебникське (ДГХП "Полімінерал") і Калуш-Голинське (ДГХП "Хлорвініл") родовища.
Виробництво синтетичних смол та пластмас
Синтетичні смоли і пластмаси виготовляються в районі знаходження сировини в Донбасі (Горлівка, Сєверодонецьк, Донецьк, Рубіжне), у Придніпров'ї (Дніпродзержинськ, Дніпропетровськ, Запоріжжя), в Черкасах, Одесі тощо. Синтетичні смоли - вельми транспортабельний продукт. Вони йдуть на виробництво синтетичних волокон.
Синтетичні смоли, що виготовляються в Україні, а також переважно привізна целюлоза використовуються для виробництва хімічних волокон. Це виробництво характеризується підвищеною трудомісткістю і зосереджене в районах, добре забезпечених трудовими ресурсами, котрі, як правило, є й регіонами текстильної промисловості. Хімічні волокна виготовляють в Києві, Чернігові, Черкасах, Житомирі, Сокалі (Львівської обл.). Приблизно третина хімічних волокон, що виготовляються в країні, використовується на технічні потреби. Більша частка хімічних волокон є синтетичними.
На основі використання полімерних матеріалів в країні розвинута гумово-азбестова промисловість. В її складі виділяється шинне виробництво, що є великим споживачем синтетичного каучуку, хімічних волокон, сажі. Воно тісно пов'язане з машинобудуванням, особливо з автомобільною промисловістю - головним споживачем шин. Свого виробництва каучуку в Україні немає, він імпортується з Росії, з районів Поволжжя, Уралу, Сибіру. Технічна сажа - важливий компонент виробництва гуми, що виготовляється з природних і попутних газів у Дашаві, Кременчуці, Стаханові. Найбільші підприємства гумово-азбестової промисловості - шинний завод у Дніпропетровську і Білоцер-ківський завод гумово-технічних виробів. Підприємства цієї галузі е також у Харкові, Києві, Запоріжжі, Одесі, Бердянську тощо.
Виробництво лаків і фарб
Україна - значний виробник лаків і фарб. У минулому її частка становила 25% цієї продукції колишнього Радянського Союзу. Сировиною для її виробництва є природні смоли, рослинні масла, синтетичні матеріали. Асортимент продукції, що виготовляється, достатньо широкий: антикорозійні і декоративні лаки і фарби,
розчинники, смоли тощо. Основну частину цієї продукції виготов-ляють у Донбасі (Луганськ, Донецьк) і Придніпров'ї (Дніпропетровськ, Кривий Ріг). Виробництво лаків і фарб є також у Києві, Харкові, Кременчуці, Львові, Бориславі, Івано-Франківську, Одесі, Сімферополі. На відходах коксохімічного виробництва розвивається велика анілінофарбна промисловість, що виготовляє барвники для текстильної, взуттєвої, поліграфічної промисловості. Її головний центр - Рубіжне (Луганська обл.). Анілінові барвники виготовляють також Горлівський коксохімічний і Сивашський анілінофарбні заводи. Створено велике виробництво оптичних відбілювачів, високоякісних пігментів. У великих містах, що мають значні науково-дослідні заклади, розвинута хіміко-фармацевтична промисловість. Її центри - Київ, Житомир, Харків, Полтава, Луганськ, Львів, Одеса.
В цілому хімічна промисловість набула розвитку в усіх еко-номічних районах України. На цьому тлі особливо слід відмітити Донецький, Придніпровський і Карпатський економічні райони. Найпотужніший з них - Донецький район. Його частка становить понад третину хімічної продукції, що виготовляється в країні. Тут особливо вирізняється Луганська область з найбільшим у країні Ли-сичансько-Рубіжанським промисловим вузлом хімічної спеціалізації.
В Донецькій області виділяється Горлівсько-Слов'янський про-мисловий вузол. У межах Придніпров'я хімічна промисловість набула розвитку в Дніпропетровській області (Дніпропетровсько-Дніп-родзержинський промисловий вузол), Львівській області (Львівський, Дрогобицький, Новодворівський і Червоноградсько-Сокаль-ський промислові центри) і Івано-Франківській області (Калуський і Івано-Франківський промислові центри). Добре розвинута хімічна промисловість в Києві, Чернігові, Черкасах, Житомирі, Рівному, Вінниці та Сумській області (Шостка і Суми), поблизу Одеси і Автономної Республіки Крим (Сивашський промисловий центр).
?
Сучасний стан хімічного комплексу
Стан хімічного комплексу, якісні зміни, що супроводжують його нинішній розвиток, є важливим і впливовим фактором стабілізації роботи промисловості України в цілому. Частка хімічної продукції у ВВП в 2001 році склала 6,1%, залишається стійкою і має тенденцію до сталого зростання. Про ступінь впливу комплексу на розвиток національної економіки свідчить той факт, що в міжгалузевій структурі споживання частка хімічної продукції становить сьогодні 23% при збереженні реального потенціалу до подальшого збільшення.
Міністерство промислової політики України, ґрунтуючись на стратегічних напрямках розвитку економіки країни, окреслених Програмою "Україна-2010" та новою Програмою діяльності Кабміну, підготувало Концепцію розвитку хімічної промисловості, яка визначила головні напрямки розвитку вітчизняного хімічного комплексу. Серед них - випереджаючий розвиток мінерально-сировинної бази, енергозабезпечення та енергозбереження, створенняновітніх технологій, захист довкілля, стимулювання виробництва найважливішої для держави хімічної продукції - мінеральних добрив і хімічних засобів захисту рослин, полімерів та виробів з них тощо.
Хімічний комплекс України - це більш ніж 250 підприємств, з яких майже 100 є справжніми велетнями індустрії, де зайнято майже 220 тисяч висококваліфікованих працівників, що становить 5,4% від усього промислово-виробничого персоналу країни. Їхні обсяги виробництва складають майже 7% від загального обсягу промислового виробництва країни, при цьому 70% продукції поставляється на експорт.
Найбільш вагомим досягненням підприємств хімічного комплексу є те, що в умовах непростої загальноекономічної та фінансової ситуації завдяки наполегливій праці робітників та інженерно-технічного персоналу протягом 2000-2001 років вдалося забезпечити стійкий, хоча ще помірний за темпами, ріст обсягів випуску товарної продукції. Якщо темпи росту обсягів виробництва в 1998 р. склали 99% до рівня 1997 р., в 1999 р. - 104,5% відносно 1998 р., то в 2000 р. вони вже досягли 103,3 % порівняно з 1999 р., а в 2001 - 110,6 % порівняно з показниками 2000 року. Темп в першому півріччі поточного року - 102,5%.
Серед підприємств, які забезпечили найвищий темп росту випуску продукції, слід відмітити Черкаське ВАТ "Азот", Кримську ДАК "Титан", ВАТ "Сумихімпром", ВАТ "Лисичанська сода", ВАТ "Київський завод полімерних матеріалів", ВАТ "Дніпропетровський лакофарбовий завод", ВАТ "Кременчуцький завод техвуглецю", ЗАТ "СП Росава", ВАТ "Дніпрошина" та інші.
Упевнено продовжують збільшувати свої обсяги окремі виробництва. Так, випуск продукції зріс за січень-квітень поточного року порівняно з минулим роком у виробництві пластмас та виробів з них - на 24 %, гумотехнічної продукції - на 6,2%. Стабілізаційні процеси набули стійкого характеру у виробництві аміачної селітри, карбаміду, сульфату амонію, каїніту, сульфату калію, гербіцидів, інсектицидів, соди кальцинованої, етилену, пропілену, поліетилену, капролактаму, склопластиків, труб та деталей з термопластів, хімічних та синтетичних волокон, синтетичних миючих засобів, лакофарбових матеріалів тощо.
?
Використана література

 
 

Цікаве