WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Автомобілебудівна промисловість в Україні: проблеми та перспективи розвитку - Реферат

Автомобілебудівна промисловість в Україні: проблеми та перспективи розвитку - Реферат

Реферат на тему:
Автомобілебудівна промисловість в Україні:
проблеми та перспективи розвитку
ПЛАН
1. Мета роботи
2. Постановка проблеми
3. Аналіз проблеми
4. Пропозиції до розв'язання проблеми
5. Обгрунтування пропозицій та альтернатив
6. Здійснення пропозицій урядовими та неурядовими організаціями
7. Необхідні ресурси та умови
8. Висновки
1. МЕТА РОБОТИ
Автомобілебудівна промисловість в Україні включає підприємства з виробництва легкових, вантажних, спеціалізованих автомобілів, автобусів, деталей та комплектуючих. На фоні загального спаду виробництва у 90-х роках багато підприємств автомобілебудівної галузі опинилися на межі банкрутства. Виробництво автомобілів скоротилося на 80-90% порівняно з 1990 роком, технології виробництва відстають від світових як мінімум на 25 років. Підприємства не мають коштів для модернізації виробництва, а їх продукція не користується попитом через свою погану якість. Сьогодні Україна знаходиться на тому етапі, коли вона може або назавжди втратити автомобілебудівну промисловість, а з нею і сотні тисяч робочих місць і потенційні експортні перспективи, або створити шляхом глибокої реструктуризації, модернізації конкурентоспроможну і прибуткову галузь промисловості, що зможе вижити на фоні зростаючої конкуренції та глобалізації. В цій роботі будуть розглянуті основні автомобілебудівні підприємства України, їхній стан і перспективи, шляхи розв'язання проблем галузі, а також позитивний досвід інших країн у реформуванні автомобілебудівної галузі. Отже, ця робота - це спроба знайти шляхи виходу української автомобілебудівної галузі з кризи та шляхи подальшого розвитку.
2. ПОСТАНОВКА ПРОБЛЕМИ
Підприємства, що працюють в автомобілебудівній галузі України можна поділити на три складові (Таб.1):
" Виробники автомобілів
" Складальники автомобілів
" Виробники обладнання
Розглянемо їх стан та проблеми детальніше, оскільки кожне з цих підприємств має свої особливості і для них всіх не можна окреслити одного загального шляху розвитку.
Таблиця 1. Основні підприємства автомобілебудівної промисловості України
Виробники автомобілів Складальники автомобілів Виробники обладнання
"АвтоЗАЗ-Daewoo" "АвтоЗАЗ-Daewoo" Мелітопольський моторний завод
"ЛуАЗ" "ЛуАЗ" "АвтоЗАЗ"
"ЛАЗ" "КримАвтоГАЗсервіс" "Росава"
Старокостянтинівський завод "Металіст" "Iveco-Україна" "Дніпрошина"
Черкаський авторемонтний завод "Чернігівавтодеталь" "Валса"
"АвтоКрАЗ" "УкрВолгатехсервіс" "Чернігівавтодеталь"
Завод спортивних автомобілів Київський авторемонтний завод №1 Машинобудівний завод "Прогрес"
"Спецавтотехніка" Київський авторемонтний завод №5 Харківський завод імені Малишева
Чернігів-Спецавтотранс "Iveco Моторсіч"
Луцький автомобільний завод "Iveco-Україна"
Виробники автомобілів
" "АвтоЗАЗ" (Запорізький автомобілебудівний завод)
"АвтоЗАЗ" є найбільшим виробником автомобілів в Україні. Завод випускає
автомобілі "Таврія" - популярний недорогий автомобіль. Але у 90-х роках
виробництво зазнало катастрофічного падіння, скоротившись від 128949 автомобілів
у 1993 році до 1030 автомобілів у 1997 році. В липні 1998 року було запущено
виробництво модернізованої "Таврії". Після того обсяг виробництва зберігався на
рівні від 10000 до 15000 автомобілів на рік.
" "ЛуАЗ" (Луцький автомобільний завод)
"ЛуАЗ" є другим за розміром виробником автомобілів в Україні. "ЛуАЗ" спеціалізується на випуску "Волині" - спеціалізованому всеприводному джипі, який складається з комплектуючих "АвтоЗАЗ". Виробництво "Волині" значно скоротилося з 11959 автомобілів у 1993 році до всього 9 у 1998 році.
" "КрАЗ" (Кременчуцький автомобільний завод)
"КрАЗ" випускає важкі та звичайні вантажні автомобілі, а також автомобілі сконструйовані для різних цілей (бурові, лісогосподарські, будівельні та гірничі автомобілі). У 80-х роках "КрАЗ" випускав більш як 31500 автомобілів, третина з яких була сконструйована для військових цілей. Половина продукції вивозилась в Росію та близько 15% у країни, що розвиваються (Єгипет, Індію, Ємен). У 1997 році виробництво становило 1741 автомобіль, що було на 16,4% менш, ніж у 1996 році та майже на 94% менше, ніж наприкінці 80-х років. У 2000 році виробництво впало до 1417 автомобілів.
" "ЛАЗ" (Львівський автобусний завод)
"ЛАЗ" виробляє три різні моделі автобусів, а також трамваї. Річна виробнича
потужність становила 7800 транспортних засобів на рік, aлe завантаження
доходить лише до 13%. У 2000 році було вироблено 969, значна частина з яких була
експортована в Росію.
Інші українські підприємства випускають автомобілі, але у вкрай малій кількості.
Складальники автомобілів.
Починаючи з другої половини 90-х у зв'язку із зростанням труднощів з
управління інтегрованими виробничими комплексами та завдяки можливості використання дешевої робочої сили обумовили в Україні розвиток складального виробництва. Ця переорієнтація була частиною стратегії розвитку двох російських підприємств - "ГАЗ" та "АвтоВАЗ", а текож південнокорейської фірми Daewoo".
" 3 1997 року російський "ГАЗ" здійснює на різних українських заводах складання двох легкових автомобілів - "Газелі" та "Волги", а також "Соболя" (варіант мікроавтобуса). На шести підприємствах складалися моделі "ГАЗ"' на "КримАвтоГАЗсервісі"(Симферополь), "УкрВолгатехсервісі" (у Київській області), "Чернігівавтодеталі" (Чернігів), "КрененчукАвтоГАЗі", Київських авторемонтних заводах №1 та №5.
" У 2000 році на "ЛуАЗі" складено 2250 моделей "ВАЗ" , 200 моделей "ЛуАЗ" та 648 моделей "УАЗ". Ступінь інтеграції становив 25%, хоча намічалося 50% . У 2001 poцi намічено випустити 6000 автомобілів.
" У 1998 році відбулося злиття "АвтоЗАЗ" та "Daewoo": Метою злиття бупо складальне виробництво моделей "Daewoo" у Іллічівську. Проте у 2000 році було випущено всього 2054 автомобілів "Lanos", 1196 "Nubira" 437 "Leganza". У 2001 році було запущено складання нової моделі. Це - Т-1301, українська версія моделі "Lanos", яка передбачається для реалізації за досить низькою ціною. Фактично українським постачальникам, а також їхнім колегам у СНД доведеться виробляти 40% та 15% комплектуючих відповідно.
Взагалі, автомобілі, що складаються, здебільшого виробляються з імпортованих конплектуючих. "AвтоЗАЗ-Daewoo" отримує поставки від польських та південнокорейських компаній, "ЛуАЗ" має російських постачальників (вони розташовані в Тольяті та Ульяновську), "Чернігівавтодеталь", "КримАвтоГАЗсервіс" та "УкрВолгатехсервіс" отримують поставки від російських підприємств, розташованих у Нижньому Новгороді. До того ж "ЛАЗ" іупортує двигуни з російського
заводу "Ярославльмашина" та польського "Andoria".
Фактично Україна також посіла своє місце в сегменті промислового складального
виробництва автомобілів та автобусів. У 1995 році "КрАЗ" та фірма"Iveco" створили спільне підприємство для складання спеціалізоіаиих автомобілів "Іvесо-КрАЗ" складає моделі "Turbo", "Turbodaily", "Eurocargo" (всього 150 автомобілів у 2000 році). Завод по виробництву автобусів "ЛАЗ" підписав угоду з фірмою "Scania" про складання автобусів. Передбачено, що певні комплектуючі будуть імпортуватися (наприклад, литовські вікна, польські сидіння та німецькі електричні системи) або виготовлятися в Україні,
Виробники обладнання
Протягом досить тривалого часу українські виробники обладнання, які перебували під пильним наглядом виробників автомобілів, недооцінювались. Падіння
виробництва спричинило процеси роз'єднання - нового з'єднання, які ще повністю не оформлися. Але дві категорії виробників обладнання можуть бути згадані. До першої категорії відносяться виробники обладнання, тісно пов'язані з місцевими виробниками та складальниками.

 
 

Цікаве