WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Використання тваринного світу козаками Кубані (XIX - XX ст.) - Реферат

Використання тваринного світу козаками Кубані (XIX - XX ст.) - Реферат

На сьогодні є численні відомості успішного використання органо- і тканетерапії, але механізм цілющої дії до кінця ще не ясний. В.Н.Казначеєв і Л.П.Михайлова пояснюють позитивний лікувальний результат дзеркальним цитопатичним ефектом, відкритим ними в 80-і роки [11]. Суть цього явища, як пояснюють, полягає в "інформаційному електронно-магнітному клітинному зв'язку", що виражається в повторенні ознак патологічного процесу, індукованих в одній з клітинних культур, при впливі різними чинниками (біологічними, фізичними, хімічними). При цьому помічена вибірковість і спеціалізація міжклітинних взаємодій. Припускається, що передача біологічної інформації в системі "клітина-клітина" не первинний хімічний механізм цього зв'язку, а слідство більш складних "польових" процесів. Функціонуюча клітина - джерело і носій складного електромагнітного поля, структура якого, що породжується біохімічними процесами, управляє всією діяльністю клітини. Більш того в дослідах було встановлено, що цей тип міжклітинних взаємодій мав життєво важливе значення, він формувався в процесі еволюційного розвитку. Припускається, що взаємодія відбувається завдяки електромагнітному випромінюванню відповідного діапазону з малою інтенсивністю. Клітини тканини отримують кванти електромагнітного поля, і кожний цикл перетворень в уражених клітках супроводжується електромагнітним випромінюванням певної частоти. Електромагнітні поля діють на здорові клітини а останні сприймають їх як власний "атрибут" життя, як власну інформаційну систему [10].

Можна припустити, що в народних методах лікування ми маємо справу з біологічним феноменом міжклітинних взаємодій, але тільки з поправкою відносно "дзеркальності" ефекту: здоровий орган убитої тварини гине, а хворий орган людини виліковується. Не виключено тут і психотерапевтичний вплив.

Таким чином, арсенал лікувальних засобів тваринного походження у кубанських козаків був досить різноманітним. Способи лікування, пов'язані з тваринами, оригінальні і самобутні, хоч мають немало паралелей з народною медициною інших східнослов'янських народів. Наведемо декілька характерних прикладів.

Бджола. Медоносна бджола виробляє цілий ряд різноманітних речовин: мед, отрута, віск, бджолиний клей (прополіс), бджолиний хліб (перга), маточне молочко, які є прекрасними природними медикаментами [11]. У всіх народів відоме застосування продуктів бджільництва і як харчових продуктів, і як терапевтичних чинників, включених в різні курси лікування [12].

У народній медицині кубанських козаків продукти бджільництва (похідні від них продукти) знаходили широке застосування. Зі слів І.Д. Попки, у козаків до бджільництва було помітне "природжене полювання". "Люблять вони посадити біля хатини деревце і кущик і потім надихнути їх жужжанням пасіки" [13]. Бджоли в уявленнях козаків "чисте Боже створіння" [14]. Розведенням бджіл на рубежі XIX-XX віків займалося багато кубанців, причому в підгірних районах Баталпашинського, Лабінського і Майкопського відділів, багатих медоносними травами, бджільництво набуло промислового характеру [15].

Від батьків і дідів передавалися "хороші молитви", повчання, які (за уявленнями бджолярів) допомагали, "щоб бджоли добре роїлися, щоб у них меду було багато, щоб чужі бджоли не нападали на пасіку". Мед вважався не тільки смачним і поживним продуктом, але і народним засобом лікування, продовження життя.

Медом лікували пліснявки (молочниця) у дітей, рани (особливо цінувався травневий мед), хвороби очей, застуджене горло, запалення легень, жабу, ангіну [5]. Стільниковим медом мастили ужалені бджолами місця [17]. Мед застосовувався і в поєднанні з іншими засобами. Так, при лікуванні жаби (стоматиту), у дитини у роті мастили складом з галуну ("квасков") і меду. При малокрів'ї вживали ранком мед і молоко, мед і вершкове масло. Алое з медом використовувалося при лікуванні запалення легень, а тісто, замішане медом, - при лікуванні чиряків (або прикладали хліб, намазаний медом). Від кашлю їли розпарену калину з медом. Мед, змішаний з подрібненим синім каменем (мідним купоросом), використовували для лікування флюсу. При хворобах шлунка вживали в їжу мед, перемолотий з подорожником, медові коржики. У косметичних цілях (для поліпшення кольору обличчя) готували мазь з меду і курячого яйця [5].

Бджолиний віск (іноді віск церковних свічок) використовували в багатьох лікувальних обрядах і гаданнях про життя / смерть людини, причому вважали, що для цих цілей найбільш підходить віск жовтого або розовуватого кольору [5]. Його застосовували, зокрема, при лікуванні переляку ("спуг виливається воскамы, позбувається молытвамы"). Вважалося, що якщо віск, вилитий в миску (над головою хворого) нагадує за формою айсберг ("зверху плоский, а знизу виступає"), то хвороба у людини гніздиться всередині [5].

З його допомогою лікували розлади слуху ("пробки" у вухах). Воскову трубочку вставляли у вухо і підпалювали. У процесі цієї процедури в трубочці нагромаджувалася вушна сірка. Розм'якшений бджолиний віск прикладали до хворих очей на ніч. Вощину (пшеничнийстільниковий віск) з домішкою насіння цитрин варили і пили від глистів [17]. Складом з воску, мила, вершкового масла лікували вередь (шкіряна хвороба) [5]. Жінки при тріщинах сосків прикладали до грудей на ганчірочці "спуск" [мазь С.М.] з білого воску, змішаного з деревним маслом або прополіс і віск [18].

Прополіс, настояний на спирту, застосовувався від простуди. Його ж жували від зубного болю. Прополісом лікували рани і пухлини.

Бджолина отрута використовувалася при лікуванні ревматизму, радикуліту, хвороб очей, гіпертонії ("якщо суглоби крутить, то підпускали бджіл"). Застосовували навіть саме тіло бджіл, недоступне для гнійних бактерій. Воно не розкладається, а висихає. У народній медицині кубанських козаків відомо лікування бронхіальної астми настоєм на дощовій воді розтертих в порошок сушених бджіл. Безплідні жінки вживали розтертих в меді бджолиних маток і трутнів [5].

Курка. З куркою, курячими яйцями пов'язано лікування багатьох хвороб, лікувальні магічні обряди. На Кубані курка фігурує у весільному обряді (в ряді станиць під час сватання, після шлюбної ночі і на другий день весілля). Відома і прикмета, пов'язана з неприродною поведінкою курки: крик по півнячому провіщає нещастя, смерть [19]. З куркою пов'язані численні ворожіння і наступна цікава прикмета, яку приводить П. Горбанєв в своїй статті "Забобони, прикмети, ворожіння, замови, поширені серед жителів м. Ейська": "Якщо їдеш орати землю або рибу ловити, не можна питати: "Куди їдеш?". На перше питання лаються і відповідають: "Закудахтало!" і чекають невдачі" [20].

Якщо курка заспіває півнем, не бути добру, повинно трапитися нещастя, а щоб його усунути, ловлять курку і відкручують їй голову, засуджуючи: "не співай курка півнем!" або "на свою голову заспівала" [21]1. У народній медицині кубанських козаків з куркою пов'язано лікування сухот, курячої сліпоти, хвороб печінки, ран, бородавок, ревматизму, малокрів'я [5]. Носіння дитини "під курей" ("під куряче сідало") найбільш поширений спосіб лікування безсоння у кубанських козаків. За свідченням дореволюційного автора Розенберга, в станиці Родниковській цей спосіб лікування вживався переважно взимку, а влітку широко практикувалося лікування маком. Увечері, коли кури сядуть на сідало, дитину несуть під сідало в курник. "Там, тримаючи на руках хворого, читають тричі "Отче наш", але закінчують цю молитву словами (не як звичайно) "Яко ти есы мыр і тышина і спокой душам і тилысам нашим. І твоє є царство і Сина і Св. Духа. Амінь" [22]. Як правило, замова була звернена до курей: "Кури білі, кури чорні, кури жовті...", "Кури курки...", "Кури рябі, кури строкаті, волохаті...", "Курочка ряба, біла, сіра...", але іноді в курнику зверталися до інших міфологічних персонажів (зірниці, вечірньої зірниці, красної дівиці). У курнику дитину вмивали наговореною водою, яку потім віддавали матері дитини, щоб та поїла його перед сном [5]. Основні заговорні мотиви передача хвороби курам (кочетам, зірниці), обмін її на сон ("довгий, смашний, солодкий"), заслання безсоння у гиблі місця ("заберіть кури криклиці на череда, на болота, там де людське око не заходить ніколи" [5], "кури білі, кури чорні, кури жовті, заберіть кури, безсоння у (ім'я) на болота, куди не заходить людська нога, не бачить людське око" [23], "кури рябі, строкаті, волохаті, візьміть ночниці на свої горлиці з народженого молитовного, хрещеного (ім'я), а йому віддайте сон з всіх півнів" [24], "кури кочети, візьміть свої крикси денні, нічні і полуночні, а нам дайте сон денний, нічний і опівнічний" [25]. Безсоння переконують, що в новому житлі йому буде незрівнянно краще: "Йдіть собі на луги так на береги, на мохи так на болота, на сухі очерета, так на гнилі колоди. Там вам гуляти, там вам розкоші займати, де Агельське око не заходить, і курячий голос не знаходить" [26], "... на вечерниці де молоді молодиці, де нова хатина, де здорові вікна.Там п'ють, гуляють і безсоння дожидають" [5].

Вважається, що якщо в момент народження дитини прокукурікає півень на новонародженого нападуть "крикси". Після цього немовля для лікування несуть в курник, кланяються півням і тричі вимовляють: "Пийте пийте півні, прийміть крикси від душі". Після чого дитину головою підносять до півня ("щоб півень пококчав"), а потім, вже повернувшись в будинок, додають: "Крикси крикси, кочати, йдіть до біса під чарти" [27]. Хворого сухотою обсипали зерном, а потім давали це зерно курам, зі словами: "Кури, курки, візьміть мою хворобу" [5].

Широке застосування в народно-медичній практиці знаходили курячі яйця. Вони використовувалися в лікувально-магічних обрядах при лікуванні переляку, зглазу, псування. При лікуванні лихоманки в ст. Ахметовській на шиї носили (протягом двох днів) "наговорене" яйце, яке потім викидалося на перехресті доріг зі словами: "Вас 77, нате вам гостинця всім" [5]. У ст. Хоперській практикувалося схоже лікування лихоманки. У хворого зрізали нігті на руках і ногах, складали в куряче яйце, яке потім, рано вранці, відносили в "глухе місце" і там кидали через себе зі словами: "Вас 77, нате вам подарунки всім". Потім потрібно було йти, не озираючись, додому [5].


 
 

Цікаве

Загрузка...