WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаРозміщення продуктивних сил (РПС) → Вінницька область - Реферат

Вінницька область - Реферат

Інноваційну діяльність у 2002 році здійснювали 64 промислових підприємства. Протягом року було введено в дію 3 автоматичні та 4 механізовані потокові лінії, впроваджено 19 нових технологічних процесів. На підприємствах області освоєно виробництво 1226 нових видів продукції, майже 95% яких становлять товари народного споживання.

Загалом економічний розвиток області характеризується закріпленням тенденцій до стабілізації, нарощенням обсягів виробництва, покращенням фінансового стану, зменшенням суми допущених збитків та кількості збиткових підприємств.

Загальна оцінка рівня забезпеченості населення соціальними послугами

Важливе місце в розвитку регіону посідає соціально-гуманітарна сфера, яка визначає добробут людей, рівень цивілізованості, освіченості, загальної культури. Одним з основних чинників її стабілізації є ефективна система оплати праці. Однак законодавчо-правова неврегульованість оплати праці за умов кризового стану економіки не дала можливості досягти відчутного збільшення реальних доходів населення. Заробітна плата перестала виконувати економічні функції і перетворилася на соціальну допомогу. Станом на 1 листопада 2002 року середньомісячна заробітна плата по області складала 283,92 грн. (77,8% від прожиткового мінімуму для працездатної особи), і за її рівнем область перебувала аж на 21 місці серед регіонів України (відповідний показник по Україні за 9 місяців 2002 року становив 364,37 грн.).

На Вінниччині послідовно реалізувалися державні та регіональні програми "Діти України", "Програма роботи з обдарованою молоддю на 2001-2005 роки", "Українська родина", "Національна програма патріотичного виховання громадян, формування здорового способу життя, розвитку духовності та зміцнення моральних засад суспільства", "Програма забезпечення кінообслуговування населення Вінницької області".

Важливим показником розвитку соціальної сфери є стан ринку праці. Рівень зареєстрованого безробіття станом на 1 січня 2003 року складав по області 3,9% працездатного населення. Кількість громадян, які мали статус безробітного в 2002 році, скоротилася на 11,6% і становила на початок 2003 року 35,9 тис. осіб. Пенсіонерів у Вінницькій області на початок 2002 року налічувалося 558 тис. чол., із них за віком - 413 тис. чол.

У 2002 р. збільшились обсяги соціальних послуг, що надавалися службою зайнятості. За сприяння центрів зайнятості було працевлаштовано 37,7 тис. незайнятих громадян, що на 17,8% більше, ніж у 2001 році.

У 2002 році понад 3 тис. безробітних започаткували власний бізнес завдяки отриманню одноразової допомоги по безробіттю на загальну суму 3,9 млн. грн., що є одним із найвищих в Україні показників.

Оцінка розвитку ЗМІ регіону

Газети, телебачення та радіо слід вважати одним із найдієвіших механізмів впливу на формування громадської думки. Їх використання дозволяє ефективно проводити виборчі кампанії, формувати ставлення населення до тих чи інших суспільних питань.

Станом на 1 січня 2003 року у Вінницькій області було зареєстровано 241 газету різних форм власності і видів засновництва. Фактично ж із них функціонує тільки 91 видання, зокрема 65 україномовних, 13 російськомовних і стільки ж українсько-російських. Загальний разовий наклад усіх регіональних друкованих видань становить 850 тис. примірників. Засновниками 33 обласних, міських та районних газет є органи виконавчої влади та місцевого самоврядування. В області налічується 25 поліграфічних підприємств, 12 з яких належать до комунальної власності територіальних громад.

Найбільш тиражними і впливовими серед комунальних видань є газети "Вінниччина" (засновником її є облрада, а наклад дорівнює 29462 прим.), "Подолія" (засновник - облдержадміністрація, наклад - 44272 прим.), "Нове місто" (Ладижин, 4550 прим.), "Вінницька газета" (6505 прим.). Серед комерційних видань найвищою популярністю користуються тижневики "33-й канал" (62 тис. прим.), "Вінницькі відомості" (26150 прим.), "Ділова Вінниччина", "Панорама", "RIA-новости".

У Вінницькій області діє 57 телерадіоорганізацій, у т. ч. 4 телевізійних, 10 - кабельного телебачення, 43 радіоорганізації. Переважна більшість телерадіоорганізацій мають недержавну форму власності, державною є лише Вінницька обласна телерадіокомпанія, а в комунальній власності перебуває тільки телестудія "ВІТА".

План віщання на 2002 рік відповідав держзамовленню і складав 3650 годин загального телемовлення та 3738 годин радіомовлення.

У структурі обласної державної телерадіокомпанії працюють такі редакції, як телевізійні ВДТ-6, "Вінниччина", "ВІТА", редакція проводового радіомовлення, редакція "Радіо "Хвиля", ефірне радіомовлення, яке виходить на частоті 873 кГц. Останнім часом зміцнилася матеріально-технічна база цієї ТРК за рахунок установлення системи комп'ютерного монтажу новин та випуску блоку новин у прямому ефірі.

За рівнем впливу на формування громадської думки регіональні ЗМІ шикуються за 7-бальною шкалою так: газета "33-й канал" (5,3 бала), радіостудія "Місто над Бугом" (5,1), обласне радіо (5,0), газета "Вінницькі відомості" (4,4), телестудія ВДТ (4,1), газета "Подолія" (4,0), газета "Вінниччина" (3,8).

Найбільш резонансним інформаційним конфліктом у регіоні був судовий позов лідера КПУ П. Симоненка до облдержадміністрації та її газети "Подолія". Справу розглядає нині Ленінський районний суд м. Вінниці. Судові засідання постійно відкладалися через неявку сторін.

Іншим інформаційним прецедентом є закриття в 2002 році одного з найпопулярніших телеканалів області "Іштар". За офіційною версією, основною причиною цього стало неподовження Національною радою з питань телерадіомовлення ліцензії на право виходу в ефір.

Оцінка розвитку третього сектора та становлення принципів громадянського суспільства в регіоні

Становлення інституцій громадянського суспільства на рівні регіону відбувається завдяки діяльності громадських організацій, змістом якої є реалізація інтересів окремих груп населення та прав особи. З огляду на це державні органи змушені враховувати ці інтереси при розробці і проведенні державної політики.

Діяльність громадських організацій, як правило, оцінюється позитивно, оскільки вона надає політичній системі більш представницького характеру. Проте функціонування громадських організацій породжує для демократії і певні проблеми, оскільки вони репрезентують окремі, іноді досить егоїстичні, інтереси певних груп населення, що за пасивності більшості громадян може в деяких випадках поставити під загрозу інтереси спільноти загалом.

На 2003 рік у Вінницькій області зареєстровано 173 громадських об'єднання, які можна розподілити на кілька груп: 34 ділових (інвестиційні, кредитні, спілки споживачів) (19,7%), 30 громадсько-політичних (17,3%), 28 спортивних (16,2%), 26 професійних (15%), 22 культурно-просвітницьких (12,7%), 16 медичних (9,2%), 10 об'єднань інвалідів (5,8%), 7 молодіжних (4,1%).

Серед громадських об'єднань, орієнтованих на політичне життя, можна виділити обласні організації НДО "Нова Україна", НДЛМ, ВЖНДО "Дія", Спілку молодіжних організацій Вінниччини, обласне товариство колишніх політв'язнів і репресованих, обласну організацію журналістів, обласне об'єднання "Просвіта", Вінницький кіш Українського козацтва, Конгрес української інтелігенції Вінниччини, Подільський центр прав людини, обласну організацію ветеранів війни, обласну раду жінок України та ін.

Стан забезпечення прав національних меншин і народів

На Вінниччині проживають представники 92 національностей і народностей. У регіоні діє 13 обласних і 22 районних, міських та сільських національно-культурних товариства поляків, євреїв, росіян, білорусів, німців та ін., які уможливлюють задоволення прав представників меншин на вивчення мови, історії, культури рідного народу.

Загальні висновки та перспективи розвитку регіону

За своїми основними природно-історичними, соціально-економічними та політико-культурними показниками Вінницька область посідає достойні позиції в державі. Вона перебуває в першій п'ятірці областей за виробництвом валової продукції сільського господарства, за цього за територією область займає 11 місце в державі, за кількістю населення - 10-те.

В області вирішуються складні проблеми соціально-економічної трансформації, пріоритетними серед яких є реальне підвищення доходів громадян, досягнення ритмічної виплати заробітної плати, погашення заборгованості по зарплаті у виробничій сфері, забезпечення зайнятості працездатних осіб, розвиток приватної ініціативи, формування ефективної системи соціального захисту населення.

Виконання цих завдань уможливить формування потужного потенціалу для досягнення цілей стратегічного характеру. Певні перспективи регіону пов'язані з майбутньою адміністративно-територіальною реформою та можливим формуванням Подільського краю з центром у Вінниці.


 
 

Цікаве

Загрузка...