WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Проблеми і перспективи конкурентоздатності хімічної промисловості в Україні - Реферат

Проблеми і перспективи конкурентоздатності хімічної промисловості в Україні - Реферат

РЕФЕРАТ
на тему:
"ПРОБЛЕМИ І ПЕРСПЕКТИВИ КОНКУРЕНТОЗДАТНОСТІ ХІМІЧНОЇ ПРОМИСЛОВОСТІ В УКРАЇНІ"
План.
1. Мета роботи
2. Постановка проблеми
3. Аналіз проблеми
4. Пропозиції до розвязання проблеми
5. Обгрунтування пропозицій та вибір альтернатив.
6. Здійснення пропозицій урядовими та неурядовими організаціями
7. Необхідні ресурси та умови
8. Висновки
1. Мета роботи
Якщо ми подивимось на структуру народногосподарського комплексу, то побачимо, що хімічна промисловість займає провідне місце. Завдяки своїй пов'язаності з майже усіма галузями промисловості, вона є стратегічно важливою для економіки України. Негаразди в хімічній промисловості гостро позначаються і на інших галузях, так само як і успіхи є двигуном змін в інших галузях. Метою моєї роботи є доведення того, що за умови проведення негайних стимулюючих заходів і здійснення державної політики в галузі хімічної промисловості можна подолати всі негаразди і посісти чільне місце на світових ринках.
Актуальність розробки і реалізації концепції розвитку хімічної промисловості України обумовлено необхідністю визначення шляхів і методів активізації промислово-виробничого і науково-технічного потенціалу, а також подоланням кризового стану галузі.
Головна мета роботи - окреслити концепцію створення сучасного високоефективного хімічного комплексу на основі енергозбереження, конкурентноздатності і екологічної безпеки як основи надійного забезпечення потреб вітчизняної промисловості в хімічній продукції і розвитку експортного потенціалу України.
В сучасних економічних умовах необхідно забезпечити підтримку хімічної промисловості, стимулювати розробку і реалізацію комплексного механізму структурної перебудови галузі, покращення інвестиційного клімату з метою впровадження високих і ресурсозберігаючих технологій і виробництва конкурентоспроможних промислових товарів, поглиблення степені переробки сировини.
Необхідно реалізувати ряд заходів по оновленню хімічної промисловості як важливого сектору економіки України, підвищення ефективності виробництва, оздоровлення економічного стану країни.
2. Постановка проблеми
Протягом останніх років внутрішні кризові процеси в хімічній і нафтохімічній промисловості, не дивлячись на протилежні міри з боку товаровиробників і органів державного управління, продовжує наростати. Їх основним проявом стало зростання фінансово-інвестиційної кризи, яка гальмує розвиток товарного виробництва. Це призвело до збільшення кількості збиткових і непрацюючих підприємств, значного дефіциту оборотних коштів, зниження обсягів виробничих капіталовкладень, погіршення техніко-експлуатаційних показників діючих виробництв.
За сьогоднішніх умов галузь не здатна самостійно вийти з кризового стану і вимагає впровадження для її суб'єктів стимулюючих правових норм і сприятливого податкового режиму, корекції шляхів розвитку з врахуванням існуючої економічної ситуації.
Основними факторами, які визначають важливість розвитку хімічної промисловості для економіки України є наступні:
1. Хімічна і нафтохімічна промисловість займає важливе місце в сучасному промисловому потенціалі України. Її частка в ВВП складає 5,5%, в загальному товарообігу промислової продукції - 6,4%, експорті промислової продукції - 12,5%. Проте потенційні можливості галузі стосовно нарощування обсягів конкурентоспроможного товарного виробництва значно вищі. Діючі хімічні і нафтохімічні підприємства здатні (за умови створення сприятливих умов для розвитку імпортозаміщуючих виробництв) поставляти до 75% хімічної продукції споживчого і промислового призначення, яку споживає внутрішній товарний ринок. Однак, сьогодні ця доля складає лише 30%, а протягом останніх трьох років вона скоротилась на третину. Суттєве скорочення споживання хімічної продукції відбулось також і в проміжному промисловому споживанні - до 8%.
2. Стимулювання розвитку хімічної галузі здатне призвести до ланцюгової реакції для наростаючого розвитку багатьох споживаючих галузей промисловості через забезпечення їх сучасними матеріалами і сировиною. Галузь має один з найвищих рейтингів міжгалузевого споживання.
За час кризи відбулись значні структурні зміни в попиті. Традиційно місткі споживачі хімічної продукції значно знизили її споживання через падіння обсягів виробництва, низької покупної спроможності, що стало наслідком дефіциту оборотних коштів і недоступності кредитних ресурсів. Так, хімічна промисловість протягом останніх 10 років знизила частку проміжного споживання на 5,5%, машинобудування - на 7,3%, легка промисловість - на 4,5%, вся промисловість - на 8%, що свідчить про посилення ролі непромислового споживання з одночасним послабленням ролі пріоритетних галузей-споживачів, зокрема, легкої промисловості і машинобудування. Сприяти підвищенню попиту останніх на хімічну продукцію повинна державна підтримка розвитку пріоритетних галузей економіки.
З іншого боку, хімічна промисловість через свою виключно важливу роль в міжгалузевому споживанні повинна мати випереджаючий темп розвитку в порівнянні зі споживаючими галузями. Лише за такої умови вона здатна забезпечити їх необхідним асортиментом продукції і конкурувати з імпортними товарами.
3. Аналіз проблеми
В хімічній і нафтохімічній промисловості товарне галузеве виробництво протягом 1997-2000 рр. зазнало спаду: 1999 р. - 92,8% (тут і надалі - темп зростання до попереднього року), 1998 р. - 95,9%, 1997 р. - 99,8%, 1996 р. - 91%. В 2000 р. спостерігався приріст товарного виробництва в хімічній промисловості (106,3%), проте товарне виробництво в нафтохімічній промисловості продовжувало знижуватись (88,9%).
Хімічна і нафтохімічна промисловість України належить до найбільш експортоорієнтованих. Протягом останніх років її обсяги експорту були стабільно високими і не опускались нижче 75% від загальних обсягів випуску товарної продукції. Саме експортна орієнтація галузі відіграла вирішальну роль в уповільненні темпів спаду обсягів виробництва і стала суттєвим буфером в умовах наростаючого розвитку кризи попиту на вітчизняну хімічну продукцію на внутрішньому товарному ринку. Експортні поставки дозволили втримати на багатьох діючих хімічних виробництвах прийнятний рівень завантаження виробничих потужностей і зберегти робочі місця. Сьогодні експорт хімічної продукції - основне джерело реальних надходжень коштів для підприємств експортерів, він сприяє поповненню обігових коштів і позитивно впливає на фінансовий стан підприємств. При цьому структура експортних поставок хімічної і нафтохімічної продукції суттєво змінилась. Основними є:
1. Наростаюче збільшення і домінування в експорті долі продуктів неорганічної хімії (1999 р. - 36,3%). Продукція неорганічної хімії (перш за все аміак), азотні і деякі комплексні добрива, шини дають близько 75% вартості сукупного товарного експорту. Таким чином продовжується процес звуження видової структури експорту, підсилюється його сировинна орієнтація. Цесвідчить про економічну неефективність структури експорту хімічної та нафтохімічної продукції. В загальній складності хімічна сировина і напівпродукти складають майже 80% сукупного експорту

 
 

Цікаве

Загрузка...